Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. je

'Gdy zagrają, zamilkną oszczercy'

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Budowa barokowych organów w kościele gimnazjalnym jest już na ukończeniu. - Mam nadzieję, że gdy zagrają, zamilkną być może niektórzy oszczercy – mówił ks. proboszcz Jacek Dawidowski w ubiegłą niedzielę. Głos zabrał po każdej z mszy świętych, by odnieść się do - jak określił - oszczerstw i insynuacji, które pojawiły w związku z przekazaniem 250 tys. zł na rzecz parafii przez miasto.

 

Początkowo ćwierć miliona złotych zapisano w materiałach sesyjnych jako dotację na zakup organów dla parafii. Jednak krótko przed sesją, po fali krytyki, zapis zmieniono. Kwota pozostała ta sama. Zadanie inne – "restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego w Chojnicach dla Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Św. J. Chrzciciela" . - Nie jest prawdą, iż miasto przyznało 250 tys. zł na organy. Nie przyznało, bo nie mogło. Nie ma takiej podstawy prawnej. To są nowe organy. W 75 % zakup finansował Urząd Marszałkowski, a pozostałe 25 % nasza parafia, a więc my wszyscy. To są nasze ofiary. Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Parafianom duchowny wyjaśniał, że nie miał obowiązku stosowania procedury o zamówieniach publicznych, a mimo to przeprowadził przetarg na podstawie kodeksu cywilnego. Stanęły do niego dwa podmioty. Wygrało konsorcjum Organomistrzostwo Zdzisław Mollin i Żwir Max. - Było tańsze o 60 tys. zł. Spółkę Żwir Max powołano przez parafię przed kilkoma laty jako osobny podmiot do jej wspierania – mówił. Mimo deklarowanej przejrzystości, zakładka z przetargami zniknęła jednak ze strony parafii.

Ksiądz proboszcz w niedzielnym wystąpieniu przypomniał prace renowacyjne, którymi objęto zarówno bazylikę, jak i kościół gimnazjalny. - Najlepiej chyba nic nie robić. Niech obiekty niszczeją, się rozwalą i mieć święty spokój. Tak chcieliby niektórzy, takie często odnoszę wrażenie – mówił dziekan Jacek Dawidowski. Jego zdaniem radni z PiS-u są przeciwko dalszym remontom obiektów dziedzictwa kulturowego. Przypomnijmy, że na sesji klub PiS wstrzymał się od głosu przy uchwale o zmianach w miejskim budżecie. Przekazanie dotacji dla parafii nie było osobno głosowane. Duchowny podziękował za to wspierającym parafialne inwestycje wiernym i radnym. - Prośmy Boga, abyśmy byli wolni od nienawiści – zakończył swoje przemówienie proboszcz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

305 komentarzy

~Anastazja
~IXI

Mt 10, 9-10
9 Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. 10 Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy

i niech mi ktoś powie, że kler katolicki żyje zgodnie ze słowami Ewangelii


Jak tu wierzyć w Boga , chodzić do kościoła i słuchać co księża z ambon mówią skora sami nie żyją zgodnie z Ewangelią, sama już nie wiem. Co robić ???? Czy porzucić to i zostać ateistką , szukać Boga gdzie indziej czy dalej być członkinią kościoła, który jak się okazuje na pierwszym miejscu stawia sprawy materialne a potem Boga ???? Dopiero teraz zauważyłam jacy są księża po aferze z organami, uświadomiłam sobie, po prostu chyba tracę wiarę, przykro mi to mówić, ale głównie ks. proboszcz Dawidowski a raczej jego postępowanie bardzo wpłynęło na to,że coraz bardziej zaczynam wątpić w posłannictwo księży i kościoła.
01 Stycznia 2014, godzina 03:30
Oceniono 42 razy 42
~~Pani Mirka
jednorazowo za coś tam dostała od bogacza księdza Dawidowskiego 323 tys zł........................... ilę dostaje jej córka za bycie prezesem SPÓLKI PARAFIALNEJ.Czy ich tak chojne profity to pranie 6-ciu i pół miliona złotych wyszarpniętych podarczyńcom naszych pieniędzy dzięki zmysłowej intrydze księdza Dawidowskiego ??????Czy są jeszcze inne kanały prania pieniędzy, jeśli to jest pranie ?????????Czy Chojnice to miasto ludzi szczęśliwych któremu nic nie brakuje do szczęścia że burmistrz obdarzony zaufaniem trwoni nasze podatników pieniądze na zachcianki tego zbandyciałego klechy??????????????????????????????????
01 Stycznia 2014, godzina 02:33
Oceniono 41 razy 37
~Cześć pieniędzy wyłudzonych od wojewody
i ukradzionych z chojnickiej kasy miejskiej (z pomocą Finia) przez Jacka Dawidowskiego zostały cichcem przeznaczone na budowę luksusowego domu dla Jacka i Mirki w Nowej Cerkwi (ostatni dom z pięciu pod lasem, po lewej stronie, w połowie drogi do Lotynia). Tak wiec, pleban "zaoszczędził" na organach by starczyło mu na budowę luksusowego domu!
31 Grudnia 2013, godzina 19:18
Oceniono 47 razy 43
~XXX
do ~jan mądry dziwisz się, bo ja nie, kler katolicki wyrobił się przez wieki w wyłudzaniu pieniędzy od państwa i od ludzi
31 Grudnia 2013, godzina 18:02
Oceniono 41 razy 41
~jan mądry
bylem w tym kościólku TAKIE MALUTKIE ORGANKI W PORÓWNANIU Z BAZYLIKĄ DZIESIĘĆ RAZY MNIEJSZE A TAKIE DROGIE
31 Grudnia 2013, godzina 16:36
Oceniono 33 razy 33
~BÓG - TAK ; kościół - NIE
Ci w sukienkach myślą , że im wszystko wolno i że są bezkarni. To nie są słudzy Boga to słudzy szatana
31 Grudnia 2013, godzina 16:15
Oceniono 28 razy 28
~IXI
ateista a ja dodam :

Mt 10, 9-10
9 Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. 10 Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy


i niech mi ktoś powie, że kler katolicki żyje zgodnie ze słowami Ewangelii
31 Grudnia 2013, godzina 10:32
Oceniono 31 razy 31
Watykan jest jak cichy okupant – tylko niszowe, głównie lewicowe i nacjonalistyczne portale media o tym mówią, a tak jest to wielki temat tabu, nawet Palikot boi się mówić o tym otwarcie. Woli zadowalać się jebaniem kaczek, przynoszeniem świńskiego ryja czy hańbieniem inicjatywy Anonymous w Świebodzinie.
Nie walczę z chrześcijaństwem, ale z instytucją kościoła, która cichaczem wpędza nas w biedę, na równi ze złodziejstwem rządu. Obecnie w III RP mamy cichy sojusz trzech dużych sił: 1. aparatu władzy i represji 2. kościoła katolickiego 3. różnej maści biznesmenów płacących swoim najemnikom głodowe stawki.
Te trzy wielkie siły wyprowadzają żywą gotówkę z Polski i z kieszeni Polaków. Wiadomo, że aparat władzy, czyli rząd, urzędasy, ich mafie, banki – kręcą lody jak tylko się da. Kościół katolicki dostaje nawet 8 miliardów złotych dotacji rocznie, plus 20 lat działalności komisji majątkowej – wszystko to odbywa się ze złamaniem elementarnych zasad prawa i dobrego obyczaju. Chamstwo łotrów w biały dzień. Zaś różnej maści pseudo biznesmeni, płacący zatrudnionym na czarno najniższą krajową za pracę 14 godzin na dobę – bo w małych miasteczkach jest to powszechne – powodują biedę i nędzę bardziej bezpośrednio. Według kościoła katolickiego należy im się dotacja prawie 8 miliardów rocznie niż za te pieniądze pomagać zwykłym ludziom.

Przed Stalinem i Hitlerem nikt w Europie nie gardził tak bezwstydnie ludzkim życiem, nie pomiatał nim tak, jak czynił to chrześcijański Kościół, powołując się wręcz, co jest szczytem cynicznej przewrotności, na „wolę bożą”.
30 Grudnia 2013, godzina 21:25
Oceniono 46 razy 46
~Zocha
co izbe wymiatała również do prania ochoczo się najmę.
30 Grudnia 2013, godzina 20:43
Oceniono 10 razy 10
~No to moze po sygnale o wszedzie lepiącym sie brudzie w bazylice
będzie nowe miejsce pracy dla sprzątaczki-praczki na Umowę o dzieło.????? Czy tu nastąpi pranie pieniędzy????????
30 Grudnia 2013, godzina 16:44
Oceniono 15 razy 15
~Dał Mirce
A bazylika lepi się od brudu. Ściany nie można się dotknąć! Za jakie grzechy dali nam takiego pasterza?
30 Grudnia 2013, godzina 13:43
Oceniono 16 razy 16
~Pani Mirka
jednorazowo za coś tam dostała od bogacza księdza Dawidowskiego 323 tys zł ilę dostaje jej córka za bycie prezesem SPÓLKI PARAFIALNEJCzy ich tak chojne profity to pranie 6-ciu i pół miliona wyszarpnietych podarczyńcom naszych pieniędzy dzięki zmysłowej intrydze księdza Dawidowskiego ??????Czy są jeszcze inne kanały prania pieniędzy, jeśli to jest pranie ?????????
30 Grudnia 2013, godzina 00:12
Oceniono 23 razy 23
~Niesamowite
Niedowiary
29 Grudnia 2013, godzina 21:55
Oceniono 13 razy 13
~niedowiarek
Mam zaległości z plastyki i kaszubskiego. Może by spróbować w katoliku? Zaglądając na ich stronę dowiedziałem sie też, że W.Fryca ma wyższe wykształcenie i uczy "przedsiębiorczości", a przecież wiadomo, że w naszej o okolicy specem od zarabiania jest Mariusz S. Proszę naczelnego inkwizytora , zegarmistrza purpurowego -pana Z. z małżonką, dyrektorką, by wzięli to pod uwagę podczas układania planu zajęć. Zastanawiam się też kto uczy tę biedną młodzież rozpalania stosów, identyfikacji czarownic i bezpiecznych seksualnie kontaktów z klerem. Znam emerytowanego strażaka, który za kilka srebrników z przyjemnością podzieli się wiedzą.
29 Grudnia 2013, godzina 16:07
Oceniono 23 razy 21
~Jasio
Za nich myśli poddyrektorka-inkwizytorka M.Ziarno i nadyrektor-egrorcysta wszędzie widzący merdanie diabelskim ogonem-szaman podziwiajacy buszmena za uczynienia zywymi ponad dwudziestu pomarłych-publicysta mózgotrzepiący-zakłamaniec historii i księży i kościoła, wynoszący na ołtarze pijaków i zboczeńców w NC-szaman-handlarz drewnem i opałem-właściciel-użytkownik gruntów-dzierzawca ,dzięki układom z wójtem w ramach wzajemnego wsparcia korzystający z profitów z przyszłych wiatraków .................................i etc......................A jest XXI wiek.
29 Grudnia 2013, godzina 10:28
Oceniono 32 razy 26

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij