Chcą referendum ws. likiwdacji SM. Zebrali wymaganą ilość podpisów
Na zdjęciu od lewej: Kamil Kaczmarek (PChS), Artur Eichenlaub (PO) i Jakub Adamczyk (partia Korwin).
Komitet ds. przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Chojnicach zebrał wymaganą liczbę podpisów. Wniosek dotyczący plebiscytu wraz z 4402 podpisami mieszkańców złożyli dziś w magistracie Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub i Jakub Adamczyk.
- Dzięki wytężonej pracy mieszkańców Chojnic, bo na pewno samemu komitetowi nie udałoby się tego zrobić udało nam się zebrać 317 kart zawierających 4402 podpisy. O 1300 więcej kart niż wymagane 3135 - poinformował Kamil Kaczmarek. Karty z podpisami zapakowane w koperty, zaklejone i opieczętowane załączono do wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji chojnickiej formacji. - Mieszkańcy prosili nas o zachowanie tajemnicy danych osobowych - tłumaczył poczynione środki ostrożności lider komitetu. - W takiej też postaci mają dotrzeć do komisji liczącej głosy - mówili działacze.
Nie udała się próba złożenia wniosku bezpośrednio na ręce burmistrza. - Zapraszam do biura podawczego, tak jak każdego obywatela - usłyszeli od Arseniusza Finstera członkowie komitetu, którzy przeprowadzenia referendum chcą jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. - Rada miasta na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzje czy referendum zostanie rozpisane, a potem jest 50 dni na jego organizację. Jak najbardziej mieścimy się w tym terminie - zaznaczyli zwolennicy plebiscytu. Co jeśli rajcy wybiorą inny termin na przeprowadzenie głosowania? - To dla nas będzie oznaczało porażkę demokracji - mówią zgodnie członkowie komitetu świadomi tego jak ciężko obywateli "zagonić" do urny wyborczej.
Przypomnijmy komitet inicjujący referendum zawiązał się z końcem czerwca br. W przeciągu półtorej miesiąca jego członkom udało się zebrać wymaganą ilość podpisów. Te zbierano w centrum miasta i ponad 20. punktach w całych Chojnicach. Komitet chojniczanom proponuje dwa pytania - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie. Z pomocy w organiazacji referendum wbrew wcześniejszym zapowiedziom wycofał się burmistrz Arseniusz Finster.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (102)
- Komentarze Facebook (...)
102 komentarzy
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił burmistrz.
Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.
Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.
Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.
Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.
– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .
Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.
Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .
Straż Miejska na pewno nie powinna być zlikwidowana w stolicy wojewudztwa pomorskiego. Powinien być powołany nowy komendant. Powinny nastać również zmiany w jednostce.
zaczyna się państwo referendalno-pisowskie
zamiast starostwa , urzędu miast ai urzędu gminy będzie jeden urząd !!!!
to jest dopiero marnotrastwo pieniędzy
]chojnice.livejournal.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
chojnice.livejournal.com
Piotr z tej strony........
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!