Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Elegancja i demokracja po chojnicku

Echa piątkowych pikiet pod basenem nie milkną. Agresja, wyzwiska, alkohol, zagłuszanie i zero dialogu. Naprzeciw siebie stanęli ci, którzy domagali się głowy prezesa i jego obrońcy. Urząd pozwolił na taką konfrontację, a dyrektor Piotr Prondzinski dziękował na wczorajszej sesji rady miejskiej obu stronom za "eleganckie" przygotowanie pikiet.

 

 

Dyrektor urzędu miejskiego Robert Wajlonis tłumaczył, iż w momencie, w którym jedno z dwóch piątkowych zgromadzeń naruszałoby ład, porządek i bezpieczeństwo, to przedstawiciel urzędu mógł zarządzić jego rozwiązanie. Po to właśnie na miejscu przebywała policja.- Z tego co mnie poinformował pan dyrektor Piotr Prondzinski, osoby które zakłócały porządek, nie były przypisane do konkretnej demonstracji. Byli to tzw. obywatele, którzy pokrzepiwszy się wcześniej ad hoc postanowili wyrazić swoje stanowisko. Natomiast nie było podstaw do rozwiązania.

Reklama | Czytaj dalej »

- Z tego, co mnie poinformował dyrektor Prondzinski...

Wątpliwości miała jednak radna Marzenna Osowicka, uczestniczka pikiety organizowanej przez stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, które zgłoszenia dokonało jako pierwsze. Na sesję poprosiła dyrektora wydziału zarządzenia kryzysowego. Piotr Prondzinski w piątkowe popołudnie był obecny pod basenem, stąd skierowane do niego pytanie: - Czy w pana odczuciu podczas tej pikiety nie było podstaw by rozwiązać drugą, która przeszkodziła?

- W pewnym okresie rzeczywiście było troszkę gorąco, ale nikt z przewodniczących nie mówił, żeby kogoś usunąć - odpowiedział urzędnik. Sam nawet miał prosić by usunąć kilka osób. - Dochodziło do różnych starć, ale nie do takich by przerwać - uważa Piotr Prondzinski, który podkreślał na forum rady, że cały czas był w kontakcie z policją i na pewno by zareagował w odpowiednim momencie. Funkcjonariusze stojący nieopodal mimo kilkukrotnych wezwań ze strony pierwszego ze zgłoszonych zgromadzeń nie przybyli sprawdzić stanu trzeźwości kilku osobników zionących alkoholem i słaniających się na nogach.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie przygotowanie pikiety i z drugiej strony tak samo. Wydaje mi się, że to był pokaz w pewnym sensie demokracji - stwierdził dyrektor z ratusza. - Pan mnie zastrzelił swoją opinią. Elegancja to jest słowo z kosmosu wobec tego, co się tam wydarzyło. Tam były totalne wulgaryzmy - odparła zszokowana radna. Mimo że Prondzinski był na miejscu, to posiłkując się nagraniami z miejsca, pokazała na przygotowanych wydrukach ową elegancję na k... i ch...

- Pan widział, że te osoby były pijane. Pan Sawicki prosił o interwencję, a pan po prostu zniknął - podnosiła członkini pikiety za odwołaniem prezesa basenu. Osowicka pytała, dlaczego rzekomo postronne osoby miały w rękach transparenty? Te miały wyrwać według urzednika. - Jest mi przykro, że tacy ludzie w takich zgromadzeniach się pokazują - powiedział zmieszany. Nie chciał też podjąć się oceny czy przewodnicząca ekipy pracowników pływalni dopełniła obowiązków.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie...

Dyrektor Prondzinski wspominał za to, jak w 89 uczestniczył w różnych zajściach: - W tamtych czasach to dawało się setkę, żeby w takim czymś uczestniczyć.

I tu było to samo, tylko spróbujmy się dowiedzieć, kto te setki rozdzielał?! - podchwyciła radna Osowicka.

- W tamtych czasach to się dawało setkę...

Jaką radę na przyszłość miał ratuszowy dyrektor Wydziału Zarządzenia Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych? - Nigdy bym na takie pikiety nie zabierał dzieci. Mogło im się coś stać.

- Chyba już powoli dochodzimy do takiej dojrzałości demokracji, że musimy się przygotować na to, że w dłuższej perspektywie więcej osób będzie demonstrowało. Tutaj jakieś procedury wewnętrzne trzeba wypracować - podsumował radny Mariusz Brunka i przestrzegł: -  Broń Boże nie ściągajmy tego, z czym mieliśmy do czynienia w 89', kiedy po drugiej stronie było jakieś ZOMO czy coś takiego. Tamte czasy niech lepiej już odejdą.

- Broń Boże nie ściągajmy tego z 89'...

Do całej sprawy odniósł się także burmistrz. Jego zdaniem organizatorzy ze strony Parku Wodnego, powinni byli jasno określić, że osoby, które uwłaczały i obrażały, nie są członkami zgromadzenia i poprosić o ich usunięcie. - Jestem przekonany, że pani Powałowska po raz pierwszy była przewodniczącą zgromadzenia. Tutaj emocje i niedoświadczenie wpłynęły na to. Gdybym to ja był, to sam bym tego pana wyprowadził stamtąd, bo on spowodował, że jest takie patrzenie, że połowa była pijanych, wszyscy byli agresywni, a tak do końca nie było - stwierdził Arseniusz Finster, który nie był uczestnikiem piątkowych zajść pod pływalnią. Relacji w mediach jest jednak sporo. Można obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale nagrania głosowe czy video, i każdy na ich podstawie może sobie wyrobić własne zdanie.

- Jeżeli te osoby uwłaczały, obrażały...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~;o)
Arek balansujesz na krawędzi. Na krawędzi braku ostrożności i głupoty. Ale widocznie masz powody. Prawdopodobnie nawet nie masz wyjścia. O hakach paluszka na ciebie ludzie dużo mówią. Nawet ratuszowe wróble radośnie ćwierkają...
29 Listopada 2016, godzina 22:21
Oceniono 41 razy 7
~do GOŚĆ
Chciałbym Ciebie uspokoić i powiedzieć Ci, że absolutnie prezes nie wygrał. Jego koniec jest bliski, teraz to jest jego wegetacja. Myśli, że przechytrzył społeczeństwo i klientów, tj. głupimi pokazami badań jeziora charzykowskiego, ale mądrzy ludzie tego nie kupują (jezioro to nie basen zamknięty - jeśli ktoś ma trochę wiedzy na temat bakterii). Jego głupoty i kłamstw nic nie jest w stanie wytłumaczyć. Myślał również, że udało mu się ogłupić dziennikarzy, bezmyślną gadką, że jest zestresowany i nie może odpowiadać na pytania, tylko pogłębił niechęć społeczną do swojej osoby. Takiej osobie w żaden sposób nie można zaufać i powierzyć swojego zdrowia. Pozdrawiam Ciebie internauto.
29 Listopada 2016, godzina 22:13
Oceniono 44 razy 12
~Hihihihihihihihhihihihhi
~Ten dyrektor Prądziński został pokazany dlatego
by pokazać jaki cieńki Bolek może zostać Dyrektorem w Chojnicach. Ważne żeby "PALUSZEK" trzymał prosto. W porwównaniu z nim Paluch to "potęga intelektualno-kultularna"

Nie mogę! Pękam ze śmiechu! Tym razem Mariusz przesadziłeś z tą megaautoreklamą! Jak burak na straganie porównujesz sie do innych buraków i masz nadzieję, że na ich tle wypadniesz lepiej. Nic bardziej złudnego. Ty potęgo KULTULARNA!
29 Listopada 2016, godzina 22:04
Oceniono 38 razy 6
~GOŚĆ
JEDNO WIELKIE SZAMBO - PREZESIK I TAK (EDIT) WYGRAŁ BO MA POPARCIE OD -NIE WIEM JAK ICH NAZWAĆ - BRAK SŁOWNICTWA . A PRACOWNICY PREZESA WYSTAPIA W MARNEJ KOMEDII - RANCZO PARKOWYJE . CO W TYCH (EDIT) CHOJNICACH SIE WYPRAWIA - MIASTO CZUBÓW I PALANTÓW
29 Listopada 2016, godzina 22:02
Oceniono 42 razy 8
~do w czterech literach
W firmie, w której pracuję regularnie na basen chodzilo okolo 50 osób i otrzymywało dofinansowanie. Obecnie ani jedna osoba nie chce otrzymać dofinansowania, gdyż nie ma ochoty chodzić na basen, płacić i odczuwać lęk za każdym razem, że się czym zarazi. Dziękujemy i nie skorzystamy, zamierzamy pojechać na basen w Czluchowie. Tym bardziej, że w weekendy godzina na pływalni to 5 zł. Czy to nie jest dobra oferta? Jeżeli ktoś stawia dobro jednostki (prezesa) ponad dobro klientów (społeczeństwa) to koniec jest bliski. Od początku basenu korzystaliśmy regularnie z pływalni, ale straciliśmy zaufanie i skorzystamy, ale z oferty człuchowskiej. Mamy wybór, a p. burmistrz swój wybór już dokonał kosztem wielu klientów.
29 Listopada 2016, godzina 21:59
Oceniono 46 razy 14
~do poniżej
Co z tego, że jak piszesz "potęga intelektualno-kultularna", a zakłamana i utraconym zaufaniem społecznym. Klapa!
29 Listopada 2016, godzina 21:50
Oceniono 38 razy 6
~Ten dyrektor Prądziński został pokazany dlatego
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2016, godzina 21:46
Oceniono 38 razy -20
~pożeracz mnichów
za swój wiernopoddańczy tekst mniszku lekarski, dostaniesz medal z brukwi, pochwałę w jadłospisie i uścisk ręki miłościwie nam panującego
29 Listopada 2016, godzina 21:46
Oceniono 37 razy 3
~W czterech literach
to nie chodźcie na basen Ci co mają chodzić i tak chodzą a ci co jecza i tak nigdy nie byli
29 Listopada 2016, godzina 21:40
Oceniono 40 razy -6
~Ciekawe znaczy sie czy burmistrz odpowie internaucie, czy też będzie zestresowany
jak jego prezes?
29 Listopada 2016, godzina 21:29
Oceniono 38 razy 4
~lewy
Osowicka nie lubie cie. Wkurzasz mnie tym swoim wymądrzaniem sie. Ale musze ci przyznać że to jak pojechałaś z tym ciołkiem to była klasa.
29 Listopada 2016, godzina 21:21
Oceniono 41 razy 5
~kadencyjność! kadencyjność! kadencyjność!
Jak to właściwie jest że sprawa zdrowia nas wszystkich i zaniedbań Prezesa zostaje podciągnięta pod przepychanki zwalczających się obozów i ataków personalnych. Czy naprawdę obecnie rządzący myślą, że wokoło to sami kretyni, przecież nie trzeba wielkiej wyobraźni co mogło by się stać, jest to ewidentne zaniedbanie i trzeba wyciągnąć konsekwencję. Jeśli Pan Burmistrz w tak banalny i groteskowy sposób broni swojego kolegę to niestety sam się ośmiesza. Podobno żyjemy w państwie prawa a gdzie tu jest to prawo. Dlatego jestem orędownikiem wprowadzenia kadencyjności urzędu Burmistrza, myślę że dwie kadencję nie doprowadziły by do powiązań patologicznych. Mam nadzieję że prokuratura stanie na straży prawa. A na zakończenie zasługi kogokolwiek nie mają tu żadnego znaczenia.
29 Listopada 2016, godzina 21:14
Oceniono 41 razy 7
~do komentarza - 20.35
Chyba gratulujesz głupoty, jak można bronić zakłamanego prezesa, do którego tyle klientów i rodziców dzieci straciło całkowicie zaufanie. Często rodzice mówią, że dopóki prezes się nie zmieni nie poślą dzieci na basen. Czy to jest sukces? Tak "mądrymi" decyzjami w niedalekiej przyszłości basen utopi się sam i prezes i pracownicy, którzy pokazali "kulturę" na anty-pikiecie nie będą potrzebni. Dobro społeczeństwa i odbudowanie zaufania jest najważniejsze, a nie ślepe bronienie prezesa, które chwały nie przynosi tylko zwiększa nieufność do rządzących.
29 Listopada 2016, godzina 21:10
Oceniono 40 razy 6
~Panie burmistrzu ile jeszcze ma pan takich znaczy sie
niekompetentnych dyrektorów i nieodpowiedzialnych prezesów, znaczy sie?
29 Listopada 2016, godzina 21:00
Oceniono 42 razy 6
~Panie BURMISTRZU moje gratulacje !!!
I podziw, że jest Pan taki spokojny i opanowany, jeżeli taki typ zakłada koszulkę z napisem "burmistrz kłamie" to Pan powinieneś mieć koszulkę z napisem "studzik to k...." a z drugiej strony "sawik to ła...." i byłoby 1:0 dla Pana! Niech Pan nie pozwoli na zbyt wiele wywrotowcom bo któregoś dnia zajmą Pański gabinet a Pana wyrzucą za drzwi, oni są zdolni do wszystkiego!

Skąd oni się wzięli w Chojnicach? Dlaczego np. nie ma takich wichrzycieli w Czersku, Brusach czy Konarzynach, a może są tylko tamtejsze władze nie pozwalają sobie wchodzić na głowę tak jak to Pańscy przeciwnicy z Panem?

Jeżeli raz podda się Pan ich żądaniom aby kogoś zwolnić, to będą wymuszać dalej, np. usunięcie prezesa wodociągów, prezesa MZK, usuwanie ze stanowisk urzędników zatrudnionych w ratuszu, bo któryś z nich krzywo spojrzał na jakiegoś PChS-a itp. wymuszenia!
Pozdrawiam, życzę sukcesów w pracy, cierpliwości i spokoju ducha.

MNICH
29 Listopada 2016, godzina 20:35
Oceniono 55 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 477.00 492.00 NOKNOK 46.40 48.10
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 44.20 45.90
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 453.10 459.00 DKKDKK 62.20 63.10
EUREUR 466.64 472.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 480.28 487.00 NOKNOK 46.90 47.80
GBPGBP 550.47 556.01 SEKSEK 44.70 45.50
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij