Uchwała o dotacjach przedszkolnych nieważna
Z budynku dawnego przedszkola samorządowego przy ul. Młodzieżowej zniknęła już tablica informacyjna.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku orzekła nieważność uchwały Rady Miejskiej z 2 lipca 2012 o trybie udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Najważniejsza przesłanka tej decyzji pokrywa się z uwagą zgłoszoną w czerwcu do projektu uchwały przez stowarzyszenie Wspólna Ziemia.
W związku z przekształceniem ostatniego publicznego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną i prywatną, wystąpiła konieczność zmiany uchwały, według której są naliczane dotacje dla niepublicznych przedszkoli. Władze miasta za podstawę wyliczania wzięły poziom wydatków bieżących w człuchowskim przedszkolu samorządowym. Do projektu uchwały w tej sprawie można było zgłaszać uwagi od 22.06 do 29.06. Jedynie Wspólna Ziemia skorzystała z tej możliwości. Jak podaliśmy w artykule „Dotacje dla przedszkoli wg Człuchowa”, pierwsza z uwag dotyczyła sposobu wyliczania dotacji – „Wątpliwości budzi użyte w projekcie uchwały sformułowanie wysokości dotacji poprzez określenie wartości kwotowej z jednoczesnym warunkiem minimalnym określonym procentowo np. "nie mniej niż 75%". Według uchwał RIO określenie wysokości dotacji powinno być jak najbardziej precyzyjne, przy czym zaproponowana regulacja, zwłaszcza w połączeniu z brakiem zapisów o okresowej weryfikacji czy wskazana kwota dotacji nie jest niższa od minimum procentowego, wydaje się nie spełniać wymogów ustawowych.”
Reklama | Czytaj dalej »
Na sesji z 2.07.2012 jedyną uwagą Wspólnej Ziemi, którą uwzględniono, była ta dotycząca terminu przekazywania dotacji. Przesunięto go z 20 dnia miesiąca na 15 dzień. W trakcie obrad sesji nie przedstawiono pozostałych uwag. Być może dokonano tego podczas zarządzonej przerwy w obradach. Przewodniczący rady Mirosław Janowski wkrótce po rozpoczęciu debaty nad projektem uchwały o dotacjach dla przedszkoli stwierdził: „Ogłaszam w tej chwili dla wszystkich Komisji i dla wszystkich Klubów Rady Miejskiej Chojnice 10-minutową przerwę w celu zastanowienia się nad projektem uchwały.” Po przerwie, po krótkiej dyskusji, w której nie pojawił się wątek zastrzeżeń formułowanych przez Wspólną Ziemię, radni jednomyślnie zaaprobowali wspomnianą uchwałę.
Właśnie do zapisów z uchwały lipcowej RM Chojnic, takich jak „przysługuje dotacja z budżetu gminy w wysokości 379,50 zł, jednak nie mniej, niż 75 % wydatków bieżących ponoszonych na 1 ucznia w przedszkolu samorządowym prowadzonym przez Gminę Miejską Człuchów”, miała głównie zastrzeżenia Regionalna Izba Obrachunkowa. Na swym posiedzeniu z 14.08.2012 stwierdziła, że uchwała jest obarczona wadami o charakterze istotnego naruszenia prawa. Kolegium RIO stwierdziło, że „RM w Chojnicach ustalając stawkę dotacji w konkretnej kwocie, naruszyła przepisy art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty, przekraczając swe kompetencje określone w w/w przepisach”. Kolejnym błędem lipcowej uchwały jest zawarcie w niej warunku podawania comiesięcznej informacji o liczbie uczniów oraz poświadczeń aktualności prawa placówki do otrzymywania dotacji”. Taki zapis „wykracza poza uprawnienia organu stanowiącego i koliduje z ustawowo przewidzianym prawem do otrzymywania dotacji wypłacanej co miesiąc na zasadach wynikających z ustawy o systemie oświaty.” Wg RIO podstawą powinna być informacja o liczbie uczniów, którą ubiegający się o dotację przekaże do UM do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.
Od piątku 7 września na stronie urzędu miejskiego w dziale Konsultacje znajduje się nowy, poprawiony projekt uchwały w sprawie przedszkolnych dotacji. Uwagi do niego można zgłaszać do 17 września. Warto przy okazji zauważyć, że na konferencji prasowej z 7 września nie wspomniano ani o decyzji RIO z 14.08., ani o konsultacji nowego projektu uchwały Rady Miejskiej.
Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku
Nowy projekt uchwały RM, który jest konsultowany
Uwagi Wspólnej Ziemi z 29.06.2012 do projektu uchwały RM
Artykuł z 30.06.2012 "Dotacje dla przedszkoli wg Człuchowa".
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (32)
- Komentarze Facebook (...)
32 komentarzy
opublikowano: wczoraj, 21:44
Stąporków, dn. 8 września 2012 r.
Szanowny Pan Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów RP
Szanowny Panie Premierze,
Zwracam się z prośbą o rozpoczęcie polityki wspierania, a nie jak to ma miejsce obecnie, nakładania na samorządy kolejnych zadań, z którymi Gminy za chwilę przestaną sobie radzić.
Nie możemy ludziom kazać żyć w kraju, w którym wójt czy burmistrz myśli jak znaleźć pieniądze na bezpańskie psy i koty, w sytuacji gdy za chwilę może zacząć brakować funduszy na realną pomoc dla dzieci czy samotnych matek.
Dziś bowiem oddanie psa do schroniska kosztuje Gminę 1500 złotych. A wie Pan Premier ile pomoc społeczna przeznacza na pomoc dla 5-osobowej rodziny? I wie Pan Premier co jest problemem? To, że na psa i kota muszę znaleźć środki. Bo również psu i kotu gwarantują to jasne przepisy. Zgoda. Szkoda tylko, że później spać po nocach nie mogę, bo zastanawiam się gdzie znajdę środki na pomoc ubogim i potrzebującym mieszkańcom Gminy.
I w tej całej sytuacji wypada mi się jedynie cieszyć, że Gmina, której jestem burmistrzem ma 34% zadłużenia. Zawdzięczam to głównie pracy pracowników urzędu, na czele z panią skarbnik. Ale przecież powinien mieć pan doskonałą wiedzę, że wiele gmin znajduje się w okolicy 60 % zadłużenia. Po przekroczeniu tego progu w myśl ustawy włodarza zastępuje komisarz i rozpisywane są nowe wybory. Czy chce Pan Premier żeby w kolejnych latach Gminy przeżywały prawdziwe "dożynki" samorządowe?
Ma Pan Premier świadomość tego jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania środków pochodzących z nowej unijnej perspektywy finansowej? Włodarze będą zastanawiali się nad tym jak spłacać kredyty, a nie nad tym gdzie i na co pozyskiwać środki unijne, na które należałoby zaciągać kolejne zobowiązania.
Obecnie żyjemy w kraju gdzie likwiduje się szkoły, sądy, zamyka posterunki. Oszczędza się na wszystkim. Na koniec wychodzi koalicyjny PSL i „donośnie krzyczy” – Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało! Tak jak to miało miejsce w przypadku reformy emerytalnej? Walczyliśmy i wywalczyliśmy. A co? Ustępstwa. A jakie? Ano chyba takie o jakich mówił premier Pawlak wypowiadając się w temacie: co sądzi na temat przyszłości „emerytur”.
Panie Premierze nie może być tak, że znajduje Pan pieniądze na kilkaset fotoradarów, a nie ma pieniędzy na drogi. Ja zarządzam gminą, w której niektóre z dróg nadają się do zamknięcia. Wyboje na niektórych drogach mogłyby się okazać dużym problemem technicznym jakby w przyszłości w ogóle ktoś chciał te fotoradary ustawić. Niektóre z tych dróg należałoby zamknąć. A tam już gdzie jest kawałek „drogi” to planowane jest wkopanie fotoradaru? A media rozpisują się na temat tego ile zarobi na tym skarb Państwa i planach w tym zakresie Pana Ministra Rostowskiego.
Z kwestią likwidacji sądów też nie do końca potrafię zrozumieć, po co? Dla jakich tych oszczędności to zamieszanie? I mój podziw dla polityki PSL-u, któremu tak jakby się na chwilę zapomniało, że jest w koalicji rządzącej i zbiera podpisy… przeciwko likwidacji sądów. Mam tylko nadzieję, że tak jak w przypadku sądów, tak i w przypadku posterunków, również i tym razem współrządzący PSL ruszy zbierać podpisy przeciwko likwidacji posterunków.
Panie Premierze, widząc kierunki polityki centralnej względem samorządowej, i fakt, że rząd nie potrafi znaleźć realnych rozwiązań, a to co najlepiej mu wychodzi to zrzucanie obowiązków na nie, w poniedziałek prześlę Panu pomysły rozwiązań dotyczących problemu bezpańskich psów i kotów. Lubię zwierzęta, ale dziś muszę się zastanawiać jak ludziom pomagać. Później jak mi zostanie to zajmę się psami.
W najbliższym okresie przekażę Panu także inne sugestie dotyczące problemów w samorządach i realne sposoby na ich rozwiązanie.
Panie Premierze, z punktu widzenia burmistrza, podziwiam Pana za spokój i optymizm. W sytuacji gdy ja boję się wszystkiego co związane z przyszłością samorządów. Zastanawiam się tylko, czy żeby otrzymać pomoc to nie powinnam zmienić obywatelstwa na greckie? Zanim przekaże pan kolejnych 6 mld Euro na pomoc dla Grecji niech Pan przeznaczy 1% tej sumy na moją Gminę. Będę wdzięczna. Obiecuję przeznaczyć te fundusze m. in. na gospodarkę odpadami, którą samorząd dostaje jako kolejny prezent od rządzących.
Musi Pan Panie Premierze wiedzieć, że wiele samorządów sobie nie poradzi z budżetem Pana ministra Rostowskiego. Bo jeżeli nawet niektóre samorządy nie przekroczą 60 % zadłużenia, to „dzięki” zadaniom jakie Rząd nałożył na Gminy, w mojej opinii, czeka je, w najlepszym wypadku, stagnacja i tłumaczenie mieszkańcom, z czego to wynika. Pytanie czy ludzie będą to chcieli zrozumieć. Ja mam wątpliwości.
Panie Premierze dzisiaj nie każdy potrafi być „tak zaradny” jak bursztynowy chłopak z Gdańska. On sobie poradził. A co z pozostałymi? Możemy nie mieć takich ofiarodawców jak Grecy.
Z poważaniem
Dorota Łukomska
Burmistrz Stąporkowa*
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!