Niedziela, 26 Maja 2024 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Dyrektorki przedszkoli proszą o wyższą dotację. Aktualizacja

Ta spadła z 490 na 408 zł, po tym jak ratusz zaczął naliczać dotację na podstawie Przedszkola Samorządowego w Chojnicach, które korzysta z cateringu. "Mając na uwadze  dobro naszych małych podopiecznych będziemy dążyć do utrzymania przedszkolnych kuchni" - piszą prowadzące przedszkola w prośbie kierowanej do burmistrza i radnych.


Prowadzące przedszkola "Promyczek", "Jarzębinkę", "Bajkę","Wesołe Przedszkolaki" i "Misiową Akademię" 13 marca wystosowały prośbę do burmistrza Chojnic i rady miejskiej. W piśmie dyrektorki proszą o podwyższenie dotacji, która spadła ze względu na zmianę przelicznika. Do grudnia 2017 r. magistrat obliczał dotację na podstawie placówki z Lęborka, a od stycznia wzorcowym przedszkolem jest miejskie Przedszkole nr 3, które w w przeciwieństwie do ww. placówek nie prowadzi kuchni, tylko korzysta z cateringu.

"Obecna kwota jest najniższą z możliwych, gdyż ustawa mówi o przekazywaniu co najmniej 75 proc. kosztów utrzymania w przedszkolu publicznym. Dotacja, którą otrzymujemy od stycznia 2018 r. nie pokrywa nawet kosztów wynagrodzeń i pochodnych płacowych pracowników, nie wspominając już o innych kosztach bieżących prowadzonych przez nas placówek" - piszą dyrektorki wskazując na wzrost cen mediów. Utrzymanie przedszkolnej kuchni to koszt ponad 15 tys. zł miesięcznie. Mając na uwadze dobro przedszkolaków dyrektorki nie zamierzają rezygnować z kuchni. "Liczymy na zrozumienie Rady Miejskiej i Pana Burmistrza, który mówiąc o stołówkach szkolnych stwierdził: ... bo nam się opłaca mieć kuchnie, jeżeli z niej korzystają dzieci. Dlaczego zatem starsze dzieci w szkołach jedzą posiłki z własnej kuchni, a małe dzieci z jedynego przedszkola miejskiego pozbawione są tej możliwości i jedzą z plastikowych pojemników?" - kończą swe pismo.

Arseniusza Finstera zapytaliśmy o reakcję na prośbę przedszkolanek. - Żadnej reakcji nie ma. Jest reakcja tak jak wynika z prawa. Panie poprosiły o dane dotyczące obliczenia tej dotacji. Te dane otrzymają, będą mogły je zweryfikować. Jeżeli w trakcie tej weryfikacji dojdą, że otrzymują zbyt mało środków, to wówczas będziemy rozstrzygać ten problem. Według mojej wiedzy wydział, którym kieruje pan dyrektor Grzegorz Czarnowski, w sposób należyty oblicza te kwotę dotacji - mówi burmistrz. -  Tutaj panie być może się zaniepokoiły tym, że licząc po Lęborku miały więcej, licząc po Chojnicach mamy mniej. Przypominam, że kwotą bazową, o jaką panie zabiegały, było zawsze 400 zł na jedno dziecko. Jak dostawały prawie 500 zł, to wtedy wszystko było ok, tak? Teraz jest troszeczkę niżej, ale powyżej 400 zł i to wynika z realnych wydatków bieżących w naszych publicznych oddziałach przedszkolnych. Ja nie mogę więcej dawać. Uważam, że to jest naliczone w sposób właściwy - dodaje Finster.

Żadnej reakcji nie ma. Jest reakcja taka jak wynika z prawa.

Pismo do burmistrza i RM

Reklama | Czytaj dalej »

 

Aktualizacja 21.03.2018 r.

Po publikacji na naszym portalu na fanpage'ach niepublicznych przedszkoli pojawiła się informacja dla rodziców, którą w całości prezentujemy poniżej.


"Drodzy rodzice,
W piątek 16 marca przekazaliśmy Radzie Miejskiej i Burmistrzowi Miasta Chojnice prośbę ( skan w załączniku) o zwiększenie kwoty dotacji na rok 2018.
Z lekceważącej i ironicznej wypowiedzi Pana Burmistrza na konferencji prasowej w dniu 19 marca wiemy już, że nasze Pismo trafi do Urzędowej zamrażarki.
Prośba podpisana przez dyrektorki niepublicznych przedszkoli nie dotyczy nas samych a naszych podopiecznych, małych Obywateli Miasta Chojnice, którzy przecież głosu nie mają.

Na wspomnianej już konferencji Burmistrz powiedział, że cyt.: "kwotą bazową, o którą Panie zawsze zabiegały to było 400 zł na jedno dziecko".
Uzupełniając powyższą wypowiedź należy dodać, że był to rok 2012 ! Kiedy to dotacja wyniosła 375 zł ( i nie dostaliśmy tych wymarzonych 400 zł) a koszty utrzymania pracowników i budynków przedszkoli były średnio o 50% niższe.

W ubiegłym roku otrzymaliśmy dotację obliczoną na podstawie LĘBORKA (miasta porównywalnego do Chojnic) w kwocie 490 zł na dziecko, co pozwalało na pokrycie kosztów utrzymania przedszkola przewidywanych w ustawie o Systemie Oświaty.

W roku 2018 dotacja w Lęborku wynosi 501 zł na jedno dziecko a w Chojnicach dotacja wynosi 408 zł?
Podobno tak duża różnica wynika z braku własnej kuchni w nowym Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Chojnicach.
Nasza prośba o podniesienie dotacji nie wynika z "osobistych potrzeb" pań dyrektorek niepublicznych przedszkoli a z troski o dzieci uczęszczające do naszych placówek, którym nie chcemy serwować dań z pudełka, czyli likwidować przedszkolnych kuchni.

Rada Miejska w swoich kompetencjach może zwiększyć kwotę dotacji z 75% na wyższą (np. Bytów 85%) art. 39 ustawy z dnia 27.10.2017 r. o Finansowaniu Zadań Oświatowych.
Dalszy brak reakcji ze strony Burmistrza i Rady Miejskiej zmusi nas do zastanowienia się czy:
- zlikwidować kuchnie i zastąpić ją cateringiem = przerzucenie kosztów utrzymania kuchni na rodziców
- podnieść opłatę stałą za przedszkole = przerzucenie kosztów utrzymania kuchni na rodziców

Które rozwiązanie lepsze? A może o to chodzi?"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Marcin Dobaj
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne funkcjonując w Platformie obywatelskiej.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe a z czasem Dyrektorki przedszkoli proszą o wyższą dotację.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola i żłobkiw dalszym czasie są możliwe.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między fałszywą władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.


U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!! Bo to był mój projekt dla obywateli.
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
23 Marca 2018, godzina 13:25
Oceniono 1 raz 1
~mama
Nieprawda, że w tym nowym przedszkolu dzieci jedzą z plastików. Mają tam bardzo ładną zastawę dla dzieci, a posiłki wyglądają apetycznie. Byłam sceptycznie nastawiona do tego, że chcą korzystać z cateringu, ale teraz jak obserwuję, to wygląda to apetycznie, O wiele bardziej mnie się to podoba niż odkryte na wózku ziemniaki w blaszanej misce i zupa w metalowym wiadrze, a na tym siadające muchy.
21 Marca 2018, godzina 16:13
Oceniono 23 razy 17
~myślę, że
W przedszkolu teściowa nie pracuje, więc można truć.
21 Marca 2018, godzina 08:59
Oceniono 11 razy -1
~Tak mysle
Dziwne to wszystko
21 Marca 2018, godzina 06:20
Oceniono 10 razy -6
~Marco Polo
No, w Chojniczanie owszem tam trzeba ładować i to nie mało, taka zapleczowa pralnia pieniędzy.
A ilu chojniczan gra w tej chojniczance ?
Bo to chyba już tylko z nazwy.
20 Marca 2018, godzina 20:12
Oceniono 23 razy 9
~Marco Polo
Dlaczego nie zmniejszono diet w Ratuszu ? na niższe i uposażeń
20 Marca 2018, godzina 20:08
Oceniono 16 razy 8
~Ja nie mogę więcej dawać.???????
Ja nie mogę więcej dawać. Finster - ze swoich dajesz czy jak????? Ja nie mogę więcej dawać. - to państwowe pieniądze z naszych podatków, to nasze pieniądze, nie twoje, co TY dajesz????? Ale się zagalopowałeś, czas chyba ochłonąć na bujanym fotelu przy piecu z gazetą w ręku i okularach na nosie, na emeryturę idź Ja nie mogę więcej dawać żartownisiu!!!

Ja nie mogę więcej dawać. - prawie dobre jak to o skoczeniu na wentyl, HIT!!!! Ja nie mogę więcej dawać. - powiedział burmistrz na posługach państwa!!!
20 Marca 2018, godzina 19:27
Oceniono 25 razy 13
~Burmistrz oszczędza na przedszkolakach by mieć pieniądze na zawodowych piłkarzy!

Już poprzednio burmistrz próbował oszczędzać na przedszkolakach i po przegranym procesie sądowym musiał oddawać przedszkolom należne im pieniądze. Obecnie Burmistrz robi dokładnie to samo chociaż wytłumaczenie cięć finansowych na przedszkolaki motywuje troszkę inaczej. Jakkolwiek cel jest ten sam - by oszczędzać pieniądze na przedszkolakach tak by starczyło na beztroskie i ekstrawaganckie utrzymanie zawodowych piłkarzy Chojniczanki kosztem najmłodszych chojniczan!

Przedszkolaki to mieszkańcy Chojnic a zawodowi piłkarze Chojniczanki to tymczasowo zatrudnieni przyjezdni, którzy nie wiążą żadnej przyszłości z miastem i odjadą po zakończeniu kontraktu z Chojniczanka! Według statutu miasta Chojnice głównym celem działalności samorządu jest to by dbać o dobrobyt polepszać jakość życia mieszkańców miasta Chojnice! Obcinanie dofinansowania na przedszkolaków nie polepsza jakości życia chojniczan - ani przedszkolaków, ani ich rodziców, ani osób włączonych we wychowanie i opiekę nad chojnickimi dziećmi!

20 Marca 2018, godzina 18:16
Oceniono 40 razy 26
~sas
Nie dał bym grosza, nachapały się wcześniej też w świetle prawa naszej miejskiej kasy, to teraz też będzie w świetle prawa, ale po 4 stówki
20 Marca 2018, godzina 17:27
Oceniono 36 razy -2
~obserwator
zobaczymy jak to się zakonczy

20 Marca 2018, godzina 15:11
Oceniono 24 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 434.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 503.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-26 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.00 428.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.68 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.40 502.36 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-26 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij