Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. je

'Gdy zagrają, zamilkną oszczercy'

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Budowa barokowych organów w kościele gimnazjalnym jest już na ukończeniu. - Mam nadzieję, że gdy zagrają, zamilkną być może niektórzy oszczercy – mówił ks. proboszcz Jacek Dawidowski w ubiegłą niedzielę. Głos zabrał po każdej z mszy świętych, by odnieść się do - jak określił - oszczerstw i insynuacji, które pojawiły w związku z przekazaniem 250 tys. zł na rzecz parafii przez miasto.

 

Początkowo ćwierć miliona złotych zapisano w materiałach sesyjnych jako dotację na zakup organów dla parafii. Jednak krótko przed sesją, po fali krytyki, zapis zmieniono. Kwota pozostała ta sama. Zadanie inne – "restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego w Chojnicach dla Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Św. J. Chrzciciela" . - Nie jest prawdą, iż miasto przyznało 250 tys. zł na organy. Nie przyznało, bo nie mogło. Nie ma takiej podstawy prawnej. To są nowe organy. W 75 % zakup finansował Urząd Marszałkowski, a pozostałe 25 % nasza parafia, a więc my wszyscy. To są nasze ofiary. Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Parafianom duchowny wyjaśniał, że nie miał obowiązku stosowania procedury o zamówieniach publicznych, a mimo to przeprowadził przetarg na podstawie kodeksu cywilnego. Stanęły do niego dwa podmioty. Wygrało konsorcjum Organomistrzostwo Zdzisław Mollin i Żwir Max. - Było tańsze o 60 tys. zł. Spółkę Żwir Max powołano przez parafię przed kilkoma laty jako osobny podmiot do jej wspierania – mówił. Mimo deklarowanej przejrzystości, zakładka z przetargami zniknęła jednak ze strony parafii.

Ksiądz proboszcz w niedzielnym wystąpieniu przypomniał prace renowacyjne, którymi objęto zarówno bazylikę, jak i kościół gimnazjalny. - Najlepiej chyba nic nie robić. Niech obiekty niszczeją, się rozwalą i mieć święty spokój. Tak chcieliby niektórzy, takie często odnoszę wrażenie – mówił dziekan Jacek Dawidowski. Jego zdaniem radni z PiS-u są przeciwko dalszym remontom obiektów dziedzictwa kulturowego. Przypomnijmy, że na sesji klub PiS wstrzymał się od głosu przy uchwale o zmianach w miejskim budżecie. Przekazanie dotacji dla parafii nie było osobno głosowane. Duchowny podziękował za to wspierającym parafialne inwestycje wiernym i radnym. - Prośmy Boga, abyśmy byli wolni od nienawiści – zakończył swoje przemówienie proboszcz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

305 komentarzy

~Pytanie do pana Dawidowskiego
Gdzie podziały się stare organy
07 Grudnia 2013, godzina 20:00
Oceniono 77 razy 17
~A to było
jest i będzie wiadomo. Mocno ograniczone podatki, może ich całkowity brak ma wpływ np. na najtańszy żwir i chyba najlepszy. Konkurencje skutecznie wyciął ,niedobitki wycina do czasu wyczerpania pokładów. Po wyrobieniu pokładów "tych trzech" znajdzie mu następne pokłady. Jeden z nich to specjalista w rozdawaniu polskiego majątku kościołowi.
07 Grudnia 2013, godzina 08:54
Oceniono 83 razy 23
~dawidowski to zwykły oszust.. ogarnijcie się ministranciki z tym minusowaniem
Informacje podstawowe

Aktualna nazwa: ŻWIR - MAX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Forma prawna: SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
REGON: 220306898
NIP: 5552036613
Główna działalność (PKD): Dostępne po zalogowaniu
Adres WWW: Dostępne po zalogowaniu
AdresDane mapy
Warunki korzystania z programu
Duża mapa >
Województwo: POMORSKIE
Powiat: CHOJNICKI
Gmina: CHOJNICE
Miejscowość: CHOJNICE
Adres: PLAC KOŚCIELNY 6
89-600 CHOJNICE
POLSKA
KRS

Najnowszy pełny wypis >
Numer KRS: 0000267770
Sąd rejestrowy: SĄD REJONOWY GDAŃSK-PÓŁNOC W GDAŃSKU, VIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Numer ostatniego wpisu: 0007
Data wpisu do rejestru przedsiębiorców: 15 listopada 2006
Data ostatniego wpisu: 19 sierpnia 2013
Reprezentacja

Graf powiązań >
Nazwa organu reprezentacji: ZARZĄD
Sposób reprezentacji: DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI I PODPISYWANIA W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIENI SĄ DWAJ CZŁONKOWIE ZARZĄDU ŁĄCZNIE, JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU ŁĄCZNIE Z PROKURENTEM LUB PREZES ZARZĄDU SAMODZIELNIE.
Członkowie reprezentacji: OLIWIA STANISŁAWSKA, prezes zarządu
07 Grudnia 2013, godzina 07:26
Oceniono 82 razy 20
~Dzieciaki
nie odpuszczają
06 Grudnia 2013, godzina 20:04
Oceniono 82 razy 20
~Biedne dzieciaki z Katolika
pani poddyrektor zapewne pogoniła Mikołaja. A mogło być tak tradycyjnie i radośnie.
06 Grudnia 2013, godzina 09:21
Oceniono 85 razy 15
~poszły w zaparte
dzieci z katolika dalej zapierdalają w tempie 22 z klockami w zębach jak robokopy i termity na chwałę swojej przywódczyni pani poddyrektor. Szczęść Boże pracusiom przy minusowaniu.
05 Grudnia 2013, godzina 19:00
Oceniono 73 razy 11
~Kazimierz Łyszczyński-jeszcze raz
A wy dzieciaki Szkół Katolickich jeśli to prawda to nie jest wam głupio. Tak łatwo dajecie się manipulować jak janczary czy ruskie konsomolce??????????????????????????.Czyżbyscie byli jakiomiś głupimi uczniaskami, sztubakami, falangistami pani naddyrektorki????????????Jeslio zrozumiecie coście uczynili pozostanie wam niesmak i wstyd ,bo tym co robicie to tylko skrajny głupek się pochwali. Szczęść Boże.
05 Grudnia 2013, godzina 15:17
Oceniono 77 razy 13
~Kazimierz Łyszczyński-jeszcze raz
Jeśli prawdą jest że pani poddyrektor kazała minusować uczniom nieprzychylne komentarze o księdzu naciągaczu można o niej powiedzieć jako tej najgłupszej z osób funkcyjnych w Chojnicach, tej która nie jest w stanie zrozumieć nawet tego ze agresja rodzi agresję, że czymi swoim uczniom wielką krzywdę.
05 Grudnia 2013, godzina 15:09
Oceniono 75 razy 11
~;)
jeśli znowu banda obrońców obleśnego plebana zacznie minusować wypowiedzi forumowiczów.. pojawią się wszystkie skopiowane wypowiedzi i w internecie i w formie ulotek w bazylice
JASNE?
05 Grudnia 2013, godzina 14:07
Oceniono 84 razy 18
~ooo..

Dopóki na koncie księdza lub innego klechy nic nie ma to guzik mnie to obchodzi skąd ma pieniądze na renowację kochanych Chojnic. A w kościele ludzie i tak pieniędzy nie dają bo nie mają skąd. Ludzie zastanówcie się co piszecie.
24 Listopada 2013, godzina 20:44Oceniono 41 razy -41

~Ty też się zastanów!
Te, parafianin, a jak sprawdzisz, że na koncie księdza lub innego klechy nic nie ma? Masz dostęp do tego konta? Ktoś ci je udostępnił?
24 Listopada 2013, godzina 22:17Oceniono 31 razy -7

~Nie będzie smacznego
Gdyby pieniądze za organy przeznaczyć na smaczną kiełbasę polską od rzeznika Rąbały to każdy z ponad 40 tys. chojniczan objadał by się 1,2 kg tejze kiełbasy.
24 Listopada 2013, godzina 22:30Oceniono 27 razy -11

~Gdyby ludzie robotni
odstąpili bezrobotnym swoją kiełbasę polska to już byłaby radość z objadania się sześcioma kilogramami tejże kiełbasy polskiej od rzeźnika Rąbały
24 Listopada 2013, godzina 22:44Oceniono 27 razy -21

~Gdyby ludzie bezrobotni
przekazali swoją kiełbasę polską od rzeźnika Rąbały ludziom głodnym to głodni mieliby radość z objadania się 17-toma kg kiełbasy polskiej.
24 Listopada 2013, godzina 22:49Oceniono 26 razy -16

~Gdyby ludzie głodni przekazali
swoją kiełbasę polską od rzeźnika Rąbały głodnym dzieciom ileż to byłby dziecięcej radości z objadania się ponad trzydziestoma kilogramami kiełbasy polskiej
24 Listopada 2013, godzina 22:54Oceniono 26 razy -16

~Marzenna Osowicka
Rozumiem, że wypowiedź "Gdy zagrają (organy), zamilkną oszczercy" jest autorstwa Proboszcza Jacka Dawidowskiego? Rozumiem także, że ksiądz Proboszcz z racji wykonywanej profesji księdza proboszcza (kazania podczas Mszy Świętych, zarządzanie Parafią, kontaktowanie się z przedstawicielami samorządu oraz wiernymi, kontaktowanie się z Bogiem), ma wpływ na postrzeganie świata przez wiernych. I tutaj jawi mi się pytanie: czy wypowiedź "Gdy zagrają organy, zamilkną oszczercy" mam postrzegać jako proroctwo, które objawi maluczkim, iż dźwięk organów powalił wszelkie wątpliwości co do legalności pozyskania funduszów na to wiekopomne dzieło? Czy organy Kościoła Gimnazjalnego jako te "Trąby Jerychońskie" obwieszczać będą światu, że obywatelskie protesty przeciw autorytatywnym decyzjom naszego Głównego Decydenta od Finansów są wartością równą "psu na budę"? Nie rozumiem działań naszych władz samorządowych. Nie rozumiem ich i nie akceptuję. I zaangażuję się we wszelkie działania, które będą otwierać obywatelom oczy na to, co dzieje się destruktywnego w naszych lokalnych małych społecznościach.
24 Listopada 2013, godzina 23:00 Oceniono 49 razy 1

~Pochwalcie sie
burmistrzu Finster i księże Dawidowski co to za śniadanka przyniosą wam gosposie. Wierze że wam ludziom przyzwoitym kochanki nie przynoszą śniadanka do łóżka bo jako ludzie przyzwoici takich nie macie. Smacznego.
24 Listopada 2013, godzina 23:01Oceniono 37 razy -7

~Marzenna Osowicka
I jeszcze dopytam: czy Proboszcz Dawidowski wierzy w cuda, które sam kreuje? "Gdy zagrają organy, zamilkną oszczercy" to chyba znaczy, że Pan Bóg ukarze tych, którzy postanowili wyrazić negatywne opinie wobec "prezentu" ofiarowanego Kościołowi Gimnazjalnemu przez Burmistrza Chojnic. Ileż trzeba mieć pychy w sobie, aby wygłaszać tego typu stwierdzenia???????????????????????????????????
24 Listopada 2013, godzina 23:08Oceniono 56 razy 10

~Po ocenach komentarzy
widać że komputerów dosiedli burmistrz Finster i ksiądz Dawidowski.
24 Listopada 2013, godzina 23:17Oceniono 34 razy -8

~Trochę zorientowany
Oszczercą jest ktoś, kto głosi oszczerstwa. Wg Słownika Języka Polskiego jest to "kłamliwa wypowiedź, mająca na celu skompromitowanie, poniżenie lub ośmieszenie kogoś". Gdyby te słowa p.Dawidowskiego dotyczyły mnie, najpierw zażądałbym wskazania które moje słowa są kłamliwe. Jeśli p.Dawidowski nie byłby w stanie je wskazać, zażądałbym przeproszenia mnie. A potem jest jeszcze droga prawna.
25 Listopada 2013, godzina 08:32Oceniono 33 razy -7

~Sknerus McKwacz
"Gdy zagrają (organy) zamilkną oszczercy" Te organy są niczym arka przymierza z Indiany Jonesa "Poszukiwacze zaginionej Arki" To odbiornik radiowy do kontaktu z Bogiem. Zagrają, dźwięk dotrze do Boga, a Ten porazi oszczerców promieniami boskiej mocy. Ale spoko jest na to sposób. Wystarczy mocno zamknąć oczy. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie widzimy 250k dotacji, możemy czuć się bezpieczni.
25 Listopada 2013, godzina 10:33Oceniono 29 razy -9

~Who is who?
kim Jest Zdzisław Mollin że ksiądz Dawidowski ustawia pod niego przetarg nie dając komukolwiek szans ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
25 Listopada 2013, godzina 17:13Oceniono 26 razy -4

~Szkoda ludzi przyzwoitych
To normalny, przyzwoity człowiek wciągnięty w knowania Dawidowskiego. Dla swoich potrzeb wciągnął bardzo honorową panią Stanisławską - przynajmniej kiedyś. Taka już jest natura Dawidowskiego -żyć kosztem innych bez względu na skutki. On ma wszystkich i wszystko za nic.
25 Listopada 2013, godzina 22:46Oceniono 23 razy -5

~organek
...w kościele tzw.gimnazjalnym są przepiękne organy na bocznym chórze.Pytamlaczego nie zostały wyremontowane ?...a to jeden z lepszych instrumentów w Chojnicach.
05 Grudnia 2013, godzina 14:04
Oceniono 67 razy 9
~ooo..
~chojniczanin
Czemu proboszcz Dawidowski za swoich czasów nie wpuścił TV petrus do Bazyliki na transmisję mszy św,a może dlatego że operator miał zapłacić? a moze inne względy niech się wytłumaczy chorym.
24 Listopada 2013, godzina 10:11Oceniono 30 razy -18

~odp.
ponieważ żyjący w konkubinacie klecha bezczelnie od lat indoktrynuje ludzi zagubionych emocjonalnie, słabych intelektualnie albo leniwych w myśleniu.. ponieważ otwarcie popiera rydzyka, kaczyńskiego i lokalnych malwersarzy z finsterem na czele..nagrania jego chorych wizji zwanych w kręgach katolickich ,,kazaniami" można by wykorzystać później przeciwko niemu... tylko on chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, ile zarejestrowanych nagrań jego oszołomskich wypowiedzi istnieje i ile z nich wkrótce mu zaszkodzi
24 Listopada 2013, godzina 10:36Oceniono 35 razy -15

~Charzykowianin
Wielka szkoda ,że ks. Dawidowski za tak niewielką sumę jaką jest 250.000 PLN musi kolaborować z chojnickimi komunistami i lewakami.
Wielka szkoda ,że do tej pory nie poznał najnowszej historii miasta i nie odkrył kto kim był i czego można się spodziewać po tych ludziach.
Proszę mi wierzyć ,że upomną się o swoje.Zresztą są już tego symptomy-.Uroczyste pogrzeby " antykościelnych kacyków i ich rodzin" w Bazylice.Szeregowy parafianian nie ma na to szans-każde takie życzenie rodziny spotyka się z kategoryczną odmową.
Wielka szkoda ,że ks. Dawidowski nie zwrócił o tę kwotę do swoich parafian i sympatyków parafii.
Ja na pewno bez chwili zastanowienia podarowałbym taką kwotę na rzecz PARAFII i to bez żadnych warunków.
24 Listopada 2013, godzina 11:26Oceniono 45 razy -25

~trochę obcykany w prawie
Co do cenzury może być tak (to są moje przypuszczenia), że zainteresowani ostrzegają właściciela/li portalu, że w przypadku odmowy usunięcia obraźliwego wpisu sprawę o naruszenie dobrego imienia skierują do sądu przeciwko portalowi. Już gdzieś tu widziałem informację portalu, że usunięto wpisy na żądanie jakiejś osoby, nie pamiętam tylko o co i o kogo chodziło.
24 Listopada 2013, godzina 12:02Oceniono 30 razy -16

~takie tam
Są trzy rodzaje wpisów - oczerniające, prawdziwe i krytykujące. Ci, którzy czują się oczerniani jakby nie było mają prawo do obrony, to im gwarantuje prawo. My nie wiemy co jest prawdą, a co jest kłamstwem. A pamiętajcie, że oczernić można łatwo, później trudno się tego pozbyć. Za to krytyka jest dozwolona, a każda osoba publiczna musi mieć grubą skórę i przyjąć to na klatę Tyle jest zła na tym świecie, że trudno już odróżnić co jest prawdą, a co kłamstwem. Pewne rzeczy jednak zauważamy i w ramach krytyki i oburzenia o tym piszemy, a to nie jest oczernianie. Mamy prawo do krytyki, mamy prawo do wyrażania własnych poglądów, ale nie możemy kłamać lub celowo kogoś oczerniać. Uważam, że łatwo to oddzielić bez obaw ustalania IP
24 Listopada 2013, godzina 12:22Oceniono 32 razy -18

~fs
niech buduje i kolaboruje z czesto zmieniajacymi partie , wiedac kregoslupy moralne podobne,

PROPONUJE ZAMIAST DO FARY ZABRAC RODZINE DO INNEJ PARAFII, WYBOR JEST SPORY, NIECH ODPRAWIA MSZE DLA TAKICH JAK ON

trzeba podeslac ten watek do biskupa , moze jest inny niz on
24 Listopada 2013, godzina 12:23Oceniono 33 razy -19

~sam
jezeli prawda jest
Czemu proboszcz Dawidowski za swoich czasów nie wpuścił TV petrus do Bazyliki na transmisję mszy św,a może dlatego że operator miał zapłacić? a moze inne względy niech się wytłumaczy chorym

to nie wiem co znaczy slowo ksiadz, radzej manager, ale moim zdaniem to prawdopodobne, anteny komorkowe na wiezy pewnie tez nie sa przypadkowe

no i dodatkowo podatki ryczaltem bo przeciez nie parafia nie rozlicza sie na zasadach ogolnych to jest zarezerwowane dla biednych ludzi jak szewc, fryzjer itd
24 Listopada 2013, godzina 12:45Oceniono 31 razy -15

~Zgadza sie,
już kilka razy nowy biskup dał pokaz swojej wszechmocy. Tak było gdy ograniczył wszechwładzę księdzu i biznesmenowi i pijakowi i mordercy i k.... i przekręciarzowi bezwstydnemu powszechnie znanemu...........Również ulegając prośbom i groźbom rady parafialnej i parafian MBF wybił z głowy na minutę przed dwunastą spakowanemu niemal następcy, słynnego z pogoni za diabłami i organizującego szamańskie spędy religijne za niezłą kasę na boisku lub kościele w NC.
24 Listopada 2013, godzina 12:54Oceniono 33 razy -23

~osa
proponuje jednak podjechac na msze do innej parafii ...

oceny wypowiedzi swiadcza jednoznacznie ze dla wielu chojniczan wybryki madziaga i sposob dzialania dawidowskiego sa akceptowalne, duzo wypowiedzi jest oceniane 50/50 co dobitnie pokazuje ze ksiadz moze wyciagac kase od operatora za transmisje mszy dla chorych, moze pozyskiwac fundusze w w/w sposob,

nic tylko wyjechac

w tym miescie gdzie 20% mlodziezy nie ma prawa wyborczego, 20% jest bezrobotnymi i 30% emerytami albo rencistami juz nic sie nie zmieni,
beda wykorzystywac to ksieza a lokalni tzw wlodarze beda robic parki rynki muzea aby wstrzelic sie w gust tych starszych osob

a mlodzi no coz, ci co idzie to jeszcze wyciagnac kase w kiepskich uczelniach lokalnych , jak nie idzie to rozlozyc rece i na dworzec PKP za chlebem do innych miast, poki co jeszcze cos jedzi ...
24 Listopada 2013, godzina 13:43Oceniono 35 razy -13

~ssd
GDY ZAGRAJA ORGANY ZOSTANIESZ SAM W PARAFII!!!
24 Listopada 2013, godzina 16:01Oceniono 32 razy -12

~do kpko
Jełopie jak siejesz ferment to siej go dobrze , wejdź w (....) i tam jest plik pdf do pobrania z tymi przetargami
24 Listopada 2013, godzina 17:04Oceniono 26 razy -24

~do kpko
Jełopie jak siejesz ferment to siej go dobrze , wejdź w (....) i tam jest plik pdf do pobrania z tymi przetargami
24 Listopada 2013, godzina 17:06Oceniono 26 razy -24

~do kpko
jak siejesz ferment to siej go dobrze , wejdź w (....) i tam jest plik pdf do pobrania z tymi przetargami
24 Listopada 2013, godzina 17:08Oceniono 26 razy -24

~Alinka
gdy zagraja organy zaprosimy biskupa , bedzie impreza , bedzie sie dzialo , a wina bedzie mało ... zaprosi my lokalnych decydentow i wszystkich od ktorych mozna cos dostac ... bedzie pieknie
24 Listopada 2013, godzina 18:56Oceniono 34 razy -
05 Grudnia 2013, godzina 14:02
Oceniono 65 razy 9
~moherostwo czyli etyczne ułomy walczą z forumowiczami.. ułomy etyczne!!!
WE
Dobre A my nawet z tego dowcipu wyciągnijmy wnioski. Przestańmy godzić się jak ktoś tu napisał "na strzyżenie". Mimo niechęci i zwątpienia pójdźmy za rok na wybory i wybierzmy tych, którzy będą dla nas, a nie my dla nich!!! Jeszcze mamy parę fajnych nazwisk, ludzik którzy wkładają serce w to co robią. Przyjrzymy się więc, czy nie ma ich na listach i głosujmy na tych, dla których zwykły człowiek to nie tylko lud do strzyżenia. I nie dajmy sobie wmówić, że nowe jest złe, bo to co jest to już jest próchnica...
23 Listopada 2013, godzina 11:41Oceniono 42 razy -8

~Amen
bazylika i chojniczanie nie zasluzyli na takiego proboszcza !

przez ostatnie 20 lat do chojnic kierowali proboszczy- budowniczych kosciolow, natomiast zrobic cos dla ludzi, dozywiania, zagospodarowac wolny czas mlodziezy to juz nie ,

egzamin z kaplanstwa oblany , za to egzamin z budownictwa i pozyskiwania srodkow na piatke

ale nie o to w tym wszystkim chodzi,
23 Listopada 2013, godzina 14:43Oceniono 41 razy -13

~samuel
Przy okazji to co dzieje sie z rodzina mlodego czlowieka ktory zginal w wypadku z zarzadzajacym inna parafia po spozyciu alkoholu? Wiadomo tylko ze nie zasluzyl na pogrzeb sprawowany przez biskupa, tego akurat po katolickich ksiezach mozna sie bylo spodziewac,

Przez ostatnie 20 lat zaprzepascili etos kaplana w tak chrzescijanskim miescie, w latach 90-tych do kosciola chodzil prawie kazdy, w tej chwili okolo 40 % , aobawiam sie ze bedzie jeszcze gorzej, do tego bedzie 7 kosciolow , tylko czy wiara polega na gmachach czy na tym co nosi sie w sercu,
23 Listopada 2013, godzina 14:52Oceniono 42 razy -8

~z Misia wzięte
- Powiedz mi, po co są te organy?

- Właśnie, po co?

- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robią te organy? One odpowiadają żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To są organy na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tymi organami? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to są organy społeczne, w oparciu o sześć instytucji, które sobie zgniją, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

- Protokół zniszczenia.
23 Listopada 2013, godzina 15:35Oceniono 41 razy -7

~max
Jak nas znalazłeś Rytlaninie?
Mógłbyś szukać gdzieś dalej od ludzi przejętych losem chojnickich dygnitarzy?


23 Listopada 2013, godzina 18:30Oceniono 32 razy -16

~zzz
I ja miałem okazję zobaczyć księdza Dawidowskiego na budowie owego domu w Nowej Cerkwi. Ksiądz Dawidowski sprawia wrażenie jakby chciał być tam niewidocznym. Jest to ostatni z pięciu domów po prawej stronie przed lasem w połowie drogi do Lotynia.
23 Listopada 2013, godzina 19:13Oceniono 32 razy -16

~Po lewej
Po lewej miało być
23 Listopada 2013, godzina 19:15Oceniono 32 razy -16

~nieśmiały parafianin
Wygląda na to, że nasz kochliwy pleban Jacek Dawidowski buduje sobie cieple gniazdko na emeryturę. Przepuszczam, że formalnie dom jest własnością kochanki plebana, lub jej córki.

Wielebny pleban po przejściu na zasłużoną emeryturę przeprowadzi się do nowego domu na stale do swojej kochanki by oddychać zdrowym wiejskim powietrzem - będzie to jego "romantyczna pustelnia uciech i ziemskich przyjemności". Wypadałoby aby Jacek grzecznie podziękował swoim parafianom za szczodre datki na tace i w kopertach, które posłużyły mu do budowy domu.

Ciekawe, czy rachunki za materiały budowlane i za pracowników są formalnie płacone z kont kościelnych by uniknac podatkowa, czy też z prywatnego konta plebana lub jego kochanki?

Jedno jest pewne, że pieniądze, które burmistrz zdefraudować z miejskiej kasy trafiły do prywatnych rąk Jacka Dawidowskiego formalnie na nowe prywatne organy, i Jacek cześć tych pieniędzy użył by pobudować sobie piękny dom w Nowej Cerkwi -- ostatni z pięciu budynków po lewej stronie, pod lasem, w połowie drogi z Nowej Cerkwi do Lotynia.

Mam nadzieje, że pleban Jacek razem z kochanką będą mogli nacieszyć się długim i szczęśliwym życiem w ich nowym pięknym domu. Aby świeże wiejskie powietrze dobrze im służyło przez długie lata.

Sądzę, że z grzeczności pleban Jacek Dawidowski powinien zaprosić burmistrza Finstera by mógł osobiście zobaczyć jak dzięki swojej przebiegłości i "oszczędnościom" z pieniędzy , które burmistrz przekazał mu na zakup nowych prywatnych organów potrafił pobudować także ładny domek na uboczu. Na pewno sprawi tym dużą przyjemność szanownemu panu burmistrzowi.

Szczęść boże w nowym domu na wsi szanowny plebanie!

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
23 Listopada 2013, godzina 21:14Oceniono 59 razy 7

~Czy pasterz ksiądz fryzjer Dawidowski
na jutrzejszych niedzielnych spotkaniach w domu Bożym będzie jeszcze potrafił patrzeć prosto w oczy swoim owieczkom po "oszczerczych" doniesieniach "Czasu Chojnic"' ,"Radia RW" a zwłaszcza portalu "Chojnice24".
23 Listopada 2013, godzina 22:45Oceniono 32 razy -18

~Panie Adminie
nieładnie usuwać artykuły o sumieniu księdza i biznesmena i pasterza i fryzjera podczas głoszenia Słowa Bożego w Domu Bożym. Oj, cenzorze będzie trzeba śmigać do konfesjonału tym bardziej ze za to zgrzeszenie będzie pochwała. I nie wyrzynać mi tu wpisów , proszę. Amen.
24 Listopada 2013, godzina 09:00Oceniono 30 razy -20

~A jednak
Działa cenzura??????????????????????????
24 Listopada 2013, godzina 09:04Oceniono 30 razy -18

~Janek
nieładnie usuwać artykuły o sumieniu księdza i biznesmena i pasterza i fryzjera podczas głoszenia Słowa Bożego w Domu Bożym. Oj, cenzorze będzie trzeba śmigać do konfesjonału tym bardziej ze za to zgrzeszenie będzie pochwała. I nie wyrzynać mi tu wpisów , proszę. Amen.
24 Listopada 2013, godzina 09:08
05 Grudnia 2013, godzina 14:00
Oceniono 67 razy 9
~cd.
Czy to jest pranie
publicznych pieniędzy (890 tys. złotych) przez etatowego pracownika Pana Boga?. Panie Boże widzisz a nie grzmisz. Panie Boże przecież ty widzisz biednych i niedożywionych ludzi.
21 Listopada 2013, godzina 08:19Oceniono 51 razy -17

~Ooo
Ooo...
21 Listopada 2013, godzina 10:58Oceniono 40 razy -28

~jotdwatrzy
Może pan Dawidowski pomodli się za parlament, oby szybko udało mu się wprowadzić tą ustawę: http://dabrowska.blog.polityka.pl/2013/11/21/grzywna-za-agitacje-wyborcza-z-ambony/.
21 Listopada 2013, godzina 12:07Oceniono 43 razy -19

~Kazdy orze jak może
Mohery za mało dają na tacę dlatego ksiądz dorabia na przekrętach.
21 Listopada 2013, godzina 17:24Oceniono 43 razy -19

~Pedofilex
Żenada, daję 10 lat i będzie po Kościele katolickim w Polsce. Nowe pokolenie już nie łyknie kłamstw księży i nie będzie tolerowało ich przekrętów. Pozdrowienia z Dominikany!
21 Listopada 2013, godzina 17:31Oceniono 45 razy -17

~Smerf Maruda
Przejrzałem nowe wydanie Czasu Chojnic. Jest notka o ruchu R.Sawickiego adresowanym do CBA i prokuratury ws. organów. Ale ani słowa nt. opieprzu "oszczerców" z ambony. Podkulili ogon w Czasie?
21 Listopada 2013, godzina 18:53Oceniono 45 razy -21

~nieśmiały parafianin
Wolność słowa gwarantowana artykułem 54 Konstytucji RP, to prawo wszystkich obywateli do swobodnego wyrażania swoich prywatnych opinii - głupich, nieistotnych, bądź zawierających mądrości. Nie oznacza to, że wszyscy mamy się nawzajem zgadzać z każdą głoszoną opinią!

Każdy ma prawo głosić swoje prawdy, mądrości, i komentarze, i wyrażać poprzez to swój osobisty światopogląd. Mamy do tego prawo by mówić to co uważamy za słuszne, i mamy w związku z artykułem 54 Konstytucji także obowiązek by dać możliwość wypowiadania się innym osobom o odmiennych poglądach, niezależnie od tego czy zgadzamy się z ich opiniami i poglądami czy nie! Artykuł 54 Konstytucji gwarantuje każdemu polakowi możliwość swobodnego wyrażenia swojego światopoglądu - cenzura prewencyjna jest jest zakazana (jakkolwiek sądy w wyjątkowych przypadkach mogą na czas określony nakazać cenzurę w sprawach bezpieczeństwa narodowego i w niektórych procesach sadowych).

Cenzura prewencyjna jest zakazana najwyższym w Polsce prawem konstytucyjnym - wyższym ponad prawa kodeksu karnego, cywilnego bądź administracyjnego. Konstytucja jest najwyższym prawem Polski i wszystkie inne prawa (karne, cywilne i administracyjne) nie mogą być używane do podważania podstawowych praw gwarantowanych w Konstytucji, co specyficznie jest wypunktowane w artykule 8 Konstytucji RP.

W praktyce, chociażby w Chojnicach nasz skorumpowany burmistrz rutynowo używa nielegalnej cenzury prewencyjne by usuwać niepochlebne komentarze o jego działaniach. Jego wymówką jest kodeks karny i obrona przed pomówieniami! Jest to oczywiście nielegalne i sprzeczne z artykułem 54 i 8 Konstytucji RP. Ale co się dziwić - chojniccy skorumpowani prokuratorzy i sędziowie bardziej dbają o swoje korzyści finansowe ze skorumpowanych relacji z burmistrzem Finsterem niż o egzekwowanie i przestrzeganie polskiego prawa!

W moim osobistym przypadku, gdy burmistrz nielegalnie cenzuruje prewencyjnie moje komentarze, to dopinguje mnie do jeszcze bardziej agresywnych wypowiedzi, chociaż jak wszyscy widzicie staram się jak tylko mogę by stonować i złagodzić moje wszystkie wypowiedzi. Obecnie cenzura prewencyjna moich komentarzy na portalu chojnice24.pl jest jedynie sztuką dla sztuki by usatysfakcjonować poczucie władzy burmistrza, bo od jakiegoś czasu i tak umieszczam kopie moich większych komentarzy na innych portalach internetowych, które są poza zasięgiem chojnickiej cenzury.

Pamiętajcie -- każdy w Polsce ma prawo do nieskrepowanego wypowiedzenia swoich opinii i my wszyscy mamy obowiązek by zagwarantować każdej osobie taką możliwość! Jakkolwiek mamy prawo by nie zgodzić się i polemizować z opiniami i wypowiedziami, z którymi się nie zgadzamy.

Wolność słowa nie zezwala i nie jest upoważnieniem do szerzenia nienawiści (rasowej, narodowej, seksualnej, i innych) i do nawoływania do przestępstw (jak chuligaństwo, do bójek, wandalizmu, i innych).


nieśmiały parafianin
mieszkaniec Chojnic
niesmialy.parafianin@mail.ru

Aby pan burmistrz mógł sprawdzić czy cenzorzy z portalu chojnic24.pl robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub na
http://chojnice.blog.ru
21 Listopada 2013, godzina 19:04Oceniono 80 razy 10

~szwagier Dawidowskiego
Jacek, czy nie mogłeś kraść miejskich pieniędzy po cichu?
Czemu tak jawnie i od razu w dużej kwocie?
21 Listopada 2013, godzina 21:15Oceniono 48 razy -16

~ja
Synu, nie panikuj, wybuduję Ci dom, to rurka zmięknie. A Ty szwagier myślisz, że to pierwszy raz?
21 Listopada 2013, godzina 21:44Oceniono 41 razy -17

~Zło zwycięza
bo dobrzy ludzie nie robią nic.
22 Listopada 2013, godzina 06:39Oceniono 35 razy -23

~www
chojniczanie to jednak dziwni ludzie , inwestuja w parki, rynki remontuja stare bezwartosciowe ruiny i to wszystko przy 21% bezrobociu, zamiast obizyc maksymalnie podatki NOWYM przedsiebiorcom i zachecac do przedsiebiorczosci to organy , komu to wszystko potrzebne,

zeby spasiony biskup przyjechal i podziwiał , po co to wszystko, pomodlic mozna sie w ciszy nawet w dzien powszedni, bez rozglosu, kompletny kryzys elit w chojnicach,

dziwie sie ze burmistrz przy takiej dezaprobacie spolczenstwa nie podaje sie do dymisji ,
22 Listopada 2013, godzina 15:26Oceniono 43 razy -13

~www
jak beda puste koscioly i dzieci rezygnujace z religii to sie obudza,
po ks lewandowskim nastepcy sa nastawieni duzo bardziej na kase,

po co w chojnicach wogole bylo budowac tyle kosciolow ?
22 Listopada 2013, godzina 16:57Oceniono 40 razy -12

~e tam!
No tak, kościołów przybyło a ludzi ubywa. Ale ich to nie obchodzi. Wszystko się zdewaluowało i tak sobie żyjemy byle jak. Ważne, że wybrańcom jest dobrze a lud się nie liczy. Jak czegoś z tym nie zrobimy to będzie tylko gorzej.
22 Listopada 2013, godzina 17:26Oceniono 42 razy -12

~niepokorny
Jasne, lud się nie liczy, lud lubi być strzyżony, lud lubi być skrojony bo lud jeszcze wierzy że jest tylko zależny od władzy i kościoła. Lud jest tak długo pokorny dopóki widzi kijek i marchewkę. I nadzieję na życie wieczne w niebie.Amen
22 Listopada 2013, godzina 19:26Oceniono 49 razy -9

~Jeszcze dzisiaj
niespodzianka dla parafian, wielbicieli zadurzonych we wielebnym Dawidowskim dla dobrego samopoczucia i zdrowia przed jutrzejszym gromieniem "oszczerców" z ambony.
23 Listopada 2013, godzina 08:56
05 Grudnia 2013, godzina 13:56
Oceniono 65 razy 9
~ooo..
~No to juz wiadomo ze ten cham i
mecenas sztuki w jednej osobie jest jednym z tych trzech koneserów arcydzieł mistrza Trzebiatowskiego utrzymywanego przez burmistrza Finstera z pieniędzy podatników. Brawoooooo.
20 Listopada 2013, godzina 18:38Oceniono 49 razy -23

~Zamiast rankingów
o miasto z parkiem lepiej zorganizować ranking o miasto, gmine i powiat z największą korupcją.
20 Listopada 2013, godzina 18:48Oceniono 48 razy -20

~Najlepszy byłby
Ranking na burmistrza który zmarnował najwięcej pieniędzy podatników.
20 Listopada 2013, godzina 18:58Oceniono 48 razy -28

~Chojnice to nie miasto wyznaniowe panie Dawidowski
Dla czego pieniądze z podatków ludzi innych wyznań i ludzi niewierzących są przekazywana bez ich wiedzy na parafię katolicką ?????????????????
20 Listopada 2013, godzina 19:41Oceniono 54 razy -16

~Nie byloby problemu gdyby wczesniej
ksiądz Dawidowski zwrócił sie do Pana Boga słowami............Prośmy boga abyśmy byli wolni od korupcji, przekrętów, zakłamania, odgrażania z ambony, zagrabiania społecznych pieniędzy bardziej potrzebnych na szczytniejsze cele..............................a nie prośbą o uniknięcie konsekwencji gniewu ludu. Boga to on się wcale nie boi. Czy on w Pana Boga wierzy ??????????????????????????? ???????????????????????????????????????????????????
20 Listopada 2013, godzina 19:48Oceniono 52 razy -20

~CBA i prokuratura teraz wie.
Dzięki takim ludziom jak panowie Sawicki ,Wałdoch, Janik, Januszewski, Bluma, Brunka, pani Osowicka i wielu innym równie odważnym lokalni przekręciaże i złodzieje drżą w posadach. Tak trzymać. Nie tylko ja dziękuję za waszą dobra robotę.
20 Listopada 2013, godzina 19:58Oceniono 67 razy -13

~czarny kler
Oszuści, pyszne kreatury, zadufane w sobie bufony...
20 Listopada 2013, godzina 20:52Oceniono 48 razy -20

~hh
za rok będzie msza dziekczynna za zachowanie finstera i skai na stolkach
20 Listopada 2013, godzina 22:05Oceniono 50 razy -22

~ss
idzcie młodzi na wybory, bo w Chojnicach bo dawni sympatycy PZPR zadecydują za was
20 Listopada 2013, godzina 22:47Oceniono 48 razy -28

~GCH
Kościół to nienasycona od wieków beka pieniędzy i przepychu oraz potężnego bogactwa.
Która osiągnęła to wszystko zbrodniom, wyzyskiem i brakiem poszanowania człowieka. Człowieka zmanipulowano a wręcz opętano. Jesteśmy naocznymi świadkami tego jak kościół opętał Burmistrza a może to głębokie zmiany w mózgu.
Dajcie kościołowi palec to wpie...oli was żywcem.

SEKTA DZIAŁA I MANIPULUJE ORAZ GRA A TY IDIOTO DLA NIEJ TAŃCZYSZ...
20 Listopada 2013, godzina 23:06Oceniono 48 razy -20

~Marzenna Osowicka
Dziwię się proboszczowi. Prawie uwierzył, że parafianie także uwierzyli w wersję, iż:
Budowa barokowych organów w kościele gimnazjalnym jest już na ukończeniu. - Mam nadzieję, że gdy zagrają, zamilkną być może niektórzy oszczercy – mówił ks. proboszcz Jacek Dawidowski w ubiegłą niedzielę.
A zatem ksiądz proboszcz nie chce zrozumieć na czym polega problem. Nie przyjmuje do wiadomości, że społeczeństwu nie chodzi o efekt synergicznego i nawracającego brzmienia PSEUDOBAROKOWYCH organów (przecież nie wykonuje się renowacji tych, które były, ale zakupuje się nowe - zamówione przez firmę od żwiru), ale o fakt, że społeczność lokalną (nie tylko parafialną) nabija się w butelkę. Czy tę od wina mszalnego?
20 Listopada 2013, godzina 23:45Oceniono 67 razy -15

~Marzenna Osowicka
Nie, no sorry, nie mogę przejść do porządku dziennego nad cudownym efektem brzmienia nowych organów w kościele gimnazjalnym... Naprawdę nam oszczercom odbierze mowę???
20 Listopada 2013, godzina 23:57Oceniono 64 razy -22

~Wyciszenia życzę...
Skończył się dzień - obudziły się... "demony" (Oj, chciałyby, hi, hi...)... Dobrej nocy wszystkim, którzy nie mają co czytać
21 Listopada 2013, godzina 00:16Oceniono 50 razy -16

~Marzenna Osowicka
Ok. Moją osobistą wiarę wyniosłam z domu rodzinnego. Nie zachwieją nią wszystkie afery, które ostatnio rujnują kościół katolicki. Fakt, że Kościół nie potrafi przyznać się do błędów i przeprosić za nie - dla mnie samej jest wstrząsający. Ale wiara i religia - to sprawa indywidualna. Natomiast co do instytucjonalizacji religii w tej całej tragedii Kościoła - wierzę, że Papież Franciszek znajdzie siły, by dokonać Jego reformy. Wracając do wiary - wątpliwości będą zawsze - taką mamy naturę ludzką. Dla mnie osobiście sfera duchowa jest bardzo ważna. To w niej odnajduję potencjał i możliwość przeciwstawienia się Matrixowi. Tym bardziej, że zdrowie psychiczne nadszarpnięte patologicznymi relacjami w moim życiu zawodowym, zachowuję dzięki niezłomnemu przekonaniu, że prawda prędzej, czy później - ujrzy światło dzienne.
21 Listopada 2013, godzina 00:36Oceniono 77 razy -17

~Będzie,
będzie się działo.
21 Listopada 2013, godzina 08:08
05 Grudnia 2013, godzina 13:54
Oceniono 67 razy 9
~ooo..
Co kombinuje Jacek Dawidowski?
Czy za ukradzione pieniądze ze społecznych dotacji na remonty i budowę kosciola Jacek Dawidowski buduje dla swojej kochanki nowy dom na wsi? Może sam planuje przeprowadzić się tam w czasie emerytury by wygodnie sobie żyć razem ze swoją kochanką?
20 Listopada 2013, godzina 13:32Oceniono 49 razy -25

Chojnice24
Na prośbę pani Anny Fryda komentarze pod nickami "Ania Henszke”, „Ania henszke”, „henszke ania”, „ania henszke”, „Ania” zostały usunięte. Oświadcza ona, że: "nie zostały napisane przeze mnie ani przez nikogo z mojej rodziny". Prosimy o niepodszywanie się pod nazwiska innych osób.
20 Listopada 2013, godzina 13:48Oceniono 46 razy -22

~Skąd wiecie, że nie pisała tego Anna Henschke?
Przecież w myśl przysłowia i logiki " nie jednemu psu na imię Burek" może istnieć jeszcze co najmniej jedna osoba z dostepem do internetu, która sie tak nazywa i może pod swoimi imieniem i nazwiskiem publikować posty. Czy może stwierdziliście ponad wszelka wątpliwość, że to nie ona?
20 Listopada 2013, godzina 13:57Oceniono 46 razy -26

~Inna Anna Henszke ...
Anna Henschke - Twój stomatolog

Ukończyłam stomatologię w 1984 na Uniwersytecie Medycznym (wtedy Akademii Medycznej) w Poznaniu. W 1992 uzyskałam tytuł specjalisty ortodonty. Od 1990 roku uczestniczę w szkoleniach z zakresu nowoczesnej ortodoncji. Prowadzone są one przez wybitnych specjalistów z całego świata (prof. Williams, Brandt, Cethlin i inni). Zostałam przyjęta w poczet Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego www.eoseurope.org
20 Listopada 2013, godzina 14:00Oceniono 41 razy -29

~I jeszcze inna (być może)...
https://www.facebook.com/anna.henszke
20 Listopada 2013, godzina 14:01Oceniono 38 razy -32

~A moze to ta Ania?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=402301779858987&set=p.402301779858987&type=1&theater
20 Listopada 2013, godzina 14:22
05 Grudnia 2013, godzina 13:52
Oceniono 67 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij