Poniedziałek, 22 Lipca 2024 | Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Rada miejska odrzuciła wnioski o referendum

Inicjatorzy Artur Eichenlaub i Kamil Kaczmarek byli dziś na sesji, ale nie dostali głosu.

Inicjatorzy Artur Eichenlaub i Kamil Kaczmarek byli dziś na sesji, ale nie dostali głosu.

Zarówno ten złożony przez inicjatorów referendum ws. likwidacji straży miejskiej z podpisami przeszło 3 tysięcy chojniczan, jak i przez radnych opozycji. Burmistrz działania te określił większym planem i już wieszczy następne referendalne zapędy ze strony swoich adwersarzy, tym razem dotyczące odwołania rady miejskiej i burmistrza. Przewodniczący rady nie udzielił głosu przedstawicielom komitetu zbierającego podpisy, zasłaniając się regulaminem. Jak się potem okazało, niesłusznie.

 

Zdziwienia nie było, bo już w zeszłym tygodniu krążyły informacje, że doraźna komisja powołana w celu weryfikacji podpisów, odrzuciła w całości kilkanaście kart. Wcześniej z powodu błędów w danych lub ich brakach wyrzucono przeszło tysiąc podpisów. Jej szef Edward Gabryś z oficjalnym komunikatem czekał jednak na sesję. Komisja bez zastrzeżeń zaakceptowała 3061 podpisów. - Reszta nie spełniła wymagów formalno – prawnych – poinformował radny Gabryś. Decydujące dla losów referendum było 166 podpisów na 17 kartach, które ostatecznie komisja uznała za nieważne. - Nie wiadomo, kto i kiedy poczynił dopiski – argumentował przewodniczący komisji referendalnej. Do tego, zdaniem komisji, inicjatorzy plebiscytu za późno podali do wiadomości, że taką akcję w ogóle prowadzą.

Reklama | Czytaj dalej »

Kamil Kaczmarek i Artur Eichenlaub, choć przyszli na sesję, nie mieli możliwości zająć głosu. Wnioskował o to radny Leszek Pepliński. Takiej potrzeby nie widział Antoni Szlanga, wszak w jego opinii wystarczyło, że panowie mogli obserwować pracę komisji. Mimo apelu burmistrza Arseniusza Finstera, by jednak udzielić gościom głosu, większość radnych była przeciw. - Panowie inicjatorzy są stroną. Dziwię się, że tak głosowano – skomentowała radna opozycji Marzenna Osowicka, która podobnie jak troje innych rajców, chciała wysłuchać racji drugiej strony. Na to usłyszała od przewodniczącego rady Mirosława Janowskiego, że trzeba się zapisać przed sesją, bo tak stanowi lokalne prawo. Debiutująca w roli radnej na koniec sesji poprosiła o wskazanie odpowiedniego paragrafu. - Nie ma takiego regulaminu. Przepraszam, chylę czoła – pokajał się Janowski. Dwóch przedstawicieli komitetu zdążyło już jednak wyjść. Ale i bez nich nie obyło się bez ostrej dyskusji. - Decyzja ma charakter także polityczny i w tym zakresie zapadła wcześniej – stwierdził Mariusz Brunka z Projektu Chojnicka Samorządność, który stoi na stanowisku, że mimo uchybień nie ulega wątpliwości, że inicjatywa miała znaczące poparcie wśród chojniczan i spowodowała ożywioną dyskusję. - Nie można z jednej strony ubolewać, że referendum nie będzie, skoro dysponuje się narzędziem – dlatego Brunka wniósł o powołanie komisji doraźnej, która przygotowałaby plebiscyt. Wniosek ten poparł tylko dwuosobowy klub PChS przy dwóch głosach wstrzymujących się (Leszek Pepliński i Joanna Warczak - PO) i chichocie radnych z klubu burmistrza – 17 przeciw.

Głosowanie poprzedziła jednak ożywiona dyskusja. Radnemu Peplińskiemu nie spodobało się, że projekt uchwały w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum radni dostali w trakcie obrad i to krótko przed jej głosowaniem, dlatego poprosił o przerwę, by w ogóle móc zapoznać się z treścią uzasadnienia.

- Jeśli decyzja zapadła wcześniej, to kto mi wydawał polecenia? Marek Bona z klubu burmistrza ostro zareagował na insynuacje Brunki. Ten nie dał się zbić z tropu. - Funkcjonujecie w klubie, który nawet w nazwie ma lidera. Chojniczanie nie są tak naiwni...

Natomiast Andrzej Gąsiorowski inne słowa Brunki, dotyczące powtórki z rozrywki, odczytał jako zapowiedź kolejnego referendum, tym razem ws. odwołania rady. Taką mieli usłyszać członkowie komisji z ust Kamila Kaczmarka. - My jesteśmy zastraszani przed podjęciem decyzji. Tak nie wolno. Głosuję w zgodzie z własnym sumieniem i nie dam się zastraszyć – denerwował się Gąsiorowski. Od nacisków na radnych odżegnywał się Arseniusz Finster i namawiał PChS, by swój wniosek wycofał. - Dajmy szansę inicjatorom, by dokończyli dzieła i odwołali się do sądu. Są pewni, że wygrają. To jest większy plan. Oni nie chcą czekać do kolejnych wyborów, tylko odwołać radę i mnie – prorokował włodarz.

Radny Gąsiorowski dziwił się, dlaczego opozycyjny klub nie zgłosił gotowego projektu uchwały o referendum lokalnym. - Nie róbcie tego rękami komisji, a własnym projektem – nawoływał opozycję. W odpowiedzi Brunka tłumaczył, że chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska, które nie będzie budzić tyle emocji co teraz. Przypomniał też, że PChS nie był żadnym podmiotem w akcji zbierania podpisów.

Kolejnym argumentem, tym razem z ust sekretarza ratusza, był koszty. - Nikt nawet nie zapytał o to – dziwił się Robert Wajlonis. A według jego wyliczeń lokalny plebiscyt kosztowałby ok. 75 - 80 tys. zł. - No cóż, demokracja w ogóle kosztuje - rozłożył ręce Mariusz Brunka. - Zlekceważono opinię 3 tysięcy chojniczan. Jestem pełna podziwu dla obywatelskiej inicjatywy. Szkoda to zaprzepaścić, tym bardziej, że obywatele nie mają takiej wiedzy jak urzędnicy...


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

~do poniżej
Początek tekstu był interesujący. Czytając- " Niestety ale trzeba stwierdzić, że sporo osób mówiąc wprost śmierdzi" sądziłem, że dalej będzie o zachowaniach radnych i zastosowałeś przenośnię, którą zgrabnie rozwiniesz odnosząc się do ostatnich głosowań i pracy komisji.
17 Września 2015, godzina 09:39
Oceniono 6 razy 4
~DO ~DO ~obserwator sesji
Niestety ale trzeba stwierdzić, że sporo osób mówiąc wprost śmierdzi. Jak można nie dbać o higienę gdzie środki do czystości można kupić już parę zł? Moja znajoma straciła pracę, wychowuje samotnie dwójkę małych dzieci ale wszyscy są czyści i pachnący, więc to nie jest kwestia braku środków finansowych. Czy jest się w autobusie, kościele, przychodni czy w sklepie coraz częściej można się natknąć na osobę od której trzeba uciekać. Jak to wytłumaczyć? Czy ta osoba tego nie czuje?
17 Września 2015, godzina 09:27
Oceniono 7 razy -1
~zły
BANDA CHooJóW!!!
16 Września 2015, godzina 21:05
Oceniono 11 razy 9
~DO ~obserwator sesji
Pewnie zastanawia się jak zgnoić człowieka w sądzie, albo skad wziąć kasę na mydło i prysznic dla petentów urzędu aby ich umyć coby nie śmierdzieli panu elegancikowi walkonikowi.
16 Września 2015, godzina 19:59
Oceniono 14 razy 8
~JULA
ROBERCIK WALKONIK TEŻ JEST PEŁEN MIŁOSIERDZIA I PRZED OŁTARZEM PAJACUJE W NIEDZIELE. KOŚCIELNYM JEST GŁEBOKO WIERZĄCYM A ZADAJE SIĘ Z ANTYCHRYSTEM zBYCHEM BUŁAWĄ.
16 Września 2015, godzina 19:57
Oceniono 15 razy 7
~JULA
ROBERCIK WALKONIK TEŻ JEST PEŁEN MIŁOSIERDZIA I PRZED OŁTARZEM PAJACUJE W NIEDZIELE. KOŚCIELNYM JEST GŁEBOKO WIERZĄCYM A ZAJADE SIĘ Z ANTYCHRYSTEM zBYCHEM BUŁAWĄ.
16 Września 2015, godzina 19:56
Oceniono 14 razy 6
~do poniżej
Nie rozumiem twojej nienawiści i agresji. To, że ktoś jest np. niegrzeczny nie oznacza, że i mam tak się zachowywać. Ale co ja się dziwię, przecież to katolicki kraj, ludzie w sercach noszą tyle miłości czego potwierdzeniem jest twój wpis...
16 Września 2015, godzina 11:23
Oceniono 16 razy 2
~obserwator sesji
Nie śpi, nie śpi. Zastanawia się jak po chamsku odezwać się do radnej Osowickiej. Cham i prostak! Arogancki urzędas.
16 Września 2015, godzina 11:09
Oceniono 25 razy 5
~??
Dlaczego Robercik śpi w czasie pracy na sesji? Za to mu płacą?

http://chojnice24.pl/galeria/3865/sesja-rm-140915-r/
16 Września 2015, godzina 09:46
Oceniono 21 razy 9
~Są niewolnikami diet
Bogdana Kufflel i Kazimierz Jaruszewski (wychowawcy młodego pokolenia) nie złożą mandatów radnych, bo są niewolnikami diet.
15 Września 2015, godzina 15:10
Oceniono 32 razy 14
Radny Gąsiorowski mówił podczas sesji o uczciwej debacie w sprawie Straży Miejskiej.
Osobiście jestem na tak, wszak nie do końca jestem przekonany do jej likwidacji.
Tylko... Panie Andrzeju takiej debaty gdy drugiej strony nie dopuszcza się do głosu? Nawet wtedy, gdy jest stroną w sprawie?
W niektórych państwach islamskich wysłuchuje się przed wydaniem wyroku skazującego drugą stronę - przynajmniej tyle.
Wy w zdecydowanej większości, taka moja opinia, nie dorośliście do tego by być w demokratycznym państwie radnymi. Nawet mi się nie chce w tej (głosowanie w dotyczące pozbawienia obserwatorów i zarazem inicjatorów referendum głosu) i innych sprawach interweniować u wojewody. Szkoda energii i czasu. Wszystko kiedyś ma swój koniec.
Jeszcze jedno. Autentycznie mi wstyd za Bogdana Kuffla i Kazimierza Jaruszewskiego (wychowawcy młodego pokolenia), że jako ludzie wykształceni głosują za kneblowaniem mieszkańcom ust. Na Waszym miejscu najzwyczajniej złożyłbym mandat.
A przewodniczący Rady Miejskiej nie tylko w powyższej sprawie nie zna Statutu Miasta Chojnice. Panie przewodniczący wszystkie komisje rady, poza rewizyjną i doraźną, nie ukonstytuowały się w sposób prawidłowy. Odsyłam do stosownych załączników statutu. Wstyd. Ale dla Was to jest przecież szczegół, bo w końcu to wy macie władzę. Kiedyś się to zmieni.
15 Września 2015, godzina 12:58
Oceniono 46 razy 18
~Marcin Dobaj
Czemu RM odrzuciła wnioski o referendum ???
Ja osobiście widzę przyczynę po tej stronie medalu, a dokładnie rzecz biorąc ,że p. burmistrz Arseniusz Finster nie liczy się prawidłowo z RM jako przedstawicielami mieszkańców.
Tylko przedstawiciele mieszkańców będący w RM muszą spełniać w większości p. burmistrza żądania jeśli nadal chcą być na stanowiskach i mieć z tego pieniądze.
A jeśli chodzi o to czy p. burmistrz Arseniusz Finster był za referendum to tu niech nie okłamuje Chojniczan ,że był za. Bo w zasadzie nie należał do zwolenników referendum skoro wcześniej z referendum odstąpił a w tym momencie obmiata siebie i zrzuca na swoich podopiecznych w całości tom sprawę.
A czemu to ma plany takie żeby być czystym??????????
Aby mieszkańcy nie patrzeli na burmistrza jakim jest gospodarzem miasta z negatywnej strony.
15 Września 2015, godzina 12:22
Oceniono 28 razy 0
~Kompromitacja!
Odwołać przewodniczącego rady miejskiej Janowskiego, od lat jest nim, a nie zna przepisów!!! Dlaczego nie dał głosu inicjatorom?
15 Września 2015, godzina 11:43
Oceniono 32 razy 0
~Czepianie się dupereli
Radni znaleźli drobnostki których uczepili się by łeb uciąć referendum, a sami pokazali nieznajomość i pogardę dla obowiązujących procedur. Wstyd.
15 Września 2015, godzina 11:33
Oceniono 25 razy 5
~jotdwatrzy
Reżim panicznie boi się prawdziwego głosu społeczeństwa.
15 Września 2015, godzina 11:29
Oceniono 23 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 447.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 32.00 37.40
Aktualizacja: 2024-07-22 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.22 396.99 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.64 511.55 SEKSEK 32.10 37.30
Aktualizacja: 2024-07-22 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij