Niedziela, 19 Maja 2024 | Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni ponownie o Parku Wodnym

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Temat Parku Wodnego zdominował dzisiejszą (27.07) nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Powodem była nowelizacja tegorocznego budżetu, by ratować płynność finansową tej spółki komunalnej.

 

W kilku momentach sesji pojawiły się krytyczne wątki związane z gminą Chojnice i jej włodarzem. Formułował je burmistrz Arseniusz Finster. Nie był zadowolony z faktu, że nie mógł przybliżyć gminnym radnym swego stanowiska zaprezentowanego w wywiadzie dla naszego portalu, a który został wydrukowany dla radnych w czasie ostatniej sesji rady gminy. Podczas dyskusji o Parku Wodnym znalazł też okazję na wytknięcie władzom gminy, że dotacja dla MZK jest nieproporcjonalna do liczby ludności. Natomiast przy przedstawianiu radnym sprawy „dość szorstkiej”, jak ją ocenił, korespondencji pomiędzy Sławomirem Januszewskim, skarbnikiem LKS Charzykowy, a UM, zasugerował radnym, aby zaapelowali do Rady Gminy Chojnice i wójta, by zwiększyli dotację do gminnego klubu żeglarskiego. Radni skorzystali z tej podpowiedzi.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Radni i burmistrz A. Finster słuchają pytań w debacie o Parku Wodnym.

 

Wcześniej jednak odbyła się debata na temat Parku Wodnego. Spółka potrzebuje kwoty 100 tys. złotych, aby wykonać najbliższe prace remontowe, a także 200 tys. zł, aby móc na bieżąco regulować płatności. Tradycyjnie najostrzej skrytykował taki wydatek Krzysztof Haliżak. Uważa, że "kolejny raz są wyrzucane pieniądze na Park Wodny". Brakowało mu programu naprawczego, rozliczenia z poprzednio przyznanych dotacji. Bartosz Bluma natomiast zauważył, że w powiecie chojnickim program nauki pływania dla dzieci i młodzieży prowadzi tylko samorząd Chojnic. Wnioskował także, aby ewentualny audyt przeprowadziła zewnętrzna firma, a nie ratuszowy urzędnik. W obszernej odpowiedzi dla radnych burmistrz Arseniusz Finster martwił się m.in., że gmina Chojnice oraz samorząd powiatowy nie prowadzą na taką skalę jak miasto nauki pływania dla swych uczniów. Uważa, że przy obniżeniu w br. przychodów Parku Wodnego aż o 30 %, miasto jest zobowiązane do pomagania swej spółce. Przewodniczący rady Mirosław Janowski tym razem pozwolił wypowiedzieć się na sesji prezesowi Mariuszowi Paluchowi, którego wywołał do „tablicy” burmistrz. Nie dał mu jednak za dużo czasu. Sugerował ponadto radnym, przerywając im wypowiedzi, aby nie kontynuowali już polemiki, trzymali się tematu i zadawali jedynie nowe pytania. Nie miał odwagi tego zrobić, gdy Piotr Pawlicki wdał się w spór ideologiczny z Krzysztofem Haliżakiem, posiłkując się cytatami z jednej z encyklik Jana Pawła II. Ostatecznie 14 radnych poparło zmiany w budżecie, dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko Bartosz Bluma i Krzysztof Haliżak byli przeciw.

 

Jacek Studziński (pierwszy z prawej) po sesji RM przekazał naszemu reporterowi nakrętkę od butelki po wodzie mineralnej.

 

Pozostałe projekty uchwał przeszły jednogłośnie. Jedyny wniosek zgłoszony na sesji był autorstwa członków Komisji Kultury i Sportu. Zgodnie z wcześniejszą sugestią burmistrza, związany był z charzykowskim klubem żeglarskim. Brzmi on następująco: „W odpowiedzi na interwencję pisemną członka zarządu LKS Charzykowy Sławomira Januszewskiego w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla wymienionego klubu gminnego, zwracamy się do wójta i Rady Gminy Chojnice o rozważenie możliwości zwiększenia dotacji finansowej dla LKS Charzykowy. Miasto Chojnice na chwilę obecną nie jest w stanie zwiększyć pomocy finansowej dla klubu gminnego.” Do tego swoistego apelu jedyną uwagę zgłosił burmistrz Arseniusz Finster. Zwrócił się do radnych - autorów wniosku - o dopisanie w nim, że w 2011 LKS otrzymuje z miejskiego budżetu ogółem 33 tys. zł, a z gminnego 7,5 tys. zł. Prośbę Andrzej Mielke, przewodniczący komisji sportu, zaakceptował. Wniosek poparło 17 radnych. Przeciw był jeden radny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

temat parku wodnego tak stary jak sam park wodny pod "rzadami" palucha. w tym miescie i tej rm nikt juz nie pyta i nie zastanawia sie nad logika dzialania. to miasto to juz od dawna krolestwo z dworem. komisja pisze uchwaly pod "dyktando" burmistrza. "elyta" niczym na folwarku bierze i daje co chce i komu chce. finster "kaze" radnym miejskim tworzyc takie uchwaly i "odezwy" jakie sa jemu wygodne. finster "kaze" poslom zmieniac prawo bo jest to w interesie jednego przedsiebiorcy. finster nawet "poszedl na wojne" z wojtem bo ten "zagraza" interesom jednego z chojnickich przedsiebiorstw. ale mamy "ladne" miasteczko ktorego nam zazdroszcza przyjezdni. zazdroszcza bo je ogladaja ale w nim nie zyja! brawo panowie, brawo...
27 Lipca 2011, godzina 22:23
Oceniono 1 raz 1
I znowu w chlewiku koryto pełne...można sobie dowoli do pełnego nachapać.. hulaj sobie Paluszku bo za darmo ..ci frajerzy co podatki płacą niech sobie naskoczą a my tu w chlewiku swoje chlewikowe prawa mamy......
27 Lipca 2011, godzina 21:44
~mieszkanka Gminy Chojnice
Bolą sukcesy Gminy Chojnice, czy o co tu chodzi..
Może czas szukać zmian, również w kwestii Parku Wodnego. Miejsce potrzebne, tylko coś jest nie tak z rentownością.. Zresztą nie mnie szukać rozwiązań.
Miasto piękne, ale urok to nie wszystko..
Niech skończy się wreszcie budowa Parku Tysiąclecia, to z pewnością będzie piękne, przyciągające wielu ludzi miejsce. Może ChDK też przestanie wreszcie straszyć, podobnie jak park nad nim. Świetny pomysł z zainwestowaniem w targowisko, tylko czekać efektów. Tak wiele można zrobić w tym pięknym mieście.. Kto, jak kto, ale Pan Panie Burmistrzu w tym temacie wie wiele, doświadczenie wielkie w rządzeniu tym miastem.
Może czas zmienić doradców, poszukać świeżości w młodych umysłach; może zamiast ankiet na terenie gminy, zrobić je na terenie miasta.. Propozycji może być wiele, ale to Pana głos jest decydujący. Mieszkańcy Pana Miasta, Pańscy Wyborcy zaufali, a to zawsze zobowiązuje.
Ja za połączeniem Miasta Chojnice z Gminą nigdy nie będę.
Pozdrawiam!
27 Lipca 2011, godzina 21:41
~ijk
Niech radni się zastanowią czy budujemy ulice i chodniki w mieście czy utrzymujemy z naszych podatków basen.
27 Lipca 2011, godzina 21:02
~oszczędna
Obniżyć wynagrodzenie p. Paluchowi o 50% .
27 Lipca 2011, godzina 20:58
~Seniorita
300 tyś zł to zapewne roczny dochód dla Palucha, gdyby nie on to nie trzeba by dopłacać. I znowu nasze pieniądze idą ...
27 Lipca 2011, godzina 20:54
~Sławomir Januszewski
Krótkie sprostowanie do wypowiedzi Pana Burmistrza na temat finansowania klubów żeglarskich. Nie domagałem się nigdy odebrania srodków Chojnickiemu Klubowi Żeglarskiemu , a jedynie zwiększenia finansowania Ludowego Klubu Sportowego. Z taką propozycją zwróciłem się dp Pana Burmistrza w rozmowie proponując aby wydzielic pulę na żeglarstwo jako sport wymagający duzych nakładów finansowych i finasować oba kluby w proporcji 100 do 50 %. Burmistrz stwierdził,że nie ma w budżecie miejskim pieniędzy na dodatkowe finansowanie LKS-u i musiałby te pieniądze zabrać ChKŻ-towi.
27 Lipca 2011, godzina 20:37
do -Jan
Pan Haliżak brał "socjalistyczne" pieniądze za to żeby spółka nie przynosiła strat...
i od co NIE BYŁA NA MINUSIE !!!
czyli jednym słowem dobrze zainwestowane pieniądze
27 Lipca 2011, godzina 20:30
Jeżeli chodzi o cytaty z encykliki:
„Wydaje się, że zarówno wewnątrz poszczególnych narodów, jak i w relacjach... międzynarodowych, wolny rynek jest najbardziej skutecznym narzędziem wykorzystania zasobów i zaspokajania potrzeb.” Dodaje dalej: „Interweniując bezpośrednio i pozbawiając społeczeństwo odpowiedzialności, państwo opiekuńcze powoduje utratę ludzkich energii i przesadny wzrost publicznych struktur, w których – przy ogromnych kosztach – raczej dominuje logika biurokratyczna, aniżeli troska o to, by służyć korzystającym z nich ludziom. Istotnie, wydaje się, że lepiej zna i może zaspokoić potrzeby ten, kto styka się z nimi z bliska, i kto czuje się bliźnim człowieka potrzebującego.”
„Centesimus annus” Jan Paweł II


27 Lipca 2011, godzina 20:28
~Jan
Haliżak zapomniał jak pobierał przez lata lekką ręką "socjalistyczne" pieniądze za pogawędki w Radzie Nadzorczej Spółki Miejskiej Wodociągi, wtedy to nie były pieniądze podatników Panie Krzysztofie? Może Pan poda jaką pozytywną inicjatywę Pan przeprowadził podczas obrad RN, aby obniżyć koszty za wodę obciążające podatników. Jeżeli Pan zarzuca trwonienie publicznych pieniędzy na naszą młodzież i dzieci uczących się pływania to czym było pobieranie "ciężkich pieniędzy za udział raz w miesiącu w posiedzeniu RN.
27 Lipca 2011, godzina 20:04
~Aneta
skoro jest dla mieszkańców Chojnic to dlaczego jest taki drogi i dla mieszkańców nie ma zniżek
27 Lipca 2011, godzina 19:56
~Mieszkaniec grodu herbu TUR
Tylko dwóch radnych miało odwagę powiedzieć NIE a szkoda.
W przyszłorocznym budżecie proponuję zapisać wszystkie środki na budowę ulic na rzecz Parku Wodnego. Zamiast cieszyć się cywilizacją na osiedlach, pocieszmy się "nowoczesną pływalnią"
zarządzaną Panem P. (menadżera z klasą).
27 Lipca 2011, godzina 19:52
~romanboski
Ja sobie chodzę na basen i jestem szczęśliwy że jest on w Chojnicach .A wam wyżej proponuję przejść się na basen z rodzinką ,zadbać o formę fizyczną - basen ,może jakiś fitnesik lub siłownia , zgubić mięsień piwny , zrelaksować się .Pan Paluch dobrze powiedział basen to nie ma być z założenia sklep spożywczy .Jest on dla Nas dla naszego zdrowia ,małym przerywnikiem od naszej "zasr*nej polskiej rzeczywistości". POZDRAWIAM !!!
27 Lipca 2011, godzina 19:37
~ijk
Do załamanego. Popieram twój pomysł.
27 Lipca 2011, godzina 19:33
~Załamany
No ja pierr.... mało jest ulic do remontu w mieście??
To nie, trzeba przecież wywalić pieniądze w pizdu na jakiś zasrany park wodny - w cholerę z tym dziadostwem i całymi małp*** z tego cyrku płynącymi. Tak marnotrawić nasze publiczne pieniądze - to się w pale nie mieści
27 Lipca 2011, godzina 18:48

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 403.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.00 436.00 NOKNOK 31.20 33.90
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-19 12:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 398.00 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 424.50 429.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 429.00 435.50 NOKNOK 31.30 33.80
GBPGBP 495.00 501.00 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-19 12:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Weźmiesz udział w chojnickiej Nocy Muzeów?Ceny paliw2024-05-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.57 zł 6.92 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij