Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. je

'Gdy zagrają, zamilkną oszczercy'

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Na początku tego roku ks. dziekan Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki.

Budowa barokowych organów w kościele gimnazjalnym jest już na ukończeniu. - Mam nadzieję, że gdy zagrają, zamilkną być może niektórzy oszczercy – mówił ks. proboszcz Jacek Dawidowski w ubiegłą niedzielę. Głos zabrał po każdej z mszy świętych, by odnieść się do - jak określił - oszczerstw i insynuacji, które pojawiły w związku z przekazaniem 250 tys. zł na rzecz parafii przez miasto.

 

Początkowo ćwierć miliona złotych zapisano w materiałach sesyjnych jako dotację na zakup organów dla parafii. Jednak krótko przed sesją, po fali krytyki, zapis zmieniono. Kwota pozostała ta sama. Zadanie inne – "restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego w Chojnicach dla Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Św. J. Chrzciciela" . - Nie jest prawdą, iż miasto przyznało 250 tys. zł na organy. Nie przyznało, bo nie mogło. Nie ma takiej podstawy prawnej. To są nowe organy. W 75 % zakup finansował Urząd Marszałkowski, a pozostałe 25 % nasza parafia, a więc my wszyscy. To są nasze ofiary. Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Parafianom duchowny wyjaśniał, że nie miał obowiązku stosowania procedury o zamówieniach publicznych, a mimo to przeprowadził przetarg na podstawie kodeksu cywilnego. Stanęły do niego dwa podmioty. Wygrało konsorcjum Organomistrzostwo Zdzisław Mollin i Żwir Max. - Było tańsze o 60 tys. zł. Spółkę Żwir Max powołano przez parafię przed kilkoma laty jako osobny podmiot do jej wspierania – mówił. Mimo deklarowanej przejrzystości, zakładka z przetargami zniknęła jednak ze strony parafii.

Ksiądz proboszcz w niedzielnym wystąpieniu przypomniał prace renowacyjne, którymi objęto zarówno bazylikę, jak i kościół gimnazjalny. - Najlepiej chyba nic nie robić. Niech obiekty niszczeją, się rozwalą i mieć święty spokój. Tak chcieliby niektórzy, takie często odnoszę wrażenie – mówił dziekan Jacek Dawidowski. Jego zdaniem radni z PiS-u są przeciwko dalszym remontom obiektów dziedzictwa kulturowego. Przypomnijmy, że na sesji klub PiS wstrzymał się od głosu przy uchwale o zmianach w miejskim budżecie. Przekazanie dotacji dla parafii nie było osobno głosowane. Duchowny podziękował za to wspierającym parafialne inwestycje wiernym i radnym. - Prośmy Boga, abyśmy byli wolni od nienawiści – zakończył swoje przemówienie proboszcz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

305 komentarzy

~Janek
Słusznie tym bardziej, że nie jest tajemnicą jak wygląda tam poziom kształcenia Zresztą po tym minusowaniu widać, że nieszczególnie mądre dzieci tam chodzą, bo nawet z samodzielnym myśleniem maja problem
28 Grudnia 2013, godzina 23:11
Oceniono 34 razy 26
~Pracownicy powiazani z kościołem
np. katecheci obowiązkowo musza posyłać dzieciaki do katolika.
28 Grudnia 2013, godzina 18:09
Oceniono 33 razy 33
~Jaki jest powód by posyłać dzieci do jakiejś ogłupiającej szkoły katolickiej?
biedne dzieci
28 Grudnia 2013, godzina 17:38
Oceniono 37 razy 33
~Janek
@mucha77
To nie mohery minusują To dzieci z katolika w ramach zadania domowego od Pani poddyrektor
27 Grudnia 2013, godzina 23:12
Oceniono 45 razy 43
Witam. Z tego co tutaj wyczytałem a przeczytałem wszystkie 14 stron komentarzy to widzę ze 99,9% wypowiedzi jest jak najbardziej słusznych i obrazujących prawdziwe oblicze chojnickiego bonza i stwierdzam ze jestem z Wami.
Coraz więcej słyszy się o występkach księży i ich rozpasaniu. Trzeba to ukrócic i basta. A te oceny minusowe to chyba jakieś klikały ociemniałe i popi***one mohery i Ci co dali się naciągnąc na bajeczkę księży Ja tam juz nie wierzę żadnemu księdzu. Mam nadzieję ze Papież Franciszek zrobi w Kościele porządek i wypieprzy tych księżulków na zbity pysk ! Jak by wybuchła wojna spier...li by jeden przez drugiego ! Ciekawe czy któryś został by i oddał życie za wiarę , jak to kiedyś było. Nie wierzę w to !
Kiedyś księża to byli ludzie którym okazywało się szacunek. Byli przedstawicielami Boga. A dziś? Są przedstawicielami tego Z Dołu. Nie wszyscy ale sporo Diabeł ma agentów w sutannach...
Pozdrawiam ludzi realnie patrzących a ludziom którym wcisnęli bajeczkę o szczęśliwym życiu oddanego katolika który oddał się pod opiekę kościoła - współczuję... P.S. - Państwo Polan , podnieś się z kolan i walcz ! Nie daj sie oszukiwac i omamiac. Trzeba zrobic porządek z nimi i jak najczęściej upubliczniac ich występki i ośmieszac ich. Niech się wszyscy dowiedzą.
27 Grudnia 2013, godzina 22:57
Oceniono 52 razy 48
~Oferrta
Zrobię to za 3 tysiące + gratis całus w ślinę w łapę plebana na każdy widok.
27 Grudnia 2013, godzina 22:24
Oceniono 35 razy 35
~Oszczerca Jasio
Czy to pranie pieniędzy z woj. pomorskiego 4mln, 890 tys z UE, 250 tys naszych od Finstera, 150 tys zgarniętych na tacę. Razem 5 290 tys.Pani Mirka wygrywa kontrakt, kontrakt życia opiewający na 323 tysiące 300 złotych i 00/100 groszy.Pani Mirka urządzona dzięki przychylności i szczodrości księdza Dawidowskiego do końca życia.A co za te wielkie pieniądze będzie robiła pani Mirka???????? Domyslam się że namaluje jak skorygować ustawienie organów po myciu 5% = 323.300,00 stanowi wartość kontraktu 6.466,00. Każdy przyzwoity projektant cieszył by się gdyby za to dostał 0,5 % tj 32 tysiące tj 10 razy mniej.5% to bierze przyzwoity projektant za domek lub altankę. Może tak sam Jacek z ambony poskarży się na oszczercę Jasia że Jasio mówi cos o praniu dla Mirki......................Pózniej dopowiem o innych prawdopodobnie praniach księdza Jacka................................................. Dopowiem tylko że urzędnicy i samorządowcy jako funkcjonariusze podpisywali lojalki w których zobowiązywali się o powiadomieniu nawet o najmniejszym podejrzeniu prania. Jak na razie.......................
27 Grudnia 2013, godzina 21:15
Oceniono 40 razy 40
~nieśmiały parafianin

Bardzo ciekawe są obliczenia matematyczne wielebnego plebana Jacka:

Brakuje jeszcze 150 tys. zł – tłumaczył w kościele ks. proboszcz Jacek Dawidowski i zapraszał do wsparcia finansowego. Budowa nowych organów pochłonęła 890 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 640 tys. zł, a wkład własny niespełna 250 tys. zł.

Jeżeli z funduszy UE dotacja na organy wyniosła 640 tys. złotych a "wkład własny" z budżetu miasta wynosił 250 tys. złotych to suma tych liczb wynosi 890 tys. złotych.

640 tys. zł + 250 tys. zł = 890 tys. zł

Czyli jest dokładnie tyle ile wynosi koszt budowy i montaż organów według kosztorysu przedstawionego w przetargu przez wygrywające konsorcjum!
Więc na co brakuje te 150 tys. złotych?
Na co potrzeba Jackowi Dawidowskiemu te dodatkowe 150 tys. złotych, o których wspominał?

Na co potrzeba Jackowi te dodatkowe 150 tys. zł?

Czyżby Jacek "zaoszczędził" z funduszy na nowe organy 150 tys. złotych i przeznaczył je na budowę swojego nowego domu na wsi? Na to wygląda! Czy wielebny pleban buduje swoją "romantyczną pustelnie" za fundusze z UE i z "wkładu własnego" jaki otrzymał od burmistrza?

Wygląda na to, że nasz kochliwy pleban Jacek Dawidowski za pieniądze ukradzione z funduszy na nowe organy buduje sobie ciepłe gniazdko na emeryturę. Przepuszczam, że formalnie dom jest własnością kochanki plebana, lub jej córki.

Wielebny pleban po przejściu na zasłużoną emeryturę, przeprowadzi się do nowego domu na stale do swojej kochanki, by oddychać zdrowym wiejskim powietrzem - będzie to jego "romantyczna pustelnia uciech i ziemskich przyjemności". Wypadałoby aby Jacek grzecznie podziękował swoim parafianom za szczodre datki na tace i w kopertach, które posłużyły mu do budowy domu. Szczególnie Jacek powinien podziękować chojnickim emerytom, którzy ze swoich małych emerytur, oszczędzając na jedzeniu i ogrzewaniu, dają mu datki na budowę nowego domu na wsi, na utrzymanie kochanki, i na wyjazdy na wakacje, na które Jacek jeździ razem ze swoją kochanką parę razy do roku.

Ciekawe, czy rachunki za materiały budowlane i za robociznę są płacone formalnie z kont kościelnych, by uniknąć płacenia podatków, czy też z prywatnego konta plebana, lub jego kochanki?

Jedno jest pewne, że pieniądze, zdefraudowane i ukradzione z miejskiej kasy trafiły do prywatnych rąk Jacka Dawidowskiego -- formalnie na nowe prywatne organy -- lecz Jacek cześć tych pieniędzy użył by pobudować sobie piękny dom w Nowej Cerkwi -- ostatni z pięciu budynków po lewej stronie, pod lasem, w połowie drogi z Nowej Cerkwi do Lotynia.

Mam nadzieje, że pleban Jacek razem z kochanką będą mogli nacieszyć się długim i szczęśliwym życiem w ich nowym pięknym domu. Aby świeże wiejskie powietrze służyło ich zdrowiu przez długie lata.

Sądzę, że z grzeczności, pleban Jacek Dawidowski powinien zaprosić burmistrza Finstera by Arek mógł osobiście zobaczyć jak dzięki swojej przebiegłości i "oszczędnościom" z pieniędzy, które burmistrz nielegalnie przekazał mu na zakup nowych prywatnych organów, potrafił pobudować także ładny domek na uboczu. Na pewno sprawi tym dużą przyjemność szanownemu panu burmistrzowi - bo każda forma korupcji sprawia przyjemność naszemu lokalnemu władcy.

Ciekawe, kto będzie odprawiał zaklęcia, gusła, wszelkie czary, i świecenia, by ani Urząd Skarbowy, ani inne moce piekielne nie miały przystępu do nowego domu plebana Jacka? Chyba odpowiednie czasy uchronią go, by broń boże, nikt nie pytał się o źródła pieniędzy na budowę tego luksusowego domu!

Szczęść boże kochankom - plebanowi Jackowi i pani Mirce - w nowym domu na wsi!

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
27 Grudnia 2013, godzina 19:37
Oceniono 49 razy 49
~Janek
Szkoła katolicka "pełną gębą" widze
27 Grudnia 2013, godzina 18:02
Oceniono 39 razy 39
~ale obrodziło minusami
brawo małe oszołomki, Pani poddyrektor i pan naddyrektor są jednak skuteczni w trzepaniu móżdżków zwłaszcza tych podatnych
27 Grudnia 2013, godzina 17:27
Oceniono 44 razy 44
~em po mordercy madziągu promującym chojnicke
..
12 Grudnia 2013, godzina 14:31
Oceniono 54 razy 32
~Mam informację że tygodnik NIE również pisze artykuł o księdzu Dawidowskim. Będzie on drugim księdz
...
12 Grudnia 2013, godzina 14:30
Oceniono 55 razy 35
~skad my to znamy
12 Grudnia 2013, godzina 13:41
Oceniono 58 razy 34
~nieśmiały parafianin
Ten złodziej Jacek Dawidowski w spisku z burmistrzem okrada miejską kasę na 250 tys. złotych (i 270 tys. złotych kosztów obsługi zadłużenia przez następne 10 lat) by kupić sobie nowe prywatne organy za społeczne pieniądze. A w tym samym czasie, Jacek posiada "w okolicy Nieżychowic, ok. 50 ha, które należą do parafii pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela" by sprzedać je później, a pieniądze użyć jedynie na pokrycie kosztów budowy i wyposażenia prywatnego domu dla swojej kochanki ( i dla siebie samego na czas emerytury) w Nowej Cerkwi, ostatni dom z pięciu po lewej stronie, pod lasem, na drodze do Lotynia.

A społeczeństwo, ogłupione gadaniem tego oszusta, szczodrze płaci na wszystkie zachcianki i wygody tego oszusta i złodzieja, i jego kochanki.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
09 Grudnia 2013, godzina 21:51
Oceniono 93 razy 39
~Kazimierz Łyszczyński
Na dzisiejszych kazaniach wypadałoby aby ksiądz Dawidowski przyznał pokazał dokument utylizacji starych organów albo dokument z policji ze brąz i miedż wykradli złomiarze.
08 Grudnia 2013, godzina 11:50
Oceniono 72 razy 18

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij