Środa, 28 Lutego 2024 | Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
List do redakcji, oprac. mz

Poza kolejką? Aktualizacja

Publikujemy list do redakcji, w którym nasz czytelnik opisuje sytuację z 6 marca w chojnickim szpitalu. Twierdzi, że przedstawiciel samorządu powiatu chojnickiego dostał się do lekarza specjalisty bez kolejki.

"Dnia 6.03.2013 r. miałem umówioną kontrolę lekarza specjalisty, który w chojnickim szpitalu przyjmuje w środy pomiędzy 15-19. Poszedłem zarejestrować się o godzinie 14 i otrzymałem numerek powyżej 35 oraz wyznaczony czas wizyty ok. 19. Kolejka była bardzo długa już o godzinie 14 (wynikało to z faktu, że Pan doktor tydzień wcześniej nie przyjmował, gdyż był na urlopie - każdemu się należy). Pan doktor w tym dniu pracował już od godziny 14 - robił jako pierwsze zabiegi. W kolejce mężczyźni podawali, jakie mają numerki (dodam, że brakowało miejsc siedzących, a osoby tam zebrane były w znacznej większości osobami starszymi). W pewnej chwili wyszedł Pan pielęgniarz, który pracuje z doktorem i poinformował, że najpierw wchodzą osoby po zabiegach i te, które mają mieć wykonany zabieg - zbiegowisko przed drzwiami zrobiło się jeszcze większe - w tym samym czasie z oddziału szpitalnego przyszła pielęgniarka z pacjentem, którzy weszli bez kolejki, po pięciu minutach przyszła kolejna pielęgniarka z pacjentem na wózku inwalidzkim, którzy weszli przed kolejką i wszystko gra, ale po chwili zjawił się Pan Marek Szczepański - etatowy członek zarządu powiatu. Zobaczył kolejkę, spojrzał na swoją kartkę, którą otrzymał w recepcji - jeszcze raz się rozejrzał, po czym wyciągnął swojego iPhone'a 5 i na dotykowym ekraniku wystukał jakąś wiadomość... Jako, że przybył około pół godziny po mnie, to raczej nie mógł mieć numerka wcześniejszego, a nawet jeśli, to nie miał ani 1, 2, 3 czy 10 lub 16, bo Ci ludzie stali w kolejce i wcześniej swój numer podali do publicznej wiadomości, żeby nikt się im nie wepchnął w kolejkę. Po 10 minutach od wykonania czynności na telefonie przez M. Szczepańskiego, wyszła Pani pielęgniarka, która przybyła z pacjentem z oddziału i głośno zapytała: "Czy jest tutaj Pan Marek Szczepański?". Ciekaw jestem skąd ta Pani wiedziała, że na korytarzu jest Pan Szczepański i dlaczego go wywołała przed kolejką? Czy ktoś zadzwonił do gabinetu z taką informacją, czy może stanowisko pozwoliło się dostać bez kolejki? Pan Szczepański bez słowa przepchnął się przez tłum ludzi zgromadzonych przed wejściem i wszedł do gabinetu jako pierwszy, około godziny 15.00.

Reklama | Czytaj dalej »

Dla ścisłości ja dostałem się do Pana doktora około godziny 19, po mnie było jeszcze kilkanaście osób, w tym zapewne numer Pana Szczepańskiego, który nie musiał swojego cennego czasu "marnować" na stanie w kolejce z innymi "gorszymi" ludźmi. Ja nie oceniam, tylko pytam: jak działa chojnicki szpital? Czy obsługa i specjaliści są dostępni na sms-a? Bo jeśli tak, to ja też poproszę numer, pod który Pan Szczepański wysłał wiadomość - też wyślę i może wejdę prędzej następnym razem? Czy jest to raczej przywilej władzy powiatowej, która to jest organem nadrzędnym nad Szpitalem Specjalistycznym? Czy może wychodzą tutaj układy i koleżeńskie kontakty. Dla przypomnienia Pan Szczepański jest Przewodniczącym Rady Społecznej Szpitala, więc zamiast wpychać się w kolejkę, powinien raczej pomyśleć co zrobić, żeby takich kolejek nie było, ale widocznie temu Panu nie zależy na dobru ogółu, tylko na jego własnym "interesie". Moim zdaniem takie działanie jest karygodne. Osoba piastująca takie stanowiska - powinna dać przykład, a nie czerpać korzyści i przywileje z tych funkcji. Chyba pensja etatowego członka zarządu i otrzymana trzynasta pensja są wymierne do wykonywanego zajęcia?
Jeśli ten Pan nie chciał stać z szarymi ludźmi, to mógł pojechać na wizytę prywatną do Człuchowa, gdzie by zapłacił i był przyjęty, tylko tam nie ma znajomości i musiałby czekać w kolejce".

Nasz reporter usiłował zweryfikować fakty u źródła. Niestety Marek Szczepański odmówił odpowiedzi na pytania, zasłaniając się sferą prywatną. Nadesłany do redakcji list wraz z pytaniami i prośbą o komentarz przesłaliśmy do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego. Odpowiedź zamieścimy na portalu.

Aktualizacja z dn. 13.03.13

Publikujemy odpowiedź otrzymaną od dyrektora szpitala Leszka Bonny. Komentarza dotyczącego sytuacji opisanej w liście do redakcji nie otrzymaliśmy: "Dyrekcja szpitala nie odpowiada na anonimy i ich nie komentuje".

Ch24: Czy istotnie jest tak wielki problem z dostaniem się do specjalisty?

Ad. 1. Płatnikiem za porady specjalistyczne jest NFZ. To on wykupuje u świadczeniodawców określoną ich liczbę. W przypadku finansowania przez płatnika za małej liczby porad tworzy
się kolejka osób oczekujących na poradę.

Jak wygląda proces rejestracji i czy możliwe jest wejście poza kolejką - jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Ad. 2. Rejestrować można się osobiście, przez osoby trzecie lub telefonicznie. Pacjenta informujemy o dniu i przybliżonej godzinie przyjęcia. Prosimy go o przybycie do szpitala około 20 minut przez zaplanowaną wizytą i pobranie biletu z numerem. Na bilecie podajemy przybliżoną godzinę przyjęcia, gdyż nie da się dokładnie przewidzieć długości każdej porady, a ponadto poza kolejką załatwiane są przypadki pilne. Gdy wszystkie miejsca do specjalisty są zajęte tworzymy kolejkę oczekujących na poradę. Po wpisaniu pacjenta na listę oczekujących do poradni rejestratorzy medyczni informują pacjenta o przybliżonej dacie przyjęcia w danej poradni.

Czy są sygnały od pacjentów o zbyt długich kolejkach lub zamieszaniu w kolejności przyjmowania?

Ad. 3. W ostatnim czasie nie.

 


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

106 komentarzy

~a tak dla przypomnienia
żeby nie zginęło.
08 Lutego 2021, godzina 16:22
Oceniono 2 razy 0
~maks
...oj ludzie , ludzie co wy tu wypisujecie- chcecie ,żeby następnym razem jak p. szczepanski ,etatowy członek....... będzie potrzebował pomocy lekarskiej , kolega dyr. szpitala wysłał z dyżuru lekarza do starostwa...?! A WY CZEKAJCIE SOBIE NA GODOTA......!!!!! hi,hi....
27 Maja 2013, godzina 18:17
Oceniono 4 razy 0
~Adam
Cieszy mnie fakt, że w końcu zaczeto pisać prawdę o Buławie. Jestem z Chojnic, od razu uprzedzam, ale mam rodzinę w Rytlu i nasłuchałem sie o tym gościu. buława to dwulicowy człowiek. W urzedzie chojnickim zgrywa porzadnego, nieskazitelengo , głupkowatego urzedasa ; ale prywatnie w swojej wsi, to gburowaty prostak i ignorant. Ma za nic drugiego czlowieka. Donosi na rytlan, fotografuje ich, opisuje na forach internetowych. Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych łaził odo domu do domu i sie witał, głupoty bredził aby tylko dostać sie do koryta radnego. Na codzień udaje że nie widzi i nie zna rytlan-taki to gbur. Wybory przegrał po raz kolejny, bo rytlanie wiedzą co to za apsztyfikant. no i to łamanie prawa, kradzieże. Za zaśmiecanie Rytla miał sprawę w Sadzie-Straż Miejska w Czersku zna temat.
27 Kwietnia 2013, godzina 23:05
Oceniono 14 razy 8
~alutka
No przecież nie ma kolejek, o jakie kolejki chodzi. Z 4 letnim dzieckiem ze złamana nogą do ortopedy co tydzień czekam 5 godzin w kolejce (wizyta co tydzień). Nie ma zerowych numerków dla dzieci a pacjenci też nie przepuszczą. Dziecko zarejestrowane na 12.00. Przychodzimy o godz.11.30 otrzymujemy 75 numerek. Idąc pod drzwi gabinetu dowiadujemy się że wchodzi 25 numerek. To się nazywa szpital przyjazny dziecku, pacjentowi ale któremu. Podejrzewam, że do idąc do innych specjalistów sytuacja wygląda podobnie. Dodam że wciągu jednego dnia była 3 dzieci. Czy to tak dużo żeby dać trzy zerówki. No ale jeszcze 4 wizyty x 5 godzin czekania. Może redakcja poruszyła by temat. Bo kasować za parking to tak.
26 Kwietnia 2013, godzina 12:34
Oceniono 10 razy 6
~rex
Czytając komentarze można odniesc wrażenie, że ktoś myli Wójta Zbigniewa Szczepańskeigo z Markiem Szczepańskim - Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu.
To dwie różne osoby! Warto o tym pamietać!
22 Marca 2013, godzina 08:15
Oceniono 8 razy 2
~Ch-n
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Marca 2013, godzina 23:36
Oceniono 24 razy -12
~;)
niewłaściwe zachowanie, to określenie akurat jest zbyt słabe..tak można powiedzieć o uczniu w szkole podstawowej, który np. rzuca papierek na podłogę zamiast do kosza na śmieci.. etatowy członek dał pokaz buty, arogancji, chamstwa, prostactwa i na oczach nieszczęsnych kolejkowiczów uznał się SAM ZA OBYWATELA SUPER KATEGORII - wyrazy współczucia dla najbliższych członków/członkiń rodziny
14 Marca 2013, godzina 20:27
Oceniono 27 razy 21
~kolejka
Trzeba ten temat odgrzać za dobry rok, gdy bedą wybory Ciekawe, jak wtedy nam to wytłumaczy, bo na chwilę obecną najwyraźniej ma to gdzieś.
14 Marca 2013, godzina 19:19
Oceniono 17 razy 9
~Wilczur
Szanowni pacjenci, problem kolejek do specjalistów, na badania i do operacji jest i będzie. Musicie nauczyć się z nim żyć. Rozumiem rozczarowanie osób którym politycy wszelkiej maści i media wbijają do głów, że w ochronie zdrowia należą się im praktycznie WSZYSTKIE świadczenia w ramach ubezpieczenia, NAJWYŻSZEJ ŚWIATOWEJ JAKOŚCI i NATYCHMIAST, za jedne z najniższych w Europie składek ubezpieczeniowych. Rozumiem rozczarowanie tych którzy co miesiąc odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne i wtedy gdy zajdzie potrzeba nie mogą otrzymać oczekiwanej pomocy, ale musicie zrozumieć że takich jak wy Polaków jest jedynie 12 mln a z waszych składek korzysta także pozostałe 24 mln obywateli. Z jednej strony słyszycie w mediach "pacjent jest najważniejszy" a z drugiej od placówek ochrony zdrowia wymaga się ścisłego trzymania się określonych przez NFZ limitów co mówiąc krótko oznacza że NFZ mówi szpitalowi na początku każdego roku - możecie co miesiąc wykonać tyle i tyle badań rezonasem, tyle i tyle porad specjalistycznych, tyle i tyle operacji takiego rodzaju a tyle innego. Zrobicie więcej? Wasza strata, my za świadczenia ponad limit nie zapłacimy. Zatem jedna z przyczyn kolejek to BRAK ADEKWATNEJ DO POTRZEB ILOŚCI PIENIĘDZY W SYSTEMIE. Kolejna przyczyna to nie do końca sprawne funkcjonowanie instytucji LEKARZA RODZINNEGO, który mógłby z powodzeniem leczyć dużą część pacjentów kierowanych do specjalistów, wymuszanie przez pacjentów skierowań do specjalistów w przekonaniu że tak będzie skuteczniej oraz traktowanie przez część "pacjentów" wizyty u specjalisty jako pewnego rodzaju rozrywki towarzyskiej. Poza tym np. pan Iksiński rejestruje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na wizytę na 13 kwietnia na godzinę 12.00. Tego dnia ma zostać przyjętych 30 pacjentów (za tylu zapłaci NFZ) w odstępach 15 minutowych. W międzyczasie pan Ygrekowski opuszcza szpital i zostaje wyznaczona kontrola poszpitalna na 13 kwietnia - ponieważ wszystkie terminy są zajęte pani rejestratorka dopisuje go do pana Iksińskiego na godz. 12-tą. Kilka dni wcześniej pan Zetowski z nagłego powodu trafia do SOR gdzie uzyskuje pomoc i wyznaczona zostaje kontrola na 13 kwietnia - pani rejestratorka z braku miejsc także jego dopisuje na godz. 12-tą i z 30 pacjentów do specjalisty robi się 90-ciu. To tworzy bałagan pogłębiany przez licznych pacjentów którzy mają wyznaczoną godzinę wizyty ale pojawiają się skoro świt w nadziei że będzie obowiązywać zadada kto pierwszy ten lepszy. Kolejna przyczyna to nie powiatowy ale REGIONALNY CHARAKTER szpitala co powoduje że przyjeżdzają tu pacjenci także z innych powiatów i województw. Dla pocieszenia kolejki w publicznej ochronie zdrowia nie są żadnym ewenementem w Europie, tylko tam obywatele są świadomi ograniczeń systemu a tu robi się pacjentom "wodę z mózgu". Co do przypadku pana Szczepańskiego - mogę go określić jedynie jako NIEWŁAŚCIWE
14 Marca 2013, godzina 13:56
Oceniono 19 razy -5
~do ger
Żeby powiedzieć przepraszam i się pokajać nie trzeba odwagi tylko kultury, pokory i empatii do drugiego człowieka. Tu mamy do czynienia z grubą skórą obojętności.
14 Marca 2013, godzina 06:25
Oceniono 20 razy 16
~ger
Widocznie PB nie wie co napisac i przemilcza, tak trudno wywnioskowac, to znany chwyt, naprawde jestem bardzo ciekawy wyniku nastepnych wyborow samorzadowych w chojnicach , jezeli legitymacje dostana ci sami ludzie to nie macie czemu siw wowczas dziwic, to co zrobil Pan Szczepanski wojt panu szczepanskiemu etatowemu to chyba swiadczy najlepiej co jest najwazniejsze dla niego. To Jak Pan Szczepanski etatowy zachowuje sie wobec starszych ludzi w poczekalni swiadczy o jego stosunku do ludzi. To jak pan bona wyjasnia szaraczkom gdzie ich miejsce jest przykladem braku poszanowania dla prostych chorych ludzi. To jak milczy organ zalozycielski - chyba pan skaja swiadczy o tym ze wladza ma sie dobrze i juz tak pewna jest swego ze nie poczuwa sie do wyjasnienia,

Ciekawe czy kogokolwiek bedzie stac na porste slowo przepraszam , zrozumialem swoje zachowanie i juz wiecej tak nie zrobie, ale do tego trzeba odwagi,
13 Marca 2013, godzina 23:10
Oceniono 19 razy 13
~karolaa
na pytanie czy można wejść poza kolejką i na jakich zasadach, odpowiedź Pana Bonny:

"Rejestrować można się osobiście, przez osoby trzecie lub telefonicznie. Pacjenta informujemy o dniu i przybliżonej godzinie przyjęcia. Prosimy go o przybycie do szpitala około 20 minut przez zaplanowaną wizytą i pobranie biletu z numerem. Na bilecie podajemy przybliżoną godzinę przyjęcia, gdyż nie da się dokładnie przewidzieć długości każdej porady, a ponadto poza kolejką załatwiane są przypadki pilne. Gdy wszystkie miejsca do specjalisty są zajęte tworzymy kolejkę oczekujących na poradę. Po wpisaniu pacjenta na listę oczekujących do poradni rejestratorzy medyczni informują pacjenta o przybliżonej dacie przyjęcia w danej poradni."

Gdzie tu odpowiedź na zadane pytanie?????
13 Marca 2013, godzina 22:58
Oceniono 16 razy 12
~odi
przeciez Pan Bona napial ze pilne poza kolejnoscia!!!!
13 Marca 2013, godzina 21:34
Oceniono 13 razy 11
~jot23
Ad. 1. Płatnikiem za porady specjalistyczne jest NFZ. To on wykupuje u świadczeniodawców określoną ich liczbę. W przypadku finansowania przez płatnika za małej liczby porad tworzy
się kolejka osób oczekujących na poradę.

Ale dlaczego ta kolejka tworzy się tylko dla plebsu, bo krewni i znajomi wchodzą bez kolejek?
13 Marca 2013, godzina 21:05
Oceniono 16 razy 12
~mlody
dlaczego pan bonna mowi o anonimie?
przeciez tu nigdzie nie podano ze ten list nie jest podpisany.
taka prosta wymowka zeby sie nie odniesc do konkretnej sytuacji?
13 Marca 2013, godzina 20:29
Oceniono 15 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 407.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 428.00 434.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 499.00 508.00 SEKSEK 37.50 38.50
Aktualizacja: 2024-02-28 15:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.31 402.17 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.41 434.41 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 450.39 456.61 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 501.80 508.15 SEKSEK 37.60 38.40
Aktualizacja: 2024-02-28 15:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij