Piątek, 24 Maja 2024 | Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni ponownie o Parku Wodnym

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Temat Parku Wodnego zdominował dzisiejszą (27.07) nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Powodem była nowelizacja tegorocznego budżetu, by ratować płynność finansową tej spółki komunalnej.

 

W kilku momentach sesji pojawiły się krytyczne wątki związane z gminą Chojnice i jej włodarzem. Formułował je burmistrz Arseniusz Finster. Nie był zadowolony z faktu, że nie mógł przybliżyć gminnym radnym swego stanowiska zaprezentowanego w wywiadzie dla naszego portalu, a który został wydrukowany dla radnych w czasie ostatniej sesji rady gminy. Podczas dyskusji o Parku Wodnym znalazł też okazję na wytknięcie władzom gminy, że dotacja dla MZK jest nieproporcjonalna do liczby ludności. Natomiast przy przedstawianiu radnym sprawy „dość szorstkiej”, jak ją ocenił, korespondencji pomiędzy Sławomirem Januszewskim, skarbnikiem LKS Charzykowy, a UM, zasugerował radnym, aby zaapelowali do Rady Gminy Chojnice i wójta, by zwiększyli dotację do gminnego klubu żeglarskiego. Radni skorzystali z tej podpowiedzi.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Radni i burmistrz A. Finster słuchają pytań w debacie o Parku Wodnym.

 

Wcześniej jednak odbyła się debata na temat Parku Wodnego. Spółka potrzebuje kwoty 100 tys. złotych, aby wykonać najbliższe prace remontowe, a także 200 tys. zł, aby móc na bieżąco regulować płatności. Tradycyjnie najostrzej skrytykował taki wydatek Krzysztof Haliżak. Uważa, że "kolejny raz są wyrzucane pieniądze na Park Wodny". Brakowało mu programu naprawczego, rozliczenia z poprzednio przyznanych dotacji. Bartosz Bluma natomiast zauważył, że w powiecie chojnickim program nauki pływania dla dzieci i młodzieży prowadzi tylko samorząd Chojnic. Wnioskował także, aby ewentualny audyt przeprowadziła zewnętrzna firma, a nie ratuszowy urzędnik. W obszernej odpowiedzi dla radnych burmistrz Arseniusz Finster martwił się m.in., że gmina Chojnice oraz samorząd powiatowy nie prowadzą na taką skalę jak miasto nauki pływania dla swych uczniów. Uważa, że przy obniżeniu w br. przychodów Parku Wodnego aż o 30 %, miasto jest zobowiązane do pomagania swej spółce. Przewodniczący rady Mirosław Janowski tym razem pozwolił wypowiedzieć się na sesji prezesowi Mariuszowi Paluchowi, którego wywołał do „tablicy” burmistrz. Nie dał mu jednak za dużo czasu. Sugerował ponadto radnym, przerywając im wypowiedzi, aby nie kontynuowali już polemiki, trzymali się tematu i zadawali jedynie nowe pytania. Nie miał odwagi tego zrobić, gdy Piotr Pawlicki wdał się w spór ideologiczny z Krzysztofem Haliżakiem, posiłkując się cytatami z jednej z encyklik Jana Pawła II. Ostatecznie 14 radnych poparło zmiany w budżecie, dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko Bartosz Bluma i Krzysztof Haliżak byli przeciw.

 

Jacek Studziński (pierwszy z prawej) po sesji RM przekazał naszemu reporterowi nakrętkę od butelki po wodzie mineralnej.

 

Pozostałe projekty uchwał przeszły jednogłośnie. Jedyny wniosek zgłoszony na sesji był autorstwa członków Komisji Kultury i Sportu. Zgodnie z wcześniejszą sugestią burmistrza, związany był z charzykowskim klubem żeglarskim. Brzmi on następująco: „W odpowiedzi na interwencję pisemną członka zarządu LKS Charzykowy Sławomira Januszewskiego w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla wymienionego klubu gminnego, zwracamy się do wójta i Rady Gminy Chojnice o rozważenie możliwości zwiększenia dotacji finansowej dla LKS Charzykowy. Miasto Chojnice na chwilę obecną nie jest w stanie zwiększyć pomocy finansowej dla klubu gminnego.” Do tego swoistego apelu jedyną uwagę zgłosił burmistrz Arseniusz Finster. Zwrócił się do radnych - autorów wniosku - o dopisanie w nim, że w 2011 LKS otrzymuje z miejskiego budżetu ogółem 33 tys. zł, a z gminnego 7,5 tys. zł. Prośbę Andrzej Mielke, przewodniczący komisji sportu, zaakceptował. Wniosek poparło 17 radnych. Przeciw był jeden radny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

mili uczestnicy tej dyskusji zwracam sie do was z prosba o odpowiedz na kilka prostych pytan. prosze o odpowiedz bo nie cce byc jednoczesnie pytajacym i odpowiadajacym. sa tez pytania na ktore nie znam osobiscie odpowiedzi.
na poczatek:
1. park wodny to spolka ktora poza basenem prowadzi inne dzialania gospodarcze. prosze mi podac jakie?
2. jaki jest udzial kosztow prowadzenia basenu- plywalni we wszystkich kosztach spolki park wodny?
3. jaki jest udzial przychodow z prowadzenia basenu-plywalni w calosci przychodow?
4. jaki % kosztow prowadzenia basenu-plywalni stanowia koszty osobowe z pochodnymi?
5. jaki udzial % w przychodach basenu-plywalni stanowia doplaty z samorzadow w roznej formie?
na poczatek-na probe...
28 Lipca 2011, godzina 15:12
~burmistrz

Ponownie witam!
Szczególnie serdecznie p. M. Januszewskiego. Cieszy mnie fakt, że jest zabawnie. Ja nie „proponuję przeprowadzki”, tylko poddaję problem do rozważania osobie, która krytykuje „wszystko w czambuł”, a w dodatku jest swoim zdaniem najmądrzejsza. Moja funkcja – otóż rozmawiam na tym forum z kilkoma osobami, które w dodatku są moimi zaciekłymi wrogami. Są to też tchórze, którzy nie dają głosu (sami trzymają swoją tubę) i boją się podjąć otwartą dyskusję. Pana Palucha pan po prostu obraża. Na koniec – ja nic nie przywołuję, tylko posługuję się faktami.
Pan Sawicki – o jakiej pozycji Pan pisze czy nie jesteśmy równi wobec prawa i społeczeństwa. Niech Pan poszuka drugiego burmistrza, który dyskutuje w necie. Tłumaczyłem tym, którzy mnie za to krytykują, dlaczego to robię. Powtórzę – nieprawda, krzywe, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością wnioski, a często też głupota, nie mogą zostać bez echa! Z obywatelami dyskutuję codziennie – w ratuszu, na spotkaniach i na „pięć innych sposobów”. Poza p. Wałdochem, krzysem, p. Janikiem i może p. Januszewskim, nikt w tym mieście nie mówi, że jest wykluczony. Propozycję dyskusji z Panem przyjmuję. Proszę zgłosić tematy do p. Przewodniczącego i do dzieła! Niech pan jednak radnych nie obraża, bo są aktywni. Zobaczymy, czy Pan ich „bardziej zaktywizuje”. Akceptując polemikę i dyskusję z Panem mogę tylko zapytać, czy jeszcze czuje się Pan wykluczony?
Do krzys – a kiedy mieszkańcy prosili Palucha o dyskusję. On dyskutuje z Radą Miejską, z Radą Nadzorczą, z Komisjami. Jeżeli zorganizuje Pan spotkanie, to Paluch przyjdzie, ja też. Pogadamy o przychodach, kosztach, trendach, rentowności, płynności i innych uwarunkowaniach makro i mikroekonomicznych. Nigdy nie było publicznego zaproszenia do takiej rozmowy. Zapraszam do działania.
Do uroczysko – a co w tym, co wpisałem nie jest prawdą? Wałdoch ukrył się pod pseudonimem „zero” i obnażyłem ten precedens. To źle? Po co mieć rozdwojenie jaźni? Pomogłem Człowiekowi! Ja nie mówię „tego samego”. Proszę dokładnie poczytać. Nikogo „nie mam za idiotów” jak spontanicznie Pani pisze. Nie znam też poprzedniego ustroju. Nie funkcjonowałem w nim zawodowo. Tak więc, ani pierwsze, ani drugie. Tak więc, rozwiałem Pani nadzieję!
Do „zero” (Wałdocha) – mnie już Pan wzywał do ustąpienia, teraz to samo robi Pan z Paluchem. Pisze Pan, że ja mam sobie poszukać innego miasta, aby słuchać obywateli. Otóż słucham, słucham. Z wieloma takimi obywatelami jak Pan dyskutuję, a właściwie polemizuję. Pan myli fakty, gdybym milczał, albo nie odpowiadał, to miałby Pan rację. Mój „kram Dyzmy” jak Pan nazywa radnych i urzędników to ludzie kompetentni i oddani pracy. Pan jest oczywiście najmądrzejszy. Przypomnę jesteśmy po wyborach, następne za 3,5 roku. Nie zamieszczałem „wpisu nawołującego do wyprowadzki z miasta”. Znowu Pan nadinterpretuje!
Dodam jeszcze, że spodziewam się wielu nieprzychylnych komentarzy od kilku osób. Mam jednak przesłanie! Weźcie się do roboty! Udowodnijcie mi, że to co tutaj piszecie jest prawdziwe! Przekonajcie do swoich chorych poglądów chociaż grupkę społeczną, o społeczeństwie wcale nie myślę. Nie życzę jednak powodzenia, ponieważ to co czynicie jest nie realne. W mojej pracy kieruje się dobrem mieszkańców, wykonuję ją uczciwie. Mieszkańcy oceniają mnie w wyborach. Ostatnio dostałem ocenę celującą. Jestem szczęśliwy, ponieważ Chojniczanie potrafią ocenić za konkretne działanie. Z Wami „zagadałbym się na śmierć”, oczywiście „śmierć samorządową”. Sens jest w działaniu. W tym roku oddamy siedem nowych ulic, dwa ronda, dwie ulice wyremontowane, orlika, stadion przy ul. Rzepakowej, o innych projektach nie wspominam. Na tle kraju (938 miast) jesteśmy na 46 miejscu w złotej setce Rzeczypospolitej. Pisząc to już wiem, że za chwilę ktoś napisze, że to propaganda rodem z PRL-u. To jednak nieprawda. To są fakty Panowie i Panie. Tak więc, żegnam Was czule. Odezwę się, jeżeli napiszecie coś merytorycznego. Nie napędzajcie się, ja pracuję w samorządzie 20 lat. Takie dyskusje jak ta z Wami traktuję lekko i nawet frywolnie. Nie chce Was obrazić, ale merytorycznie jesteście kiepscy. Może Radek coś pokaże w dyskusji, ciekawe On jedyny podjął moją rękawicę. Ustalimy zasady dialogu, a oceni nas społeczeństwo.
Z poważaniem Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
28 Lipca 2011, godzina 15:01
~obserwator
Dyskusja jest po to, żeby była budująca. Kiedy spotykają się 2 strony o sprzecznych interesach, to sporządza się protokół rozbieżności. Tylko, że ... i jedni i drudzy chcą tego samego, czyli dobra gminy miejskiej. Na czym zatem polega ten spór, którego jesteśmy świadkami? Moim skromnym zdaniem ma on zabarwienie personalno-emocjonalne. Mariusz Paluch jest, jaki jest, albo się go lubi albo nie, ale nie na tym rzecz polega, że cały czas jest oceniany za to,co powiedział albo jak to powiedział. Park Wodny to trudna spółka, a jej największa trudność polega na zrozumieniu, że to nie miejskie wodociągi, czy ZGM, które dyktują ceny, a mieszkańcy muszą je akceptować, bo przecież bez wody i dachu nad głową żyć się nie da, Park Wodny to taka sama instytucja jak siłownia, czy kręgielnia, tzn. ma nas zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu. Czy można było uniknąć tej całej "brudnej dyskusji", która bije w obie strony? Oczywiście, że tak. Zamiast obrażać jeden drugiego, prezes powinien być otwarty na sygnały opozycji, powinien zaprosić z imienia i nazwiska tych, którzy zatrwożeni są sytuacją Parku Wodnego, usiąść, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać, pokazując, że jest transparentny i nie ma nic do ukrycia. Z drugiej strony wszyscy krytycy, powinni przygotować się do takiej dyskusji, sprawdzic, jak działają podobne aqua-parki, przyjąć zaproszenie i na "oczy" się przekonać, czy istnieje złoty środek na poprawę kondycji spółki. Uważam, że Burmistrz, jako Zgromadzenie Wspólników, też winien w tym wszystkim uczestniczyć, ale bardziej na zasadzie obserwatora, niż strony, który wyciąga wnioski i dokonuje ocen, a przede wszystkim stoi na straży, żeby dyskusja dotyczyła tylko sytuacji Parku, a nie przekształciła się w pyskówkę. Może rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie przekształcenie spółki w zakład budżetowy, z wszystkimi tego konsekwencjami. Spółka to nie jedyne rozwiązanie na zarządzanie zasobami komunalnymi.
28 Lipca 2011, godzina 14:50
~answer
ja wiem ja wiem
to ktoś BLIZKI burmistrzowi!
28 Lipca 2011, godzina 14:40
~wójt Konarzynek
Ogłaszam konkurs, nagrodą jest wejściówka do chojnickiej pływalni i tajwańskie radyjko.
Pytanie: Kto jest chojnickim Nikodemem Dyzmą?
28 Lipca 2011, godzina 14:39
~someone
No i ponownie Chojniccy radni, oczywiscie nie wszyscy zrobili kolejna glupote ! I tak co roku a czasami i czesciej finansujemy MZK,Park Wodny i pewnie jeszcze cos by sie tam znalazlo.Musze przyznac,ze miasto Chojnice jest naprawde bogatym miastem, skoro stac je na wydawanie pieniedzy w bloto ! Jestem ciekaw szanowni Panowie radni jak wyobrazac sobie sytuacje ekonomiczna za pare lat, czy w ogole o tym ktorys z was pomyslal ?! Czy wy w ogole myslicie ??? Czy robicie tak jak Pan burmistrz przykazal ???
28 Lipca 2011, godzina 14:37
~O.o
Panie Paluch, nawet się nie chce czytać tego wszystkiego, co Pan tu wypisuje. Zgadzam się natomiast z tym, że czas w tej pseudo-spółce (bo to raczej wygląda, na moje oko, jak zalegalizowany prywatny folwark) zarządzić jakąś kontrolę, w szczególności rachunkową.

Myślę, że nie będzie to problemem i odpowiednich ludzi szukać daleko nie trzeba, wszak nawet rzut beretem z Chojnic, bo w Czersku, znajduje się lokalne-terenowe biuro jakiejś dużej firmy zatrudniającej biegłych rewidentów, którzy z pewnością przewyższają pana Palucha i jego bardzo kreatywnych (w mojej ocenie) księgowych tak we wiedzy jak i ogólnych kompetencjach. Dziwię się tylko, czemu UM z burmistrzem na czele jeszcze takiej kontroli w przynoszącej notorycznie straty spółce nie zarządził. To przynajmniej dziwne, a nawet powiedziałbym - niestosowne i podejrzane. Oczywiście to tylko moje skromne zdanie.
28 Lipca 2011, godzina 13:44
~lirycznie
Ta dyskusja to jest klucha
Mało strawna dla Palucha
Od tematów śliskich
Ucieka do blizkich
:-)
28 Lipca 2011, godzina 13:43
panie paluch nie odpowiedzial pan na zadne pytanie ale zakonczyl dyskusje. i powiem szczerze, ze niczego innego sie po panu nie spodziewalem!. co do anonimowosci to prosze mi (nie)odpowiedziec, czy dla pana wazniejsze jest to kto pyta czy o co pyta? pana zachowanie utwierdza mnie w przekonaniu slusznosci oceny pana zarzadzania, ktore wczesniej ocenilem. jesli informuje pan o srodkach prawnych to moze pan przypomni internautom jakie pan wykonal dzilania prawne kiedy to jakis czas temu "ustalal" pan personalia osob piszacych o panu na tym forum? czy pozwolil pan aby przed sadem udowodnili, ze to co napisali bylo prawda? czy moze potrzebowal pan straszaka i ew. personalia tych osob? ja nie jestem anonimem. jestem zalogowanym uzytkownikiem i bez trudu mozna ustalic moje personalia. pana wpis zas mogl byc dokonany prze pana, pana osobista sekretarke lub kazdego innego kto w rubryke autor wpisze "Mariusz Paluch".
konkluzja- jesli nie chce pan uczestniczyc w publicznej dyskusji to prosze nie dokonywac "wrzutek" personalnych w dyskusje bo jedynie zabaczamy z tematu przez takie pana zachowanie.
zawsze pozostaje panu "droga prawna" jakby ktos pana .....
28 Lipca 2011, godzina 13:39
~bliskich, nie blizkich
Mariusz, czy ty to celowo robisz?!
Kurna blaszka: BLISKICH a nie BLIZKICH!!! Wbij se w ten akwizytorski łepek!
28 Lipca 2011, godzina 13:36
~uroczysko
Żałosne, żałosne Panie Paluch. Tricki erystyczne stosowane tak nieumiejętnie, że robi się słabo. Trochę Pan pisze, ale z błędami, trochę Pan wie o PR, ale za mało, żeby się od Pana odczepiło kilku łebskich kolesi, trochę Pan wie o sztuce prowadzenia sporów, ale nie na tyle dużo, żeby nie podpadło, że to wyuczone, trochę się Pan w Parku Wodnym produkuje, ale nie przynosi to spodziewanych efektów...
28 Lipca 2011, godzina 13:33
~Radek Sawicki
No właśnie. Na sesji Rady Powiatu, której Mariusz Paluch jest radnym, zapewne padłby w tym momencie wniosek formalny o zakończenie dyskusji. Taka paluchowa tradycja samorządowa. Trudne tematy, lub takie których percepcja pana Palucha nie jest w stanie ogarnąć, ucina się pod byle jakim pozorem. Można skierować temat na inne tory lub próbować wmawiać opinii publicznej, że adwersarz jest niekulturalny, stanowi problem sam w sobie etc. Szkoła burmistrzowa.

Zaś o tym czy mi Pan poświęci czas czy też nie nie Pan będzie decydował. Jest Pan funkcjonariuszem publicznym i ma Pan obowiązki. Słabo się Pan z nich wywiązuję, ale nieustająco będę Pana motywował ;-)

28 Lipca 2011, godzina 13:32
~Mariusz Paluch
Kończąc.
Panie Sawicki - ponieważ jest Pan problemem samym w Sobie i dla Siebie, nie poświęcę Panu już więcej czasu, gdyż jest to jałowy , stracony czas na pyskówkę z niekulturalnym i rozżalonym własną nieudacznością Człowiekiem.
Zrób chłopie coś dobrego dla ludzkości , dla społeczności , dla blizkich a potem bierz się za dyskusję.
A teraz Pisz Człowieku , co ślina na język przyniesie, bo wychodzę stąd i nie wracam.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Mariusz

P.s

Ewentualne oszczerstwa i pomówienia oczywiście będę rozstrzygał środkami prawnymi.
28 Lipca 2011, godzina 13:18
~Adam Chojnicki
Odczepcie się od Mariusza. Nieraz chodzę z nim na piwo i sądzę, że jest spoko gościem. Trochę ma humor akwizytorski, ale nikt nie jest doskonały. Mimo to jesteśmy sobie blizcy. Sobie zawsze gadamy o sytuacji ludzi, spółki i kraju... Planujemy różne konkursy polityczne, fizyczne... Kasa leci, pozorowane ruchy wystarczają, jest ok. Był bym zapomniał - Wałdoch i zero to ta sama osoba! ;-)
28 Lipca 2011, godzina 13:18
~help
Paluch do kabaretu!
28 Lipca 2011, godzina 13:06

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 427.00 435.00 NOKNOK 30.10 33.70
GBPGBP 496.00 504.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-23 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.84 397.39 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.91 429.04 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 428.20 433.60 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 497.80 503.30 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-23 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-22

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.84 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij