Wtorek, 21 Maja 2024 | Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Rada miejska odrzuciła wnioski o referendum

Inicjatorzy Artur Eichenlaub i Kamil Kaczmarek byli dziś na sesji, ale nie dostali głosu.

Inicjatorzy Artur Eichenlaub i Kamil Kaczmarek byli dziś na sesji, ale nie dostali głosu.

Zarówno ten złożony przez inicjatorów referendum ws. likwidacji straży miejskiej z podpisami przeszło 3 tysięcy chojniczan, jak i przez radnych opozycji. Burmistrz działania te określił większym planem i już wieszczy następne referendalne zapędy ze strony swoich adwersarzy, tym razem dotyczące odwołania rady miejskiej i burmistrza. Przewodniczący rady nie udzielił głosu przedstawicielom komitetu zbierającego podpisy, zasłaniając się regulaminem. Jak się potem okazało, niesłusznie.

 

Zdziwienia nie było, bo już w zeszłym tygodniu krążyły informacje, że doraźna komisja powołana w celu weryfikacji podpisów, odrzuciła w całości kilkanaście kart. Wcześniej z powodu błędów w danych lub ich brakach wyrzucono przeszło tysiąc podpisów. Jej szef Edward Gabryś z oficjalnym komunikatem czekał jednak na sesję. Komisja bez zastrzeżeń zaakceptowała 3061 podpisów. - Reszta nie spełniła wymagów formalno – prawnych – poinformował radny Gabryś. Decydujące dla losów referendum było 166 podpisów na 17 kartach, które ostatecznie komisja uznała za nieważne. - Nie wiadomo, kto i kiedy poczynił dopiski – argumentował przewodniczący komisji referendalnej. Do tego, zdaniem komisji, inicjatorzy plebiscytu za późno podali do wiadomości, że taką akcję w ogóle prowadzą.

Reklama | Czytaj dalej »

Kamil Kaczmarek i Artur Eichenlaub, choć przyszli na sesję, nie mieli możliwości zająć głosu. Wnioskował o to radny Leszek Pepliński. Takiej potrzeby nie widział Antoni Szlanga, wszak w jego opinii wystarczyło, że panowie mogli obserwować pracę komisji. Mimo apelu burmistrza Arseniusza Finstera, by jednak udzielić gościom głosu, większość radnych była przeciw. - Panowie inicjatorzy są stroną. Dziwię się, że tak głosowano – skomentowała radna opozycji Marzenna Osowicka, która podobnie jak troje innych rajców, chciała wysłuchać racji drugiej strony. Na to usłyszała od przewodniczącego rady Mirosława Janowskiego, że trzeba się zapisać przed sesją, bo tak stanowi lokalne prawo. Debiutująca w roli radnej na koniec sesji poprosiła o wskazanie odpowiedniego paragrafu. - Nie ma takiego regulaminu. Przepraszam, chylę czoła – pokajał się Janowski. Dwóch przedstawicieli komitetu zdążyło już jednak wyjść. Ale i bez nich nie obyło się bez ostrej dyskusji. - Decyzja ma charakter także polityczny i w tym zakresie zapadła wcześniej – stwierdził Mariusz Brunka z Projektu Chojnicka Samorządność, który stoi na stanowisku, że mimo uchybień nie ulega wątpliwości, że inicjatywa miała znaczące poparcie wśród chojniczan i spowodowała ożywioną dyskusję. - Nie można z jednej strony ubolewać, że referendum nie będzie, skoro dysponuje się narzędziem – dlatego Brunka wniósł o powołanie komisji doraźnej, która przygotowałaby plebiscyt. Wniosek ten poparł tylko dwuosobowy klub PChS przy dwóch głosach wstrzymujących się (Leszek Pepliński i Joanna Warczak - PO) i chichocie radnych z klubu burmistrza – 17 przeciw.

Głosowanie poprzedziła jednak ożywiona dyskusja. Radnemu Peplińskiemu nie spodobało się, że projekt uchwały w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum radni dostali w trakcie obrad i to krótko przed jej głosowaniem, dlatego poprosił o przerwę, by w ogóle móc zapoznać się z treścią uzasadnienia.

- Jeśli decyzja zapadła wcześniej, to kto mi wydawał polecenia? Marek Bona z klubu burmistrza ostro zareagował na insynuacje Brunki. Ten nie dał się zbić z tropu. - Funkcjonujecie w klubie, który nawet w nazwie ma lidera. Chojniczanie nie są tak naiwni...

Natomiast Andrzej Gąsiorowski inne słowa Brunki, dotyczące powtórki z rozrywki, odczytał jako zapowiedź kolejnego referendum, tym razem ws. odwołania rady. Taką mieli usłyszać członkowie komisji z ust Kamila Kaczmarka. - My jesteśmy zastraszani przed podjęciem decyzji. Tak nie wolno. Głosuję w zgodzie z własnym sumieniem i nie dam się zastraszyć – denerwował się Gąsiorowski. Od nacisków na radnych odżegnywał się Arseniusz Finster i namawiał PChS, by swój wniosek wycofał. - Dajmy szansę inicjatorom, by dokończyli dzieła i odwołali się do sądu. Są pewni, że wygrają. To jest większy plan. Oni nie chcą czekać do kolejnych wyborów, tylko odwołać radę i mnie – prorokował włodarz.

Radny Gąsiorowski dziwił się, dlaczego opozycyjny klub nie zgłosił gotowego projektu uchwały o referendum lokalnym. - Nie róbcie tego rękami komisji, a własnym projektem – nawoływał opozycję. W odpowiedzi Brunka tłumaczył, że chodzi o wypracowanie wspólnego stanowiska, które nie będzie budzić tyle emocji co teraz. Przypomniał też, że PChS nie był żadnym podmiotem w akcji zbierania podpisów.

Kolejnym argumentem, tym razem z ust sekretarza ratusza, był koszty. - Nikt nawet nie zapytał o to – dziwił się Robert Wajlonis. A według jego wyliczeń lokalny plebiscyt kosztowałby ok. 75 - 80 tys. zł. - No cóż, demokracja w ogóle kosztuje - rozłożył ręce Mariusz Brunka. - Zlekceważono opinię 3 tysięcy chojniczan. Jestem pełna podziwu dla obywatelskiej inicjatywy. Szkoda to zaprzepaścić, tym bardziej, że obywatele nie mają takiej wiedzy jak urzędnicy...


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

~uwaga
natychmiast odwołać marionetkową radę miasta i burmistrza - niespotykany tupet, arogancja i brak poszanowania woli większości mieszkańców! gdyby doszło ( a ufam , że DOJDZIE) do referendum, formacja zwana szumnie strażą zostałaby / zostanie ROZWIĄZANA!
14 Września 2015, godzina 18:48
Oceniono 61 razy 3
~Drajwer
Najgorzej ze ta brunetka która ambicja wpierdala od środka nie trafi na kasę w biedronce gdzie jej miejsce. Dzis widziałem jak na wahadłowym na Mickiewicza kursowała pod nosem bo jaśnie pani musi czekać jak inni. To paranoja ze ludzie na takim poziomie wykonują zawody zaufania publicznego.
14 Września 2015, godzina 18:46
Oceniono 34 razy -8
~Do "ZERO"
Nie możesz się powstrzymać od swojej paranoicznej nienawiści, musisz wyskakiwać z ORMO i pierd...... o jakichś siłownikach, klepnij się w swój pusty cymbał bo tylko ludzi wkur...... !
14 Września 2015, godzina 18:35
Oceniono 45 razy -7
~Edzio
Brawo panie szafarz z bazyliki - jesteś jak Judasz i dawno się sprzedałeś mamonie. Nie wiem tylko dlaczego śmiecisz w tabernakulum swoimi brudnymi łapami i bezcześcisz Eucharystię. To dzięki tobie i podobnym coraz mniej ludzi chodzi do kościoła. Czują obrzydzenie widząc takich sprzedawczyków jak ty rozdających komunię. Dwom panom służyć się nie da a ty służysz mamonie i wchodzisz na ambonę - cofka z gardła na takich jak ty.
14 Września 2015, godzina 17:19
Oceniono 47 razy 25
~wyborca
" - Nikt nie zapytał o to – dziwił się Robert Wajlonis. A według jego wyliczeń lokalny plebiscyt kosztowałby ok. 75- 80 tys. zł.".
No właśnie Panie Robercie pół miliona złotych wydano z kasy miejskiej na projekt Bauturium, który trafił do kosza. Teraz zamierza się wydać 300 tysięcy złotych na PROJEKT "oklejenia" styropianem Chojnickiego Centrum Kultury. I ani komisja rewizyjna ani inna żadna nie zamierza się tym zająć.
Cóż znaczę te "grosze" nad którymi Pan tak ubolewa w porównaniu z takim marnotrawstwem publicznych pieniędzy. Co na ten temat ma do powiedzenie sumienie radnego Gąsiorowskiego?
Czyste... bo nie używane?
14 Września 2015, godzina 17:00
Oceniono 59 razy 13
~zero
Radnym PChS należy pogratulować walecznej postawy w słusznej sprawie. Chichot o którym wspomniano, rozchodzi się po Chojnic z takich figur, jak pan Gąsiorowski i ludzie z danwego ORMO, jak Szlanga czy też siłowniki władzy ludowej, jak Bona, który jako chyba jedyny wystąpił przeciwko strajkowi załogi WKS Mostostal w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego. Ci ludzie to totalna porażka demokracji lokalnej, a ich obecność u władzy to pewne oblicze trwania w postkomunizmie. Zachowaliście się dziś parszywie i wiem, że działacie pod dyktando.
14 Września 2015, godzina 16:57
Oceniono 68 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 397.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.10 33.70
GBPGBP 493.00 503.00 SEKSEK 35.70 36.80
Aktualizacja: 2024-05-21 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.47 394.84 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 423.37 427.75 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 427.79 434.21 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 494.89 500.43 SEKSEK 35.80 36.70
Aktualizacja: 2024-05-21 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 6.95 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij