Piątek, 19 Kwietnia 2024 | Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni ponownie o Parku Wodnym

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Temat Parku Wodnego zdominował dzisiejszą (27.07) nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Powodem była nowelizacja tegorocznego budżetu, by ratować płynność finansową tej spółki komunalnej.

 

W kilku momentach sesji pojawiły się krytyczne wątki związane z gminą Chojnice i jej włodarzem. Formułował je burmistrz Arseniusz Finster. Nie był zadowolony z faktu, że nie mógł przybliżyć gminnym radnym swego stanowiska zaprezentowanego w wywiadzie dla naszego portalu, a który został wydrukowany dla radnych w czasie ostatniej sesji rady gminy. Podczas dyskusji o Parku Wodnym znalazł też okazję na wytknięcie władzom gminy, że dotacja dla MZK jest nieproporcjonalna do liczby ludności. Natomiast przy przedstawianiu radnym sprawy „dość szorstkiej”, jak ją ocenił, korespondencji pomiędzy Sławomirem Januszewskim, skarbnikiem LKS Charzykowy, a UM, zasugerował radnym, aby zaapelowali do Rady Gminy Chojnice i wójta, by zwiększyli dotację do gminnego klubu żeglarskiego. Radni skorzystali z tej podpowiedzi.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Radni i burmistrz A. Finster słuchają pytań w debacie o Parku Wodnym.

 

Wcześniej jednak odbyła się debata na temat Parku Wodnego. Spółka potrzebuje kwoty 100 tys. złotych, aby wykonać najbliższe prace remontowe, a także 200 tys. zł, aby móc na bieżąco regulować płatności. Tradycyjnie najostrzej skrytykował taki wydatek Krzysztof Haliżak. Uważa, że "kolejny raz są wyrzucane pieniądze na Park Wodny". Brakowało mu programu naprawczego, rozliczenia z poprzednio przyznanych dotacji. Bartosz Bluma natomiast zauważył, że w powiecie chojnickim program nauki pływania dla dzieci i młodzieży prowadzi tylko samorząd Chojnic. Wnioskował także, aby ewentualny audyt przeprowadziła zewnętrzna firma, a nie ratuszowy urzędnik. W obszernej odpowiedzi dla radnych burmistrz Arseniusz Finster martwił się m.in., że gmina Chojnice oraz samorząd powiatowy nie prowadzą na taką skalę jak miasto nauki pływania dla swych uczniów. Uważa, że przy obniżeniu w br. przychodów Parku Wodnego aż o 30 %, miasto jest zobowiązane do pomagania swej spółce. Przewodniczący rady Mirosław Janowski tym razem pozwolił wypowiedzieć się na sesji prezesowi Mariuszowi Paluchowi, którego wywołał do „tablicy” burmistrz. Nie dał mu jednak za dużo czasu. Sugerował ponadto radnym, przerywając im wypowiedzi, aby nie kontynuowali już polemiki, trzymali się tematu i zadawali jedynie nowe pytania. Nie miał odwagi tego zrobić, gdy Piotr Pawlicki wdał się w spór ideologiczny z Krzysztofem Haliżakiem, posiłkując się cytatami z jednej z encyklik Jana Pawła II. Ostatecznie 14 radnych poparło zmiany w budżecie, dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko Bartosz Bluma i Krzysztof Haliżak byli przeciw.

 

Jacek Studziński (pierwszy z prawej) po sesji RM przekazał naszemu reporterowi nakrętkę od butelki po wodzie mineralnej.

 

Pozostałe projekty uchwał przeszły jednogłośnie. Jedyny wniosek zgłoszony na sesji był autorstwa członków Komisji Kultury i Sportu. Zgodnie z wcześniejszą sugestią burmistrza, związany był z charzykowskim klubem żeglarskim. Brzmi on następująco: „W odpowiedzi na interwencję pisemną członka zarządu LKS Charzykowy Sławomira Januszewskiego w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla wymienionego klubu gminnego, zwracamy się do wójta i Rady Gminy Chojnice o rozważenie możliwości zwiększenia dotacji finansowej dla LKS Charzykowy. Miasto Chojnice na chwilę obecną nie jest w stanie zwiększyć pomocy finansowej dla klubu gminnego.” Do tego swoistego apelu jedyną uwagę zgłosił burmistrz Arseniusz Finster. Zwrócił się do radnych - autorów wniosku - o dopisanie w nim, że w 2011 LKS otrzymuje z miejskiego budżetu ogółem 33 tys. zł, a z gminnego 7,5 tys. zł. Prośbę Andrzej Mielke, przewodniczący komisji sportu, zaakceptował. Wniosek poparło 17 radnych. Przeciw był jeden radny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~zero
Panie Paluch, proszę się poddać do dymisji, Park funkcjonuje źle, a Pan może lepiej zarabiać jako kelner - to są Pana słowa. Proszę w związku z tym wybrać lepiej płatną posadę. Pana kariera, Pana pomysły, wszystko czym Pan emanuje - wyegzaltowana forma wysławiania się, nie przystająca do braków w wiedzy i kulturze, co Pan właśnie ujawnia powodują, że jest tylko jeden scenariusz poprawy sytuacji, ale już bez Pana jako prezesa spółki. Ohydne jest też z Pana strony apelowanie do forumowiczów o szacunek dla pracowników Parku, bo oni zarabiają małe "pieniążki". Panie Paluch, ok. 10% całości kosztów wynagrodzeń w Parku (na 33 etaty), zabiera Pana uposażenie!!! W tym wypadku, nie tylko my, ale też Pańscy pracownicy mają prawo do bulwersacji! W każdej normalnej firmie za słabe wyniki odpowiada człowiek, w wypadku Centrum Park nie odpowiada nikt poza szeregowymi pracownikami, którymi właśnie się Pan zasłania! Konieczność dofinansoania to jedno, brak wiedzy o przewidywaniu kosztów to drugie - a na to wskazuje Pana apel o dodatkowe środki na "działalność bieżącą". Nawet nie był Pan w stanie Radnym wręczyć przed sesją kosztorysu dotyczącego wydatkowania tych środków na "działalność bieżącą". To co Pan zaoferował, te wybiórcze dane i zestawienie wybranych przychodów i kosztów to jest dosłownie śmiech i nijak ma się do celu na jaki Centrum Parku potrzebuje pieniądze. Niestety, Pan i Pana działanie to tylko kalka, słabsza jakość, marna kopia działań Pana mistrza "doktora" Finstera.
28 Lipca 2011, godzina 11:23
Oceniono 1 raz 1
~burmistrz

Dzień dobry!
Sprostuję po konsultacji z p. Sł. Januszewskim. Otóż p. Sławomir nie pisał i nie mówił, żeby zabrać ChKŻ-owi i dać LKS-owi. Jednak w obecnej sytuacji jakikolwiek zabieg wiązałby się z takim działaniem. Za moją nadinterpretację przepraszam p. S. Januszewskiego.
Dodam, że kilka dni temu zapadły korzystne decyzje dla LKS-u. Pięciu wyróżniających się zawodników otrzymało stypendia z budżetu miasta. Tak więc, łącznie miasto przekaże LKS-owi 33tyś PLN (w tym 19 tyś na stypendia). Być może apel Rady Miejskiej do p. Wójta i Rady Gminy odniesie jakiś skutek, czego życzę członkom LKS-u.

Do innych komentarzy (odniosę się łącznie)
Do ulic-budujemy 100% zaplanowanych nowych ulic – razem jest ich siedem, dwie generalnie wyremontowaliśmy oraz budujemy (wspólnie z powiatem i Urzędem Marszałkowskim) dwa ronda. Tak więc, sytuacja Parku Wodnego „nie zabierze pieniędzy” przeznaczonych na inwestycje. (o M. Paluchu) –nie odnoszę się do opinii wpisywanych na forum. Jest rada nadzorcza i zapowiedziany audyt. W audycie zobrazujemy ile kosztują w utrzymaniu baseny np.: w Szczecinku, Człuchowie i Kościerzynie. Będzie analiza porównawcza i będą wnioski. ( do mieszkanki Gminy)- a jakie sukcesy ma Gmina? Proszę sięgnąć do rankingów. Miasto Chojnice jest w złotej setce (na 46 miejscu) i na 21 miejscu wśród miast innowacyjnych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca inwestujemy więcej. Nie znajduję podstaw, aby „bolały mnie sukcesy Gminy”, natomiast powiem odwrotnie – życzę sukcesów, niech Gmina konkuruje z miastem! Ma Pani natomiast rację – moi wyborcy są najważniejsi. Szanuję Pani opinię o połączeniu miasta i gminy. (o wątkach gminnych)- gmina Chojnice oczywiście „nie jest winna” sytuacji w Parku Wodnym. Odnosiłem problem „Parku” do innych relacji finansowych. Powtórzę: do MZK miasto dopłaca 1,7 mln, a Gmina 0,24 mln. W mieście 40 tyś. ludzi w Gminie ok. 17 tyś. Proszę sobie policzyć parytetem ludnościowym – to wyjdzie „szydło z worka”. Przypomnę tylko, że zabezpieczenie transportu zbiorowego jest zadaniem własnym gminy. O LKS-ie nie wspomnę, bo to wstyd dla Gminy. 7,5 tyś PLN – to jest nic, wielkie nic!
Do Tomka – z uwagą i zainteresowaniem czytam Pana komentarze. Należy Pan do ludzi, którzy potrafią szerzej spojrzeć na problem.
Na koniec-(krzys) – jest w Polsce 938miast. Jeżeli Panu tak źle się żyje w Chojnicach – to proponuję poszukać sobie innego miejsca (min. rozważyć). Pana teksty są dla mnie komiczne – podobnie jak wizerunek, który Pan przyjął przy swoim imieniu lub pseudonimie.
Pozdrawiam – życzę udanej drugiej części wakacji – Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
28 Lipca 2011, godzina 11:22
Oceniono 1 raz -1
~wysoko - rozwinięty
Jeszcze jest błąd w zwrocie WYSOKO-ROZWINIĘTYCH; powinno być po prostu WYSOKO ROZWINIĘTYCH. Nadużywanie wielkich liter pominę...
28 Lipca 2011, godzina 10:56
~korektor
Panie prezesie Paluch, taki krótki tekścik i aż dwa błędy ortograficzne:
bliscy - nie zaś blizcy
byłbym - nie zaś był bym
Trochę szacunku dla ludzi, którzy Pana utrzymują. Jak ma Pan problem z ortografią to proszę poprosić kogoś z bliskich o zerknięcie na napisany tekścik przed jego opublikowaniem. Byłbym wdzięczny ;-)
28 Lipca 2011, godzina 10:51
~Radek Sawicki
Panie Paluch,

Piszesz Pan: "KICZOWATY KARZEŁ, DUPEK, ZASRANIEC, PIERDOŁA, KOLEŚ i wiele innych inwektyw pod moim adresem - sprawia , że ja i moi blizcy mają powody do ..... Bardzo mi przykro." Do czego Pan i Pana "blizcy" macie powody?! Nie ujawnił nam Pan. Czy do głębokiej refleksji nad swoim miejscem i swoją rolą w społeczeństwie? Czy do przyjęcia bardziej pokornej postawy wobec wyborców i ogółu podatników? A może dostrzegł Pan w końcu powód, by złożyć dymisję?! Lub by obniżyć sobie pensję? I rozdzielić uzyskaną oszczędność pomiędzy tych biednych pracowników, o których Pan wspomina. Ma Pan powód do wstydu? Do autokrytyki? ...

Obawiam się, że nic z tych rzeczy. Zapewne znalazł Pan (i Pana "blizcy" jedynie powód do przyjęcia postawy aktorsko - męczeńskiej. Biedny niedoceniony Mariusz Paluch. Chce dobrze, tak się stara i nikt tego nie docenia...

Zarzuca mi Pan pogardę i nienawiść. Źle ocenił Pan to, co mną powoduje. Jest to złość, owszem, nawet wściekłość; jest to też brak akceptacji dla Pańskich działań i postaw, ale nie ma nienawiści i pogardy.
28 Lipca 2011, godzina 10:43
Oceniono 1 raz 1
panie paluch- nie bede do pana pisal "KICZOWATY KARZEŁ, DUPEK, ZASRANIEC, PIERDOŁA , KOLEŚ i wiele innych inwektyw" bo to powoduje zamecenie dyskusji i pozwala panu wprowadzac w wypowiedz zabarwienie emocjonalne. ja panu powiem ze jest pan wyjatkowo nieudolnym zarzadzajacym pspolka miejska. jest pan kiepskim menagerem majatku wspolnego mieszkancow chojnic. z latwoscia zaslania pan wlasna niegospodarnosc haslami o zasobnosci portfeli mieszkancow jednoczesnie zabierajac im z tego portfela. uzywa pan sloganow socjotechnicznych nie umiejac udwadnic swojej racji. jesli chce pan podjac tu na tym forum dyskusje to prosze najpierw powiedziec czy pana chec dyskusji jest szczera i otwarta czy jest to tylko "wrzutka" PR?
28 Lipca 2011, godzina 10:41
Oceniono 2 razy 0
~prawnik
do Tomka: chyba nie rozumiesz istoty Rady Nadzorczej. Od dbania o to, zeby spolka nie przynosila strat itp. jest Zarzad. A Rada Nadzorcza tylko od badania dzialalnosci Zarzadu pod katem zgodnosci z prawem. Tyle. Zadnego wplywu na to czy spolka przynosila zyski badz straty p. Halizak nie mial, wiec prosze nie myslic ludziom oczu.
28 Lipca 2011, godzina 10:10
~mieszkaniec
Panie Mariuszu niech Pan robi swoje. Mimo tych opini widzę że ma Pan zapał, chęci i to mnie upewnia że jest Pan dobrym w tym co Pan robi. Trzymam kciuki !!!
28 Lipca 2011, godzina 09:56
Oceniono 1 raz 1
~Mariusz Paluch
KICZOWATY KARZEŁ, DUPEK, ZASRANIEC, PIERDOŁA , KOLEŚ i wiele innych inwektyw pod moim adresem - sprawia , że ja i moi blizcy mają powody do ..... Bardzo mi przykro.
Ale niezależnie od nakładu mojej pracy i starań, bardzo proszę, by Państwo oszczędzali moich pracowników, gdyż Oni nie zasługują na taką ocenę. Ciężko pracują za niewielkie pieniążki, stąd proszę Nie piszcie Państwo ogólnikami.
Co do spólki Park Wodny: myślę , że zdążamy do wzorca KRAJÓW WYSOKO-ROZWINIĘTYCH, gdzie bilety dla mieszkańców są dotowane w 50% przez dany samorząd, co poprawia zainteresowanie a i funkcjonowanie takich obiektów.
Był bym szczęśliwy, gdyby nasi mieszkańcy płacili symboliczne 5 zł za wstęp.
A teraz do Państwa, którzy tak żle oceniają moją pracę : oświadczam, że będę pierwszy, który złoży dymisję , jeśli Ktoś z Państwa wypełni portfele społeczeństwa i sprawi, że chociaż raz w miesiącu każdy mieszkaniec przyjdzie do PARKU WODNEGO i zostawi chociaż 5 zł. To da kwotę blizką 200 000 zł i wówczas nie będzie kłopotów.
Panowie JANIK I SAWICKI - skąd czerpiecie tyle nienawiści i pogardy.
Będą wybory, wystartujcie, przekonajcie SPOŁECZEŃSTWO do swych wizji , wygrajcie i POKAŻCIE , CO POTRAFICIE.
Pozdrawiam.
28 Lipca 2011, godzina 09:32
Oceniono 2 razy 0
~Jan
Do Tomka- Stosując Twoją filozofię myślenia to należy się cieszyć, że są spólki, które niegospodarnie zarządzają bo są mężowie opatrznościowi jak Haliżak pilnujący swoich kolegów!? To tak jakby "złodziej krzyczał łap złodzieja"
28 Lipca 2011, godzina 09:31
~sven
ciesz się, że możesz swoje niezadowolenie bezkarnie tu zademonstrować
co oczywiście czynię również i proponuję zwolnienie z funkcji prezesa nierentownej chojnickiej spółki zadufanego w sobie kiczowatego karła..
28 Lipca 2011, godzina 07:26
Oceniono 1 raz 1
~wyborca
czegoś tutaj nie rozumiem, 99% komentarzy jest przeciwnych dofinansowaniu parku wodnego lub co najmniej zarządzaniu tej firmy przez p. Palucha a radni w większości głosują za oddaniem pieniędzy, to po co my ich wybieraliśmy skoro głos ludu w ogóle nie jest brany pod uwagę
28 Lipca 2011, godzina 06:17
Oceniono 1 raz 1
~mieszkaniec
a może by tak przyłączyć miasto do Gminy Chojnice... Wójt na pewno nie pozwoliłby na bezsensowne wyrzucanie pieniędzy w błoto! Spójrzcie jak rozwija się Gmina, a miasto... coraz mniej inwestycji i mieszkańców niestety, tylko sporo słów...
28 Lipca 2011, godzina 00:13
~Agata
gdyby obniżyli ceny biletów, mieliby więcej klientów. sama bym poszła, ale nie za tą cenę!
28 Lipca 2011, godzina 00:12
~Jan
Istotnie, wydaje się, że lepiej zna i może zaspokoić potrzeby ten, kto styka się z nimi z bliska, i kto czuje się bliźnim człowieka potrzebującego.”
„Centesimus annus” Jan Paweł II
Szczególnie to zdanie dla wyznawców UPR-u,którzy twierdzą że potrzebujących nie ma- są tylko nieroby!?
27 Lipca 2011, godzina 23:53

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 410.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 31.90 34.50
GBPGBP 498.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.95 408.50 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 429.99 434.93 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 442.83 449.52 NOKNOK 32.20 34.40
GBPGBP 498.73 504.41 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij