Środa, 20 Października 2021 | Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Szpital nadal milczy. Aktualizacja

Wyniki kontroli wewnętrznej w chojnickim szpitalu, którą wszczęto po anonimowym donosie dotyczącym chirurga Ireneusza Osowickiego, nadal nie  zostały podane do wiadomości publicznej. Dziwi to szczególnie w kontekście informacji z NFZ, że organ swoją weryfikację zakończył co najmniej przed tygodniem i nie dopatrzył się niewłaściwego wydania publicznych środków. Aktualizacja (godz. 14.15) - dyrektor Leszek Bonna poinformował w wydanym oświadczeniu, że umowa z lekarzem została rozwiązana, a sprawa zgłoszona do prokuratury.


Poniżej treść oficjalnej odpowiedzi, którą do redakcji portalu wysłał dokładnie przed tygodniem (19.02) rzecznik prasowy POW NFZ Mariusz Szymański.

„Weryfikacja świadczeń, które raportują nam szpitale odbywa się rutynowo z wykorzystanie specjalnego oprogramowania informatycznego. Szpital ma możliwość zapoznawania się na bieżąco z rezultatami takiej weryfikacji korzystając z aplikacji o nazwie „Portal świadczeniodawcy”. W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek nieprawidłowości szpital „widzi” ją i ma świadomość, że NFZ nie zapłaci za takie zakwestionowane  świadczenie do momentu wyjaśnienia go. Taki właśnie mechanizm zadziałał w chojnickim szpitalu, co potwierdził nam dyrektor placówki.  Nieprawidłowość wykazana przez system kontrolny NFZ dała podstawy do przeprowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w szpitalu. Dyrekcja szpitala podjęła w konsekwencji znane decyzje personalne i poinformowała NFZ, że wycofuje zakwestionowane świadczenie z listy rozliczeniowej.
Żadne pieniądze publiczne nie zostały więc w związku z tym niewłaściwie wydane.
Dla pomorskiego NFZ sprawa jest już zasadniczo wyjaśniona i zakończona. Wszelkie decyzje związane ze wspomnianym zdarzeniem w chojnickim szpitalu leżą w tej chwili już tylko wyłącznie po stronie kierownictwa lecznicy”.
Z poważaniem
Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ

Reklama | Czytaj dalej »

Oficjalne stanowisko NFZ z konkluzją, że żadne publiczne pieniądze nie zostały w związku z tym niewłaściwie wydane, skierowaliśmy równocześnie do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego i Starostwa Powiatowego w Chojnicach z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Władze powiatu w swoich odpowiedziach (wysłanych tego samego dnia, czyli 19.02) skierowały nas do dyrekcji szpitala, jednak do tej pory żadnej odpowiedzi z placówki nie otrzymaliśmy. Opublikujemy ją niezwłocznie po otrzymaniu.

Poniżej treść odpowiedzi mailowej od starosty Stanisława Skai i etatowego członka zarządu powiatu Marka Szczepańskiego, pełniącego również funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

„Proszę zwrócić się o zajecie oficjalnego stanowiska w tej sprawie Dyrekcję szpitala ,pozdrawiam Ss”


"Witam
Adresatem zadanego przez Panią pytania powinien być świadczeniodawca (SP ZOZ), którego reprezentuje Dyrektor Szpitala. Jeśli mam się odnieść do sprawy jako przewodniczący rady społecznej szpitala, to czekamy na wyniki kontroli wewnętrznej i płynące z niej wnioski  Dyrekcji szpitala. Zakres działania rady społecznej reguluje art. 48 ustawy o działalności leczniczej. W związku z powyższym nie jestem uprawniony do komentowania decyzji płatnika jakim jest NFZ".

Z poważaniem

Marek Szczepański
Członek Zarządu Powiatu Chojnickiego

Aktualizacja - treść maila z godz. 13:18 z oświadczeniem dyrektora L. Bonny

"Szpital nie otrzymał żadnego anonimu w sprawie niewłaściwego postępowania lekarza. Taki anonim trafił do Starostwa i został przekazany Dyrektorowi w celu wyjaśnienia. Z uwagi na ogólną jego treść Szpital nie podjął żadnych czynności wyjaśniających.

Do Szpitala w połowie stycznia b.r. dotarło pismo z POW NFZ w Gdańsku z prośbą o wyjaśnienie rozliczenia porad jednego pacjenta w poradni chirurgicznej. W trakcie wyjaśniania sprawy Szpital ustalił, że ten pacjent nie był w poradni chirurgicznej, a jeden z lekarzy udokumentował kilka porad dla tej osoby tak jakby była w niej przyjęta. Lekarz przedstawił dokumenty na podstawie których Szpital otrzymał zapłatę za te świadczenia z NFZ i w dalszej kolejności zapłacił lekarzowi za udzielone porady, które de facto nie miały miejsca. W wyniku ustaleń Szpital musiał liczyć się z konsekwencjami za nienależnie pobrane pieniądze z NFZ, naliczeniem kary umownej, a w ostateczności wypowiedzeniem umowy nie ze swojej winy. Taki stan ustalony przez Szpital spowodował wyrywkową kontrolę, której celem było ustalenie czy powyższy przypadek jest odosobniony i czy dokumentacja medyczna prowadzona jest przez lekarza w sposób prawidłowy. W związku z wyrywkową kontrolą
i stwierdzonymi licznymi przypadkami nieprawidłowości w prowadzonej przez lekarza dokumentacji Szpital rozwiązał umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne przez tego lekarza. Podczas rozmowy Dyrektora Szpitala i Zastępcy ds. medycznych z lekarzem zostały przedstawione mu okoliczności rozwiązania umowy. Po tym fakcie Szpital przeprowadził dalszą kontrolę obejmującą rok 2013. Kontrola 2013 roku wskazała na pewien rodzaj powtarzających się nieprawidłowości

w dokumentacji medycznej, która spowodowała podejrzenie, że:

  • w Szpitalu lekarz nie udzielał faktycznie świadczeń zdrowotnych w takim zakresie jaki wykazywał w dokumentacji,

  • lekarz na podstawie powyższej dokumentacji obciążał Szpital fakturami za nie udzielone zdaniem Szpitala świadczenia,

  • przedstawił Szpitalowi dokumenty w których potwierdzał zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, a które były podstawą do otrzymania środków z NFZ przez Szpital.

Zdaniem Szpitala, na podstawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej istnieje podejrzenie, że
w części dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza dochodziło do rażących nieprawidłowości wyżej opisanych.

Na podstawie nieprawidłowych dokumentów lekarz obciążał Szpital fakturami za nie udzielone naszym zdaniem świadczenia finansowane ze środków NFZ. W dalszej kolejności te dokumenty stanowiły podstawę do rozliczeń Szpitala z NFZ. Wobec tego stanu rzeczy Szpital ma obowiązek powiadomienia o swoich podejrzeniach Prokuraturę.

Szpital nie ma uprawnień i możliwości aby samodzielnie ocenić postępowanie lekarza. W ostatecznym rozrachunku to Prokuratura i Sąd ocenią czy faktycznie doszło do poświadczenia nieprawdy
w dokumentach i pobrania na tej podstawie nienależnych pieniędzy. Szpital oświadcza, że podstawą rozwiązania umowy z lekarzem nie było podejrzenie popełnienia przestępstwa, a wyłącznie stwierdzone rażące nieprawidłowości w prowadzonej przez niego dokumentacji i grożące z tego tytułu szpitalowi konsekwencje.

Co do lekarzy pracujących w chojnickim szpitalu wobec których Prokuratura postawiła zarzuty informuję, że Szpital przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym dokonał oceny dokumentacji medycznej. W ocenie Szpitala, wbrew stawianym zarzutom, pacjent był leczony prawidłowo przez lekarzy Szpitala, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Na podstawie obserwacji zleconych badań
i otrzymanych wyników podejmowane były decyzje we właściwym czasie, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta w danym czasie. Szpital stwierdził, że dokumentacja medyczna prowadzona byłą prawidłowo, nie stwierdził jej fałszowania i nie został o tym poinformowany przez organa prowadzące śledztwo. W związku z tym w chwili obecnej Szpital nie ma podstaw do rozwiązania umów z tymi lekarzami".

Leszek Bonna

Dyrektor

Szpitala Specjalistycznego

w Chojnicach

 

 Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

213 komentarzy

~sapi
dzięki za info, ale ja to wiem - aż taki ciołek nie jestem Sprawdziłem wszystko i nie zadowala mnie ten system informacji.
03 Marca 2014, godzina 09:21
Oceniono 6 razy -2
~W ZIP widać tylko trzeba się nauczyć czytać, co szukać...
Musisz rozwinąć w ZIP zakładkę z wizyty i widzisz procedurę, czy tylko wizyta, czy wpisał badanie, jakie, np. usg, czy sobie je dopisał od innego lekarza, a kasę skasował, czy np. wykonywał drobny zabieg i sobie nie dopisał w procedurze za dużo, w receptach podobnie, rozwiń zakłADKĘ I WIDAĆ LEKI KIEDY ZAPISANE, KIEDY WYKUPIONE W JAKIEJ APTECE ILE DOPŁACIŁ nfz, ILE DOSTAJE NA CIEBIE LEKARZ WIDAĆ i inne...Powodzenia MIRKA
03 Marca 2014, godzina 09:08
Oceniono 11 razy 1
~sapi
Śmieszy mnie to nakręcanie na sprawdzanie tego, co jest w zip. Sprawdziłem i nic z tego nie wiem - wizyta u tego samego specjalisty kosztuje 115 zł, 80 zł, 31 zł a czasem 24 zł (dla jasności nigdy nie byłem pacjentem lekarza wokół którego jest ten sztuczny szum). Nie wiem z czego to wynika, może jeżeli chodzi o zlecenie dodatkowych badań, ale te są też widoczne. Jedyne fajnie, że można sobie sprawdzić na co się kiedyś chorowało i tyle. Nie wierzę za bardzo w dopisywanie tzw. "martwych dusz" ale uważam, że nikt z nas nie jest w stanie zweryfikować ile razy był u danego lekarza chyba, że ktoś prowadzi własny kalendarz wizyt ale to i tak żaden dowód. Zgadzam się z tym, co tu czytałem - system jest nieszczelny i dlatego można robić, co się chce.
03 Marca 2014, godzina 08:35
Oceniono 11 razy -1
~do sprawa polityczna
Zgadzam sie. Ja tez mam wrazenie że państwo H. nakręcają temat lekarza i mobbingu w gim. 1. Nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę sobie wyrządzają. Ludzie juz ich mają na językach.
03 Marca 2014, godzina 07:12
Oceniono 13 razy 1
~sprawa polityczna
Jeśli nawet. To co??? Jeśli ktoś krzyczy na prawo i lewo jak to inni są nieuczciwi a tą samą srokę za ogon trzyma to o co ma pretensje? Podobno nie s..a się w swoje gniazdo. Ktoś tu oszukuje jak inni a z jakichś powodów czuje się "lepsiejszy". Oj, oj, nieźle w główce przewrócone.
03 Marca 2014, godzina 00:15
Oceniono 13 razy -1
~nikt nie powinien oszukiwać
Ani doktor ani dyrektor. Jeśli burmistrz, dyrektor czy ktokolwiek inny jest nieuczciwy to nie znaczy, że doktor jest nieuczciwy mniej. Bo o to chodzi chyba w tej wypowiedzi??? Tak serio to czytam watek o mobbingu i ten i sądząc po toku myślenia mam wrażenie, że jedna i ta sama osoba produkuje wszystkie posty. A zip warto sprawdzać. Pewnie. Zachęcam wszystkich !!!!!!!!!!!!!!!!!!
03 Marca 2014, godzina 00:12
Oceniono 8 razy 4
~pacjent z rehabilitacji
Teraz już jestem przekonany. Dyrektor szpitala współdziała z burmistrzem w akcji uwalenia lekarza. Żeby stłamsić opozycję - PCHS. Ale zapomniał że miecz jest obosieczny. Ludzie będą się dopytywać o lewe interesy dyrektora szpitala. Za dużo przekrętów...
02 Marca 2014, godzina 23:33
Oceniono 13 razy 5
~jackowski
Nie żartuj! Ja obstawiam Wojciecha H.
02 Marca 2014, godzina 23:27
Oceniono 11 razy 1
~gołąbek z rynku
Gołąbki z rynku gulgają, że Beata to Arek lub Magda he he
02 Marca 2014, godzina 23:17
Oceniono 10 razy 0
~Piepióra
do~chojnic - sprawdzenie zip daje tylko to czy byłeś u lekarza czy nie.Pacjent nie ma wglądu co szanowny złodziej wpisze Ci do karty jakie robił badania,gdybyś podpisywał to byś wiedział.Po wpadce pana doktora przeanalizowałem moje wizyty u tego samego lekarza i stwierdziłem,że wykonując te same czynności kasa za każdym razem jest inna.Reumatolog w Chojnicach za wizytę skasował od nfz 80,00zl. według zip za poradę.Chirurg naczyniowy w Bydgoszczy za wizytę i osobiście zrobił usg tętnic górnych skasował od nfz 29,00żl.Jednego dnia mam wpisaną wizytę w pogotowiu i u chirurga.Następnego dnia znowu wizyta u chirurga.
02 Marca 2014, godzina 22:52
Oceniono 6 razy 4
~chojnic
nfz nie dba wlasciwie o składki podatnikow,
dlatego powinno się skontrolować co podszewki szpital Chojnice,

wzrost nakladow na nfz przez ostatanie 10 lat był z 20 do 68mld i nie przelozylo się to na polepszenie swiadczen

tylko takie cwaniaczki jak w Chojnicach wyrosły, wymiotować się chce na to wszystko, nie liczy się pacjent a tylko wyciagniecie nfz,

radze kontrolować skrupulatnie zip i zglaszac do nfz masowo nadużycia , tylko tak można to nawrocic,
02 Marca 2014, godzina 20:33
Oceniono 9 razy 7
~"martwe dusze" to norma?
Wysłuchajcie tego krótkiego nagrania TVP (1 min): http://tnij.org/q7dj40g. Martwe dusze to chyba norma w szpitalach. Nie sądzę, aby dyrektor szpitala o tym nie wiedział. A może nasz szpital jest wyjątkowy? Wątpię. Dlaczego więc tylko ten lekarz został skontrolowany? Kiedy pozostali?
02 Marca 2014, godzina 20:28
Oceniono 13 razy 7
~do powyżej
no właśnie, czyja to jest wina? I czemu ten proceder nie jest ścigany z urzędu?
02 Marca 2014, godzina 19:58
Oceniono 10 razy 8
~poinformowany
"Szpitale kupują specjalne programy, dzięki którym wyciągają z NFZ pieniądze. W szpitalach furorę robią dwa typy programów komputerowych: grupery i optymalizatory. Elegancko można powiedzieć, że ułatwiają one rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mniej elegancko: służą do dojenia państwowej kasy. NFZ nie zbiera informacji dotyczących tzw. optymalizatorów JGP. Równocześnie NFZ potwierdził, że od momentu wprowadzenia systemu JGP wydatki na szpitale rosną – od niespełna 24 mld w roku 2008 do ponad 30 mld wedle planu na ten rok ( 2013 r.). Oczywiście wzrost nie jest wyłącznie konsekwencją stosowania przez szpitale elektronicznego wspomagania. Nasi rozmówcy z branży medycznej szacują, że dzięki gruperom i optymalizatorom szpitale wyciągają z NFZ dodatkowo ok. 150 mln zł rocznie." Z artykułu wynika, że szpitale "Szpitale kupują specjalne programy, dzięki którym wyciągają z NFZ pieniądze. W szpitalach furorę robią dwa typy programów komputerowych: grupery i optymalizatory. Elegancko można powiedzieć, że ułatwiają one rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mniej elegancko: służą do dojenia państwowej kasy. NFZ nie zbiera informacji dotyczących tzw. optymalizatorów JGP. Równocześnie NFZ potwierdził, że od momentu wprowadzenia systemu JGP wydatki na szpitale rosną – od niespełna 24 mld w roku 2008 do ponad 30 mld wedle planu na ten rok ( 2013 r.). Oczywiście wzrost nie jest wyłącznie konsekwencją stosowania przez szpitale elektronicznego wspomagania. Nasi rozmówcy z branży medycznej szacują, że dzięki gruperom i optymalizatorom szpitale wyciągają z NFZ dodatkowo ok. 150 mln zł rocznie." Z artykułu wynika, że szpitale kombinują, jak mogą aby wyciągać pieniądze z NFZ. No to kto za to odpowiada i czyja to jest wina?
kombinują, jak mogą aby wyciągać pieniądze z NFZ. No to kto za to odpowiada i czyja to jest wina?
02 Marca 2014, godzina 19:56
Oceniono 6 razy 6
~do osmiany
czas szybko leci tylko żeby społeczeństwo nie zapomniało o tym, co wybrani przez nas wyprawiają. Trzeba to zmienić, bo będzie tylko gorzej. Dlaczego w tym kraju nie obowiązuje dwukadencyjność? Wtedy byłby spokój, bo zanim ktoś by się przygrzał do fotela to byłby czas na zmianę.
02 Marca 2014, godzina 19:55
Oceniono 11 razy 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 400.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 452.00 464.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 45.80 47.30
GBPGBP 533.00 548.00 SEKSEK 44.60 46.10
Aktualizacja: 2021-10-19 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 397.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 455.00 460.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 46.40 47.20
GBPGBP 539.00 546.00 SEKSEK 45.10 45.80
Aktualizacja: 2021-10-19 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij