Lokalne referendum - jak i gdzie głosować?
W niedzielę 20 grudnia odbędzie się pierwsze referendum lokalne w Chojnicach. Mieszkańcy będą decydować o ewentualnej likwidacji straży miejskiej i samoopodatkowaniu na rzecz utrzymania tej formacji. Aby referendum było wiążące, ze swojego obywatelskiego prawa skorzystać musi 30 % uprawnionych. Jak przy okazji każdych wyborów niezmiennie zachęcamy do wyrażenia swojej opinii przy urnie. Poniżej przydatne informacje.
Chojniczanie będą oddawać głosy, podobnie jak w ostatnich jesiennych wyborach czy wrześniowym referendum krajowym, w tych samych lokalach wyborczych. Miasto jest podzielone na 24. obwody do głosowania. Komisje otworzą lokale wyborcze w niedzielę o godzinie 7 rano, a zamkną o 21. Tak samo jak w trakcie wyborów, obowiązuje cisza, tym razem referendalna. Zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania. W tym czasie prowadzenie kampanii referendalnej jest zabronione, dlatego już od piątku od północy do czasu zamknięcia lokali wyborczych na portalu chojnice24.pl zablokowana będzie możliwość dodawania komentarzy.
Reklama | Czytaj dalej »
Naruszenie zakazu prowadzenia kampanii referendalnej w okresie ciszy referendalnej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań referendalnych i przewidywanych wyników referendum — występek. Ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów. Dlatego też, wszystkie przypadki naruszenia ciszy referendalnej należy zgłaszać policji.
Treść pytań w referendum 20 grudnia:
1) Czy jest Pan/Pani za likwidacją Straży Miejskiej w Chojnicach?
2) Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem podatku na rzecz utrzymania Straży Miejskiej w Chojnicach w wysokości 64,63 zł rocznie przez każdego dorosłego mieszkańca miasta?
Kiedy głos jest ważny?
Głosujący może udzielić odpowiedzi na każde postawione pytanie stawiając w karcie do głosowania znak X w kratce z lewej strony obok odpowiedzi pozytywnej "TAK" albo w kratce z lewej strony obok odpowiedzi negatywnej "NIE".
Kiedy głos jest nieważny?
Postawienie znaku X w obu kratkach odpowiedzi na dane pytanie lub niepostawienie go w żadnej z kratek odpowiedzi na dane pytanie.
Niezmiennie zachęcamy do udziału w akcie wyborczym. Kilka lat temu we współpracy z nami do udziału w wyborach zachęcali politycy m.in. Longin Pastusiak, lokalni samorządowcy, działacze i mieszkańcy miasta. Był wśród nich także Arseniusz Finster. - Apeluję żeby pójść i głosować, ponieważ nie może być tak, aby ciągle połowa Polaków głosowała i była współodpowiedzialna za swój własny kraj, a druga połowa nie chciała być odpowiedzialna.
Tym razem burmistrzowi na frekwencji nie zależy, a tym, którzy optują za istnieniem straży miejskiej sugeruje pozostanie w domu. - Uważam, że powinni pójść ci, którzy są za likwidacją straży miejskiej. Natomiast chojniczanie, którzy uważają, że straż miejska powinna pozostać mają swobodny wybór. Ale ja sugeruję, żeby nie iść...
Wypowiedź burmistrza z konfer. prasowej 27.11.15 r.
Lista 24. obwodowych komisji z podziałem na ulice znajduje się tutaj
Informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu w referendum 20 grudnia
Uchwała Miejskiej Komisji ds. Referendum
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (22)
- Komentarze Facebook (...)
22 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!