Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. je

'Gdy zagrają, zamilkną oszczercy'

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Budowa barokowych organów w kościele gimnazjalnym jest już na ukończeniu. - Mam nadzieję, że gdy zagrają, zamilkną być może niektórzy oszczercy – mówił ks. proboszcz Jacek Dawidowski w ubiegłą niedzielę. Głos zabrał po każdej z mszy świętych, by odnieść się do - jak określił - oszczerstw i insynuacji, które pojawiły w związku z przekazaniem 250 tys. zł na rzecz parafii przez miasto.

 

Początkowo ćwierć miliona złotych zapisano w materiałach sesyjnych jako dotację na zakup organów dla parafii. Jednak krótko przed sesją, po fali krytyki, zapis zmieniono. Kwota pozostała ta sama. Zadanie inne – "restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego w Chojnicach dla Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Św. J. Chrzciciela" . - Nie jest prawdą, iż miasto przyznało 250 tys. zł na organy. Nie przyznało, bo nie mogło. Nie ma takiej podstawy prawnej. To są nowe organy. W 75 % zakup finansował Urząd Marszałkowski, a pozostałe 25 % nasza parafia, a więc my wszyscy. To są nasze ofiary. Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Parafianom duchowny wyjaśniał, że nie miał obowiązku stosowania procedury o zamówieniach publicznych, a mimo to przeprowadził przetarg na podstawie kodeksu cywilnego. Stanęły do niego dwa podmioty. Wygrało konsorcjum Organomistrzostwo Zdzisław Mollin i Żwir Max. - Było tańsze o 60 tys. zł. Spółkę Żwir Max powołano przez parafię przed kilkoma laty jako osobny podmiot do jej wspierania – mówił. Mimo deklarowanej przejrzystości, zakładka z przetargami zniknęła jednak ze strony parafii.

Ksiądz proboszcz w niedzielnym wystąpieniu przypomniał prace renowacyjne, którymi objęto zarówno bazylikę, jak i kościół gimnazjalny. - Najlepiej chyba nic nie robić. Niech obiekty niszczeją, się rozwalą i mieć święty spokój. Tak chcieliby niektórzy, takie często odnoszę wrażenie – mówił dziekan Jacek Dawidowski. Jego zdaniem radni z PiS-u są przeciwko dalszym remontom obiektów dziedzictwa kulturowego. Przypomnijmy, że na sesji klub PiS wstrzymał się od głosu przy uchwale o zmianach w miejskim budżecie. Przekazanie dotacji dla parafii nie było osobno głosowane. Duchowny podziękował za to wspierającym parafialne inwestycje wiernym i radnym. - Prośmy Boga, abyśmy byli wolni od nienawiści – zakończył swoje przemówienie proboszcz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

305 komentarzy

~Niegodziwy dla wyborców Finster
hojny pieniędzmi wyborców Dawidowskiemu. I tak to nas łupią czy chcemy (na tacę ) czy nie chcemy ( podatki na niechciane pierdoły typu organy ).
07 Lutego 2014, godzina 09:50
Oceniono 22 razy 22
~Swięta racja
a życie toczy się dalej.Ktoś musi być biedny aby ktoś był bogaty.Ktoś musi pouczać aby ktoś był pouczany.Ksiądz fryzjer musi strzyc owieczki aby były ostrzyżone.To życie.Mam nadzieję że znasz swoje miejsce na tym świecie i jesteś z tym pogodzony. Alleluja i do przodu.
05 Lutego 2014, godzina 14:03
Oceniono 20 razy 16
~Pozostaje mieć nadzieję
ze ktoś podobnie jak Nieśmiały parafianin robi kopie tych historii,opini,poglądów,nastrojów lokalnej społeczności.............................Wielka to by była by strata gdyby te prawdy nie zostały ocalone od zapomnienia. Wiele było zdarzeń w naszej lokalnej społeczności które jako niewygodne dla niegodziwych polityków,księży i biznesmenów były starannie ukrywane a nawet zostały zatarte.Lokalne społeczeństwo przestaje się już dziwić gdy imieniem kolaboranta lokalni politycy i kler głosem jakiegoś lokalnego nawiedzonego głupka chcą nazywać rondo albo czynić świętym księdza pijaka i dziwkarza. Przykładów nie trzeba mnożyć.One są wszędzie w naszej smutnej i biednej rzeczywistośći.
05 Lutego 2014, godzina 12:30
Oceniono 22 razy 20
~do powyżej
szkoda, że zniknęły wszystkie komentarze pod tym tekstem, dlatego warto niektóre kopiować i umieszczać na portalach-lustrach podobnie, jak robi to nieśmiały
05 Lutego 2014, godzina 12:02
Oceniono 21 razy 19
~Możemy juz iść
Chojnice24.pl nie idźcie tą drogą
05 Lutego 2014, godzina 11:47
Oceniono 14 razy 0
~Nie ma juz nic
http://chojnice24.pl/artykul/16014/jaroslaw-kazmierczak-nowym-proboszczem/
05 Lutego 2014, godzina 09:19
Oceniono 8 razy 8
~schzofrenia
to cos takiego jakby x.Jarosław Kazimierczak z Nowej Cerkwi zobaczył Pana Boga nakazującego mu rozdawać pieniądze za skasowanie wszystkiego co o nim komentowano na Chojnice 24.Dodatkowo ponoć Pan Bóg obiecał mu za nadgorliwość w rozdawaniu pieniędzy z szamańskich spędów, wyrzynania lasów, dzierżaw, strzyżeń przeróżnych i etc zablokowanie umieszczania komentarzy na Chojnice24
http://chojnice24.pl/artykul/16014/jaroslaw-kazmierczak-nowym-proboszczem/
04 Lutego 2014, godzina 21:40
Oceniono 15 razy 15
~string
co tam u bezwąsacza słychać? jakoś dawno nie sączył jadu na tym portalu aż tak zajęty novą panienką?
04 Lutego 2014, godzina 13:46
Oceniono 21 razy 11
~pleban
Kościół się kończy. Ksiądz Jacek chce się zabezpieczyć, by - jak straci robotę - mieć gdzie mieszkać.
04 Lutego 2014, godzina 13:00
Oceniono 18 razy 16
~spowiedź święta
Niech x. Jacek D. wyspowiada się przed parafianami, bo jest gęsta atmosfera...
04 Lutego 2014, godzina 12:46
Oceniono 18 razy 16
~nieśmiały parafianin
Bardzo ciekawe są obliczenia matematyczne wielebnego plebana Jacka:

Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Jeżeli z funduszy UE dotacja na organy wyniosła 640 tys. złotych a "wkład własny" zdefraudowany z budżetu miasta wynosił 250 tys. złotych to suma tych liczb wynosi 890 tys. złotych.

640 tys. zł + 250 tys. zł = 890 tys. zł


Czyli jest dokładnie tyle ile wynosi koszt budowy i montaż organów według kosztorysu przedstawionego w przetargu przez wygrywające konsorcjum!
Więc na co brakuje te 150 tys. złotych?
Na co potrzeba Jackowi Dawidowskiemu te dodatkowe 150 tys. złotych, o których wspominał?

Na co potrzeba Jackowi te dodatkowe 150 tys. zł?

Czyżby Jacek "zaoszczędził" z funduszy na nowe organy 150 tys. złotych i przeznaczył je na budowę swojego nowego domu na wsi? Na to wygląda! Czy wielebny pleban buduje swoją "romantyczną pustelnie" za fundusze z UE i z "wkładu własnego" jaki otrzymał od skorumpowanego burmistrza?

Wygląda na to, że nasz kochliwy pleban Jacek Dawidowski za pieniądze ukradzione z funduszy na nowe organy buduje sobie ciepłe gniazdko na emeryturę. Przepuszczam, że formalnie dom jest własnością jakiejś podstawionej osoby - jak na przykład pana Krzysztofa Dziameckiego - a w praktyce kontrole finansowa ma nad nim złodziejski pleban, kochanka plebana, lub jej córka.

Wielebny pleban po przejściu na zasłużoną emeryturę, przeprowadzi się do nowego domu na stale by rozkoszować się życiem doczesnym ze swoją kochanką, by oddychać zdrowym wiejskim powietrzem - będzie to jego "romantyczna pustelnia seksualnych uciech i innych ziemskich przyjemności". Wypadałoby aby Jacek grzecznie podziękował swoim parafianom za szczodre datki na tace i w kopertach, które posłużyły mu do budowy domu. Szczególnie Jacek powinien podziękować chojnickim emerytom, którzy ze swoich małych emerytur, oszczędzając na jedzeniu i ogrzewaniu by dać temu oszustowi datki na budowę nowego domu na wsi, na utrzymanie kochanki, i na wyjazdy na wakacje, na które Jacek jeździ razem ze swoją kochanką parę razy do roku.

Ciekawe, czy rachunki za materiały budowlane i za robociznę są płacone formalnie z kont kościelnych, by uniknąć płacenia podatków, czy też z prywatnego konta plebana, jego kochanki, lub jakiejś innej podstawionej osoby?

Jedno jest pewne, że pieniądze, zdefraudowane i ukradzione z miejskiej kasy trafiły do prywatnych rąk Jacka Dawidowskiego -- formalnie na nowe prywatne organy -- lecz Jacek cześć tych pieniędzy użył by pobudować sobie piękny dom w Nowej Cerkwi -- ostatni z pięciu budynków po lewej stronie, pod lasem, w połowie drogi z Nowej Cerkwi do Lotynia.

Mam nadzieje, że pleban Jacek razem z kochanką będą mogli nacieszyć się długim i szczęśliwym życiem w ich nowym luksusowym domu. Mam nadzieje, że świeże wiejskie powietrze będzie służyło ich zdrowiu przez długie lata.

Sądzę, że z grzeczności, pleban Jacek Dawidowski powinien zaprosić burmistrza Finstera. Arek powinien osobiście zobaczyć jak pleban dzięki złodziejskiej przebiegłości i "oszczędnościom" z pieniędzy, które burmistrz nielegalnie przekazał mu z budzetu miasta na zakup prywatnych organów, potrafił pobudować także ładny domek na uboczu. Na pewno sprawi tym dużą przyjemność szanownemu panu burmistrzowi - bo każda forma korupcji sprawia przyjemność naszemu lokalnemu władcy.

Ciekawe, kto będzie odprawiał zaklęcia, gusła, wszelkie czary, i świecenia, by ani Urząd Skarbowy, prokuratura, ani inne moce piekielne nie miały przystępu do nowego domu plebana Jacka? Chyba odpowiednie czasy, zaklęcia, i gusła uchronią go, by broń boże, nikt nie pytał się o źródła pieniędzy na budowę tego luksusowego domu!

Szczęść boże kochankom - plebanowi Jackowi i pani Mirce - w nowym domu na wsi!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru

ps. Szanownemu panu Krzysztofowi Dziameckiemu życzę powodzenia w wytoczeniu mi procesu. Powinien pan udać się do prokuratury by wziąć numerek i ustawić się w kolejce. Powodzenia!
W międzyczasie, może pan panie Krzysiu wysłać do mnie pocztę elektroniczną by wyrazić swój szczery gniew i głębokie oburzenie wywołane moimi skromnymi komentarzami.

03 Lutego 2014, godzina 18:37
Oceniono 30 razy 28
~Janek
Jakby podał nr. księgi to przypadkiem mogłoby się wszystko wydać

Ja tak wracając do głównego wątku mam pytanie, więc:

Drogie Koleżanki i koledzy oszczercy, kto widział i podzieliłby się swoimi odczuciami związanymi z organami, które kosztowały tyle co wybudowanie całkiem porządnego domu?
03 Lutego 2014, godzina 17:58
Oceniono 12 razy 10
~No to dawaj Krzysiu
nr. księgi wieczystej albo nr. działki
03 Lutego 2014, godzina 17:21
Oceniono 15 razy 13
~Sherlock Holmes
Czy Pan Krzysztof D. informuje wszystkich forumowiczów, że zakupił tę posesję od proboszcza Jacka D. ? Czy Jacek D. postanowił pozbyć się tej rezydencji w związku z zarzutami prokuratury?
03 Lutego 2014, godzina 13:12
Oceniono 21 razy 19
~Krzysztof Dziamecki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lutego 2014, godzina 12:14
Oceniono 37 razy -11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij