Poniedziałek, 03 Października 2022 | Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Elegancja i demokracja po chojnicku

Echa piątkowych pikiet pod basenem nie milkną. Agresja, wyzwiska, alkohol, zagłuszanie i zero dialogu. Naprzeciw siebie stanęli ci, którzy domagali się głowy prezesa i jego obrońcy. Urząd pozwolił na taką konfrontację, a dyrektor Piotr Prondzinski dziękował na wczorajszej sesji rady miejskiej obu stronom za "eleganckie" przygotowanie pikiet.

 

 

Dyrektor urzędu miejskiego Robert Wajlonis tłumaczył, iż w momencie, w którym jedno z dwóch piątkowych zgromadzeń naruszałoby ład, porządek i bezpieczeństwo, to przedstawiciel urzędu mógł zarządzić jego rozwiązanie. Po to właśnie na miejscu przebywała policja.- Z tego co mnie poinformował pan dyrektor Piotr Prondzinski, osoby które zakłócały porządek, nie były przypisane do konkretnej demonstracji. Byli to tzw. obywatele, którzy pokrzepiwszy się wcześniej ad hoc postanowili wyrazić swoje stanowisko. Natomiast nie było podstaw do rozwiązania.

Reklama | Czytaj dalej »

- Z tego, co mnie poinformował dyrektor Prondzinski...

Wątpliwości miała jednak radna Marzenna Osowicka, uczestniczka pikiety organizowanej przez stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, które zgłoszenia dokonało jako pierwsze. Na sesję poprosiła dyrektora wydziału zarządzenia kryzysowego. Piotr Prondzinski w piątkowe popołudnie był obecny pod basenem, stąd skierowane do niego pytanie: - Czy w pana odczuciu podczas tej pikiety nie było podstaw by rozwiązać drugą, która przeszkodziła?

- W pewnym okresie rzeczywiście było troszkę gorąco, ale nikt z przewodniczących nie mówił, żeby kogoś usunąć - odpowiedział urzędnik. Sam nawet miał prosić by usunąć kilka osób. - Dochodziło do różnych starć, ale nie do takich by przerwać - uważa Piotr Prondzinski, który podkreślał na forum rady, że cały czas był w kontakcie z policją i na pewno by zareagował w odpowiednim momencie. Funkcjonariusze stojący nieopodal mimo kilkukrotnych wezwań ze strony pierwszego ze zgłoszonych zgromadzeń nie przybyli sprawdzić stanu trzeźwości kilku osobników zionących alkoholem i słaniających się na nogach.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie przygotowanie pikiety i z drugiej strony tak samo. Wydaje mi się, że to był pokaz w pewnym sensie demokracji - stwierdził dyrektor z ratusza. - Pan mnie zastrzelił swoją opinią. Elegancja to jest słowo z kosmosu wobec tego, co się tam wydarzyło. Tam były totalne wulgaryzmy - odparła zszokowana radna. Mimo że Prondzinski był na miejscu, to posiłkując się nagraniami z miejsca, pokazała na przygotowanych wydrukach ową elegancję na k... i ch...

- Pan widział, że te osoby były pijane. Pan Sawicki prosił o interwencję, a pan po prostu zniknął - podnosiła członkini pikiety za odwołaniem prezesa basenu. Osowicka pytała, dlaczego rzekomo postronne osoby miały w rękach transparenty? Te miały wyrwać według urzednika. - Jest mi przykro, że tacy ludzie w takich zgromadzeniach się pokazują - powiedział zmieszany. Nie chciał też podjąć się oceny czy przewodnicząca ekipy pracowników pływalni dopełniła obowiązków.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie...

Dyrektor Prondzinski wspominał za to, jak w 89 uczestniczył w różnych zajściach: - W tamtych czasach to dawało się setkę, żeby w takim czymś uczestniczyć.

I tu było to samo, tylko spróbujmy się dowiedzieć, kto te setki rozdzielał?! - podchwyciła radna Osowicka.

- W tamtych czasach to się dawało setkę...

Jaką radę na przyszłość miał ratuszowy dyrektor Wydziału Zarządzenia Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych? - Nigdy bym na takie pikiety nie zabierał dzieci. Mogło im się coś stać.

- Chyba już powoli dochodzimy do takiej dojrzałości demokracji, że musimy się przygotować na to, że w dłuższej perspektywie więcej osób będzie demonstrowało. Tutaj jakieś procedury wewnętrzne trzeba wypracować - podsumował radny Mariusz Brunka i przestrzegł: -  Broń Boże nie ściągajmy tego, z czym mieliśmy do czynienia w 89', kiedy po drugiej stronie było jakieś ZOMO czy coś takiego. Tamte czasy niech lepiej już odejdą.

- Broń Boże nie ściągajmy tego z 89'...

Do całej sprawy odniósł się także burmistrz. Jego zdaniem organizatorzy ze strony Parku Wodnego, powinni byli jasno określić, że osoby, które uwłaczały i obrażały, nie są członkami zgromadzenia i poprosić o ich usunięcie. - Jestem przekonany, że pani Powałowska po raz pierwszy była przewodniczącą zgromadzenia. Tutaj emocje i niedoświadczenie wpłynęły na to. Gdybym to ja był, to sam bym tego pana wyprowadził stamtąd, bo on spowodował, że jest takie patrzenie, że połowa była pijanych, wszyscy byli agresywni, a tak do końca nie było - stwierdził Arseniusz Finster, który nie był uczestnikiem piątkowych zajść pod pływalnią. Relacji w mediach jest jednak sporo. Można obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale nagrania głosowe czy video, i każdy na ich podstawie może sobie wyrobić własne zdanie.

- Jeżeli te osoby uwłaczały, obrażały...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~do podszywane j weroniki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Listopada 2016, godzina 08:54
Oceniono 68 razy -12
~Weronika byla pani uczennica
zycie sie moze roznie ulozyc moze byc lekarzem spierdzieli cos zabiora kwity i konczy na dworcu jak nie ma wsparcia . takze z tymi wyzwiskami do ludzi ubozszych bym sie zastanowila bo niestety nasz kraj moze zrobic z kazdego biedaka .
Wiec troche szacunku Pani Osowicka do tych ludzi a nie nasmiewac sie z nich i patrzec z pogarda !
Milionerka Pani tez nie jest , a zwyklym rzemieslnikiem , a takiemu niedaleko to dna .
30 Listopada 2016, godzina 08:44
Oceniono 71 razy 5
~To nie sa obszczymury
Ten maly Pan co podawal sie za lidera grupy był kiedys Wojskowym w stopniu oficerskim .
Ten Pan w niebieskim obecnie stroz , wczeniej był urzednikiem .
Takze tam moze komus nie wyszlo w zyciu ale kazdy moze sie stoczyc np zachorujesz i nie mozesz juz pracowac a kraj ma to w d..
30 Listopada 2016, godzina 08:20
Oceniono 43 razy 7
~DO PONIZEJ
Mozesz mu naskoczyc !
30 Listopada 2016, godzina 08:17
Oceniono 48 razy 4
~egzystencjalne pytania
To jak sie czujesz mariuszku paluszku? Papcio burmistrz znowu otworzył parasol nad twoją prezesurką. Fajnie jest co nie? Jak to dobrze mieć kumpli! Wszystkie niedociągnięcia zamiotą pod dywan. Fajnie ci z tym że zostałeś prezesem menelów? Ta twoja akcja ze ściąganiem za wóde chojnickich obszczymurów nie będzie ci tak łatwo zapomniana. Trujesz chojniczan podwójnie: bakterią i środkami dezynfekującymi. Nauczyłeś sie patrzeć prosto w oczy wszystkim których okłamujesz i narażasz na utrate zdrowia. To świństwo. To WIELKIE ŚWIŃSTWO. Zrobisz wszystko żeby utrzymać sie na stolku. Nawet własne dzieci wyślesz do roztworu chemikalii i bakterii żeby udowodnić swoje chore argumenty. Dla mnie już jesteś przegranym człowiekiem...
30 Listopada 2016, godzina 08:07
Oceniono 58 razy 6
~ALEX
Nie musisz tego pisac , przyjda inni
30 Listopada 2016, godzina 08:03
Oceniono 45 razy 3
~do poniżej
~do w czterech liter
W firmie, w której pracuję regularnie na basen chodzilo okolo 50 osób i otrzymywało dofinansowanie. Obecnie ani jedna osoba nie chce otrzymać dofinansowania, gdyż nie ma ochoty chodzić na basen, płacić i odczuwać lęk za każdym razem, że się czym zarazi. Dziękujemy i nie skorzystamy, zamierzamy pojechać na basen w Czluchowie. Tym bardziej, że w weekendy godzina na pływalni to 5 zł. Czy to nie jest dobra oferta? Jeżeli ktoś stawia dobro jednostki (prezesa) ponad dobro klientów (społeczeństwa) to koniec jest bliski. Od początku basenu korzystaliśmy regularnie z pływalni, ale straciliśmy zaufanie i skorzystamy, ale z oferty człuchowskiej. Mamy wybór, a p. burmistrz swój wybór już dokonał kosztem wielu klientów.
29 Listopada 2016, godzina 21:59
30 Listopada 2016, godzina 07:51
Oceniono 45 razy -1
~robert
Pracuje od 5 lat u pana Skiby. Porządna firma dobry szef co dba o pracowników. Od czasu jak zaczeły sie te problemy z bakterią na chojnickim basenie to wykupił dla pracowników karnety na basen w Człuchowie. Ludzie wolą przejechać te 15 kilometrów albo 30 bo w dwie strony niż kąpać sie z bakteriami i w roztworze chloru.
30 Listopada 2016, godzina 07:35
Oceniono 52 razy 6
~do Lepsze Jutro
JAKI SUCHAR! Namóżdżyłeś się aż ci obwody rozgrzały sie do czerwoności. A efekt jaki? Mieeeeeeeeerny...
30 Listopada 2016, godzina 07:05
Oceniono 41 razy 3
~Sabina
Ale reklame zrobiliscie swojej pseudo- partii
Wy naprawde jestescie nie dosc ze niebezpieczni to nawiedzeni .
30 Listopada 2016, godzina 07:03
Oceniono 53 razy 3
~Lepsze Jutro
My Pch mamy przepis na bezrobocie , jestesmy gotowi na władze , mamy przepis na dobre zarobki ludzie w chojnicach beda najlepiej opłacani w Polsce przykladowy projekt :
Ludzie biedronki , kauflandow itp praca od 8-17 , niedziela kazda wolna ( sklepy beda zamkniete )
wynagrodzenie minimalne 2800 zl
Pielegniarki , taksowkarze , hydraulik , stroz nocny minimalna stawka 3200 zl
minimalna stawka w chojnicach 2800
bedzie komunikacja za darmo .
Raz w miesiacu bony extra dla rodzin ubogich .
Nasz Doktor nauk A- spolecznych Pan Marcin W zaproponował tez zwiekszenie rent pijackich , wyplacane beda dla tych co maja problem z nałogiem .
Zero korupcji ,
Stanowiska najwyzsze dla ludzi najbardziej kompetentnych beda trzy etapowe egzaminy przeprowadzone przez najbardziej wykwalifikowana komisje : na ktorej czele bacznie bedzie sie przygladal Pan Radosław S. , KAMIL K.
Nadchodzimy z wielkim przytupem .
30 Listopada 2016, godzina 06:41
Oceniono 53 razy -1
~Jestesmy przyszloscia w Chojnicach
Dzien doby Panstwu
Niestety musze stwiedzic , ze mamy do czynienia z ludzmi mniej wykształconymi od nas , nasze ugrupowanie to elita - doktorzy , profesorowie itp
Nasze stowarzyszenie ma na celu walke z błedami jaka wladza popelnia , gdyz pokazemy wam jak juz zasiadziemy na ich stołkach jak powinno sie rzadzic .
Jestesmy naprawde mocna ekipa i nalezy nam sie szansa na władze .
Zobaczycie rozkwit Chojnic , powstana nowe miejsca pracy , pensje duzo wzrosna , nie bedzie wyzysku jak do tej pory w biedronkach lub innych dziwnych miejscach pracy gdzie ludzmi sie szajsta na prawo i lewo .
Zobaczycie lepsze jutro . My mamy wiele pomyslow - nasz wielki Doktor Marcin W . poprostu jego glowa ma tyle pomyslow , ze juz czas sie realizowac . Nie mozemy pozwolic aby ta wladza doczekala jutra ! zrobmy wybory jak najszybciej ! Bo to juz nas czas jestesmy gotowi !
30 Listopada 2016, godzina 06:31
Oceniono 51 razy -7
~Nic dodać nic ująć :)
~Normalne jaja
Już długo się tak nie ubawiłem , normalnie PCHS urządziło cyrk i to za darmola

Kiedy następny występ ????
29 Listopada 2016, godzina 18:48


Nie pierwszy i nie ostatni raz będzie taki pokaz za darmola

30 Listopada 2016, godzina 05:11
Oceniono 55 razy 5
~kjujkjjujj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Listopada 2016, godzina 00:41
Oceniono 50 razy -12
~ups
mając syna bandytę walkonik wstydzi sie na mieście pokazać, więc zapuscił sobie klown brodę i wąsy.
30 Listopada 2016, godzina 00:29
Oceniono 48 razy -8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 492.00 508.00 DKKDKK 64.20 66.20
EUREUR 476.00 488.00 RUBRUB 6.30 7.70
CHFCHF 495.00 510.00 NOKNOK 44.30 46.20
GBPGBP 543.00 559.00 SEKSEK 43.60 45.60
Aktualizacja: 2022-10-02 18:30
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.00 502.00 DKKDKK 64.70 65.70
EUREUR 480.00 485.00 RUBRUB 6.35 7.60
CHFCHF 499.00 507.00 NOKNOK 44.80 45.80
GBPGBP 548.00 555.00 SEKSEK 44.10 45.10
Aktualizacja: 2022-10-02 18:30
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.39 zł 7.12 zł 7.29 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij