Piątek, 09 Grudnia 2022 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Elegancja i demokracja po chojnicku

Echa piątkowych pikiet pod basenem nie milkną. Agresja, wyzwiska, alkohol, zagłuszanie i zero dialogu. Naprzeciw siebie stanęli ci, którzy domagali się głowy prezesa i jego obrońcy. Urząd pozwolił na taką konfrontację, a dyrektor Piotr Prondzinski dziękował na wczorajszej sesji rady miejskiej obu stronom za "eleganckie" przygotowanie pikiet.

 

 

Dyrektor urzędu miejskiego Robert Wajlonis tłumaczył, iż w momencie, w którym jedno z dwóch piątkowych zgromadzeń naruszałoby ład, porządek i bezpieczeństwo, to przedstawiciel urzędu mógł zarządzić jego rozwiązanie. Po to właśnie na miejscu przebywała policja.- Z tego co mnie poinformował pan dyrektor Piotr Prondzinski, osoby które zakłócały porządek, nie były przypisane do konkretnej demonstracji. Byli to tzw. obywatele, którzy pokrzepiwszy się wcześniej ad hoc postanowili wyrazić swoje stanowisko. Natomiast nie było podstaw do rozwiązania.

Reklama | Czytaj dalej »

- Z tego, co mnie poinformował dyrektor Prondzinski...

Wątpliwości miała jednak radna Marzenna Osowicka, uczestniczka pikiety organizowanej przez stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, które zgłoszenia dokonało jako pierwsze. Na sesję poprosiła dyrektora wydziału zarządzenia kryzysowego. Piotr Prondzinski w piątkowe popołudnie był obecny pod basenem, stąd skierowane do niego pytanie: - Czy w pana odczuciu podczas tej pikiety nie było podstaw by rozwiązać drugą, która przeszkodziła?

- W pewnym okresie rzeczywiście było troszkę gorąco, ale nikt z przewodniczących nie mówił, żeby kogoś usunąć - odpowiedział urzędnik. Sam nawet miał prosić by usunąć kilka osób. - Dochodziło do różnych starć, ale nie do takich by przerwać - uważa Piotr Prondzinski, który podkreślał na forum rady, że cały czas był w kontakcie z policją i na pewno by zareagował w odpowiednim momencie. Funkcjonariusze stojący nieopodal mimo kilkukrotnych wezwań ze strony pierwszego ze zgłoszonych zgromadzeń nie przybyli sprawdzić stanu trzeźwości kilku osobników zionących alkoholem i słaniających się na nogach.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie przygotowanie pikiety i z drugiej strony tak samo. Wydaje mi się, że to był pokaz w pewnym sensie demokracji - stwierdził dyrektor z ratusza. - Pan mnie zastrzelił swoją opinią. Elegancja to jest słowo z kosmosu wobec tego, co się tam wydarzyło. Tam były totalne wulgaryzmy - odparła zszokowana radna. Mimo że Prondzinski był na miejscu, to posiłkując się nagraniami z miejsca, pokazała na przygotowanych wydrukach ową elegancję na k... i ch...

- Pan widział, że te osoby były pijane. Pan Sawicki prosił o interwencję, a pan po prostu zniknął - podnosiła członkini pikiety za odwołaniem prezesa basenu. Osowicka pytała, dlaczego rzekomo postronne osoby miały w rękach transparenty? Te miały wyrwać według urzednika. - Jest mi przykro, że tacy ludzie w takich zgromadzeniach się pokazują - powiedział zmieszany. Nie chciał też podjąć się oceny czy przewodnicząca ekipy pracowników pływalni dopełniła obowiązków.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie...

Dyrektor Prondzinski wspominał za to, jak w 89 uczestniczył w różnych zajściach: - W tamtych czasach to dawało się setkę, żeby w takim czymś uczestniczyć.

I tu było to samo, tylko spróbujmy się dowiedzieć, kto te setki rozdzielał?! - podchwyciła radna Osowicka.

- W tamtych czasach to się dawało setkę...

Jaką radę na przyszłość miał ratuszowy dyrektor Wydziału Zarządzenia Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych? - Nigdy bym na takie pikiety nie zabierał dzieci. Mogło im się coś stać.

- Chyba już powoli dochodzimy do takiej dojrzałości demokracji, że musimy się przygotować na to, że w dłuższej perspektywie więcej osób będzie demonstrowało. Tutaj jakieś procedury wewnętrzne trzeba wypracować - podsumował radny Mariusz Brunka i przestrzegł: -  Broń Boże nie ściągajmy tego, z czym mieliśmy do czynienia w 89', kiedy po drugiej stronie było jakieś ZOMO czy coś takiego. Tamte czasy niech lepiej już odejdą.

- Broń Boże nie ściągajmy tego z 89'...

Do całej sprawy odniósł się także burmistrz. Jego zdaniem organizatorzy ze strony Parku Wodnego, powinni byli jasno określić, że osoby, które uwłaczały i obrażały, nie są członkami zgromadzenia i poprosić o ich usunięcie. - Jestem przekonany, że pani Powałowska po raz pierwszy była przewodniczącą zgromadzenia. Tutaj emocje i niedoświadczenie wpłynęły na to. Gdybym to ja był, to sam bym tego pana wyprowadził stamtąd, bo on spowodował, że jest takie patrzenie, że połowa była pijanych, wszyscy byli agresywni, a tak do końca nie było - stwierdził Arseniusz Finster, który nie był uczestnikiem piątkowych zajść pod pływalnią. Relacji w mediach jest jednak sporo. Można obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale nagrania głosowe czy video, i każdy na ich podstawie może sobie wyrobić własne zdanie.

- Jeżeli te osoby uwłaczały, obrażały...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~observer
Janowski oderwany od koryta rady miejskiej to też zasługa PCHS.
29 Maja 2018, godzina 09:00
Oceniono 5 razy 3
~chojniczanin
No prosze był Paluszek preziem a teraz już nie ma Paluszka. Brawo dla PCHS co potrafił tego cwaniaka oderwać od koryta. A Finster wciska ciemnote że opozycja niemerytoryczna i nieskuteczna...
28 Maja 2018, godzina 22:27
Oceniono 14 razy 0
~czytelnik
Gazeta Pomorska, 02.12.2016., godz. 13.10: Jeszcze nieoficjalnie. Najprawdopodobniej pływalnia w Chojnicach zostanie zamknięta z powodu nieprawidłowych wyników badań wody. Czekamy na oficjalny komunikat ratusza.
Chodzi znów o złe wyniki badań. Tym razem jednak nikt nie chce ryzykować i decyzja o zamknięciu basenu ma być natychmiastowa. Czekamy na komunikat i niezwłocznie go opublikujemy.

Czytaj więcej: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/chojnice/a/basen-w-chojnicach-znow-zamkniety,11531086/
02 Grudnia 2016, godzina 13:27
Oceniono 30 razy -4
~nagana dla urzednika od kryzysu!
Pani Osowicka czy pani złożyła skarge na zachowanie tego urzednika co sie zachował jak idiota na pikiecie i potem jak idiota sie zachowywał na sesji jak go pani pytała o przebieg pikiety? Ja uważam że burmistrz powinien wyciagać konsekwencje jak urzednik nie potrafi sie zachować a tym bardziej jego nieodpowiedzialnośc za bezpieczeństwo tych wszystkich ludzi co tam byli.
02 Grudnia 2016, godzina 09:03
Oceniono 37 razy -1
~do Tralalińskiego
Twoje informacje są porażające. Aż trudno uwierzyć że taka jest prawda. Jednak Chojnice to jest Polska powiatowa. Brak kadencyjności a więc Finster który rządzi już piątą kadencje to zmora demokracji. Chojnicka ośmiornica będzie bronić biernych miernych ale wiernych członków swojego układu - i na tej zasadzie Paluch po raz kolejny uniknął odpowiedzialności. Każdy inny niezwiazany z chojnickim układem juz dawno by wyleciał na pysk. Paluch trzyma sie kurczowo stołka a Finster to przyklepuje i zamiata pod dywan przestepstwa Palucha.
02 Grudnia 2016, godzina 08:52
Oceniono 36 razy -2
~Tralaliński


Prezes Paluszek i pracownicy parku wodnego biorący udział w antypikecie zaczynają przechwalać się i ujawniać szczegóły jak doszło do ich demonstracji.

Podobno pomysł zorganizowania kontrdemonstracji mającej na celu przekrzyczenie pikiety Radka Sawickiego wypłynął od samego burmistrza. To burmistrz osobiście nakazał wydać pozwolenie na pikietę pracowników parku wodnego popierających ignorowanie przepisów sanitarno-epidemiologicznych na chojnickiej pływalni. Burmistrz zasugerował prezesowi parku wodnego wydrukowanie plakatów i haseł na koszt parku wodnego, a także - co stanowi już tajemnice poliszynela - burmistrz Arek polecił Mariuszowi by w zamian za butelczynę wódki nająć kilku pijaków by w czasie protestu obrzucili Radka Sawickiego i jego grupę demonstrantów wulgarnymi wyzwiskami i obelgami. Według wskazówek burmistrza pijacy otrzymali wódkę przed włączeniem się w protest pracowników parku wodnego i dodatkowo po przeprowadzeniu wulgarnych ataków przeciwko Radkowi i jego grupie. Pijani uczestnicy kontrdemonstracji mieli także za zadanie obrzucić demonstrantów jajkami a także dokonać wandalizmu i dewastacji budynku parku wodnego. Celem tej prowokacji zainicjowanej przez burmistrza było to aby sprowokować Radka i jego grupę do podobnych wulgaryzmów i także do fizycznych przepychanek. To według planów burmistrza miało stanowić podstawę do rozwiązania przez wysłanego tam urzędnika protestu zorganizowanego przez Radka Sawickiego pod pretekstem wzniecania bójek i wandalizmu mienia społecznego. W oparciu o prowokacje zorganizowana z wykorzystaniem pracowników parku wodnego i zdegenerowanych pijaków burmistrz chciał publicznie oskarżyć Radka Sawickiego i jego grupę demonstrantów o antyspołeczne, chuligańskie, i antydemokratyczne zachowania. Plany burmistrza nie spełniły się bo ani Radek ani nikt z jego grupy nie dał się sprowokować co potwierdzają nagrania wideo obecnych w czasie protestu dziennikarzy.
Spisek burmistrza spalił na panewce i nie udał się.

Nieudany spisek burmistrza podkreślił jedynie fakt, że degeneraci, pijacy, intryganci, płatni kłamcy, i oszuści wspierają publicznie zdegenerowanego prezesa Paluszka i że nie jest dla nich - pracowników parku wodnego - żadnym problemem narażanie społeczeństwa Chojnic na utratę zdrowia z powodu wielokrotnego zanieczyszczenia i skażenia biologicznego wody w basenach parku wodnego. Reagują gniewem i obelgami gdy ktokolwiek śmie krytykować skażenie biologiczne basenów parku wodnego i fakt, że pracownicy parku wodnego z premedytacją ignorują obowiązujące ich rządowe przepisy sanitarno-epidemiologiczne.

Burmistrz jest gotów popełnić każdą podłość, intrygę, i bezprawie byle ratować przed upadkiem swego pachołka - wskazuje to, że Mariusz musi posiadać w ręku atuty i wiedze, które mogą spowodować upadek burmistrza i przykre konsekwencje prawne dla burmistrza za lata nieuczciwości jakich się on dopuścił.

Widać z obecnej sytuacji, że Mariusz i grono zatrudnionych po znajomości pracowników są dla Arka warci by marnotrawić każdego roku ponad 1,5 mln złotych społecznych pieniędzy by uniknąć upadłości finansowej bezmyślnie zarządzanego parku wodnego. Arek dla utrzymania Mariusza na stołku prezesa jest także gotów znosić upokorzenia, niewygodne pytania, i zarzuty o korupcyjne poplecznictwo, i tolerowanie marnotrawstwa i nieudacznictwa spowodowane licznymi skandalami wywołanymi przez Mariusza z powodu jego chamstwa, braku wiedzy, i kompletnego braku umiejętności zarządzania podległą mu instytucją.

Widać z tego, że korzyści jakie Arek ma z faktu utrzymywania na siłę partacza i nieudacznika na stołku prezesa są warte więcej niż możliwości inwestycyjne marnotrawionego co roku 1,5 mln zł. (na coroczne ratowanie parku wodnego od upadłości finansowej) i coroczne publiczne upokorzenia burmistrza związane z jawnym tuszowaniem i publicznym tolerowaniem licznych partactw i skandali wywołanych przez Mariusza.

02 Grudnia 2016, godzina 06:49
Oceniono 41 razy -1
~podatnik
Chojnicki układ mafijny Ratusz-Park Wodny-Prokuratura-Sąd bedzie sie bronil do konc a z tych którzy mówia prawdę będzie robił psychicznie chorych. to norma w chojnicach, z tym że psychicznie chorzy są w ratuszu niektórzy. Powinno sie w Polsce wprowadzić maksymalnie dwukadencyjnośc na stanowisku burmistrza, starosty, wójta, prezydenta miasta itp., wtedy uniknie sie takim mafijnym kolesiowskim układom. polska to chory kraj a Chojnice są tego ewidentnym przykladem.
01 Grudnia 2016, godzina 23:17
Oceniono 42 razy 2
~zaniepokojony mieszkaniec
Finster KŁAMIE, żeby ochronić Palucha. Wyniki badań są zatrważające. Bakteria ropy błękitnrj jest na chojnickim basenie, a poziom środków dezynfekcyjnych, które mają ją wytłuc, został przekroczony wielokrotnie. Aktualnie chojniczanie kąpią się w roztworze bakterii i chloru, który też jesr szkodliwy dla zdrowia. To jest świadome i perfidne działanie burmistrza na szkodę mieszkańców.
01 Grudnia 2016, godzina 08:24
Oceniono 39 razy -1
~zaniepokojony mieszkaniec
Ja się zastanawiam, czy nie powinno być zgłoszenie do prokuratury o świadomym narażaniu zdrowia i życia użytkowników basenu przez prezesa parku wodnego oraz chroniącego go burmistrza, który stara się tuszować wszystkie kłamstwa, zaniedbania i nieudolność zarządzającego parkiem wodnym. Bo to, co się dzieje w Chojnicach, to już przekroczyło wszelkie standardy zarządzania i informowania opinii publicznej. Jest zakłamywanie rzeczywistych faktów i wprowadzanie w błąd osób korzystających z pływalni. Dyrektorzy szkół dostali wytyczne z ratusza, by uspokajać rodziców, że sytuacja jest opanowana, a nie ma żadnych wyników badań, które by potwierdzały, że można bez obaw o zdrowie korzystać z basenu. Dotychczasowe wyniki badań pokazują przekroczenia wszystkich dopuszczalnych norm. Czy to jest świadoma dezinformacja ze strony burmistrza Chojnic?
01 Grudnia 2016, godzina 07:49
Oceniono 41 razy 1
~obserwator
Tytuł artykułu jest o "Elegancji", stąd moje pytanie:

Czy klienci jak przychądzą do Ratusza do gabinetu "Pana dyrektora Walkonika" nadal śmierdzą "Panu dyrektorowi", czy może przed wejściem biorą prysznic w innym pomieszczeniu ratusza? Bo "Pan dyrektor" ma taki wrażliwy nosek krzywy i długi od kłamstw jak Pinokio a jednocześnie taki wypachniony gejowskimi permumami chodzi.
30 Listopada 2016, godzina 22:02
Oceniono 45 razy 1
~obrońco chojniczan, kto ci takich głupot naopowiadał?
Nie jestem z pchs, ale podziwiam tych ludzi za odwagę wypowiadania się i dbałość o sprawy społeczeństwa. Brawo pchs, ja też przestałem korzystać z basenu, nie godzę się na okłamywanie klientów. Raz utraconego zaufania się nie odbuduje.
30 Listopada 2016, godzina 11:09
Oceniono 72 razy 8
~PCHS wymaga od innych szacunku do siebie
PCHS wymaga od innych szacunku do siebie, a sami nie szanują innych i dzielą społeczeństwo Chojnickie na lepsze z PCHS i resztę .
30 Listopada 2016, godzina 10:54
Oceniono 76 razy 0
~kjujkjjujj

jak takie cóś obłudne zakłamane z synem bandytą może być szafarzem i przed ołtarzem pajacować? fuj!!!
30 Listopada 2016, godzina 09:01
Oceniono 72 razy -8
~ups
mając syna bandytę walkonik wstydzi sie na mieście pokazać, więc zapuscił sobie klown brodę i wąsy.
30 Listopada 2016, godzina 09:00
Oceniono 74 razy -8
~ups
A ten skompromitowany Walkonik - ratuszowa bajarka cos standardowo kłamał mocno bo na jednym ze zdjęć nos mu s e wydłuzył i wykrzywił. Jakie moralne prawo ma Walkonik aby oceniac krzykliwych demonstrujących skoro jego syn jest znanym złodziejem i bandytą? Podobnie jak syn Zbigniewa platfusa od sportu
30 Listopada 2016, godzina 09:00
Oceniono 74 razy -8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 43.20 44.90
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.80 448.15 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.11 471.10 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.26 477.00 NOKNOK 43.70 44.60
GBPGBP 538.85 545.20 SEKSEK 42.30 43.30
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij