Sobota, 31 Października 2020 | Imieniny: ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Szpital nadal milczy. Aktualizacja

Wyniki kontroli wewnętrznej w chojnickim szpitalu, którą wszczęto po anonimowym donosie dotyczącym chirurga Ireneusza Osowickiego, nadal nie  zostały podane do wiadomości publicznej. Dziwi to szczególnie w kontekście informacji z NFZ, że organ swoją weryfikację zakończył co najmniej przed tygodniem i nie dopatrzył się niewłaściwego wydania publicznych środków. Aktualizacja (godz. 14.15) - dyrektor Leszek Bonna poinformował w wydanym oświadczeniu, że umowa z lekarzem została rozwiązana, a sprawa zgłoszona do prokuratury.


Poniżej treść oficjalnej odpowiedzi, którą do redakcji portalu wysłał dokładnie przed tygodniem (19.02) rzecznik prasowy POW NFZ Mariusz Szymański.

„Weryfikacja świadczeń, które raportują nam szpitale odbywa się rutynowo z wykorzystanie specjalnego oprogramowania informatycznego. Szpital ma możliwość zapoznawania się na bieżąco z rezultatami takiej weryfikacji korzystając z aplikacji o nazwie „Portal świadczeniodawcy”. W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek nieprawidłowości szpital „widzi” ją i ma świadomość, że NFZ nie zapłaci za takie zakwestionowane  świadczenie do momentu wyjaśnienia go. Taki właśnie mechanizm zadziałał w chojnickim szpitalu, co potwierdził nam dyrektor placówki.  Nieprawidłowość wykazana przez system kontrolny NFZ dała podstawy do przeprowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w szpitalu. Dyrekcja szpitala podjęła w konsekwencji znane decyzje personalne i poinformowała NFZ, że wycofuje zakwestionowane świadczenie z listy rozliczeniowej.
Żadne pieniądze publiczne nie zostały więc w związku z tym niewłaściwie wydane.
Dla pomorskiego NFZ sprawa jest już zasadniczo wyjaśniona i zakończona. Wszelkie decyzje związane ze wspomnianym zdarzeniem w chojnickim szpitalu leżą w tej chwili już tylko wyłącznie po stronie kierownictwa lecznicy”.
Z poważaniem
Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ

Reklama | Czytaj dalej »

Oficjalne stanowisko NFZ z konkluzją, że żadne publiczne pieniądze nie zostały w związku z tym niewłaściwie wydane, skierowaliśmy równocześnie do dyrekcji Szpitala Specjalistycznego i Starostwa Powiatowego w Chojnicach z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.
Władze powiatu w swoich odpowiedziach (wysłanych tego samego dnia, czyli 19.02) skierowały nas do dyrekcji szpitala, jednak do tej pory żadnej odpowiedzi z placówki nie otrzymaliśmy. Opublikujemy ją niezwłocznie po otrzymaniu.

Poniżej treść odpowiedzi mailowej od starosty Stanisława Skai i etatowego członka zarządu powiatu Marka Szczepańskiego, pełniącego również funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

„Proszę zwrócić się o zajecie oficjalnego stanowiska w tej sprawie Dyrekcję szpitala ,pozdrawiam Ss”


"Witam
Adresatem zadanego przez Panią pytania powinien być świadczeniodawca (SP ZOZ), którego reprezentuje Dyrektor Szpitala. Jeśli mam się odnieść do sprawy jako przewodniczący rady społecznej szpitala, to czekamy na wyniki kontroli wewnętrznej i płynące z niej wnioski  Dyrekcji szpitala. Zakres działania rady społecznej reguluje art. 48 ustawy o działalności leczniczej. W związku z powyższym nie jestem uprawniony do komentowania decyzji płatnika jakim jest NFZ".

Z poważaniem

Marek Szczepański
Członek Zarządu Powiatu Chojnickiego

Aktualizacja - treść maila z godz. 13:18 z oświadczeniem dyrektora L. Bonny

"Szpital nie otrzymał żadnego anonimu w sprawie niewłaściwego postępowania lekarza. Taki anonim trafił do Starostwa i został przekazany Dyrektorowi w celu wyjaśnienia. Z uwagi na ogólną jego treść Szpital nie podjął żadnych czynności wyjaśniających.

Do Szpitala w połowie stycznia b.r. dotarło pismo z POW NFZ w Gdańsku z prośbą o wyjaśnienie rozliczenia porad jednego pacjenta w poradni chirurgicznej. W trakcie wyjaśniania sprawy Szpital ustalił, że ten pacjent nie był w poradni chirurgicznej, a jeden z lekarzy udokumentował kilka porad dla tej osoby tak jakby była w niej przyjęta. Lekarz przedstawił dokumenty na podstawie których Szpital otrzymał zapłatę za te świadczenia z NFZ i w dalszej kolejności zapłacił lekarzowi za udzielone porady, które de facto nie miały miejsca. W wyniku ustaleń Szpital musiał liczyć się z konsekwencjami za nienależnie pobrane pieniądze z NFZ, naliczeniem kary umownej, a w ostateczności wypowiedzeniem umowy nie ze swojej winy. Taki stan ustalony przez Szpital spowodował wyrywkową kontrolę, której celem było ustalenie czy powyższy przypadek jest odosobniony i czy dokumentacja medyczna prowadzona jest przez lekarza w sposób prawidłowy. W związku z wyrywkową kontrolą
i stwierdzonymi licznymi przypadkami nieprawidłowości w prowadzonej przez lekarza dokumentacji Szpital rozwiązał umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne przez tego lekarza. Podczas rozmowy Dyrektora Szpitala i Zastępcy ds. medycznych z lekarzem zostały przedstawione mu okoliczności rozwiązania umowy. Po tym fakcie Szpital przeprowadził dalszą kontrolę obejmującą rok 2013. Kontrola 2013 roku wskazała na pewien rodzaj powtarzających się nieprawidłowości

w dokumentacji medycznej, która spowodowała podejrzenie, że:

  • w Szpitalu lekarz nie udzielał faktycznie świadczeń zdrowotnych w takim zakresie jaki wykazywał w dokumentacji,

  • lekarz na podstawie powyższej dokumentacji obciążał Szpital fakturami za nie udzielone zdaniem Szpitala świadczenia,

  • przedstawił Szpitalowi dokumenty w których potwierdzał zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, a które były podstawą do otrzymania środków z NFZ przez Szpital.

Zdaniem Szpitala, na podstawie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej istnieje podejrzenie, że
w części dokumentacji medycznej prowadzonej przez lekarza dochodziło do rażących nieprawidłowości wyżej opisanych.

Na podstawie nieprawidłowych dokumentów lekarz obciążał Szpital fakturami za nie udzielone naszym zdaniem świadczenia finansowane ze środków NFZ. W dalszej kolejności te dokumenty stanowiły podstawę do rozliczeń Szpitala z NFZ. Wobec tego stanu rzeczy Szpital ma obowiązek powiadomienia o swoich podejrzeniach Prokuraturę.

Szpital nie ma uprawnień i możliwości aby samodzielnie ocenić postępowanie lekarza. W ostatecznym rozrachunku to Prokuratura i Sąd ocenią czy faktycznie doszło do poświadczenia nieprawdy
w dokumentach i pobrania na tej podstawie nienależnych pieniędzy. Szpital oświadcza, że podstawą rozwiązania umowy z lekarzem nie było podejrzenie popełnienia przestępstwa, a wyłącznie stwierdzone rażące nieprawidłowości w prowadzonej przez niego dokumentacji i grożące z tego tytułu szpitalowi konsekwencje.

Co do lekarzy pracujących w chojnickim szpitalu wobec których Prokuratura postawiła zarzuty informuję, że Szpital przeprowadził postępowanie wyjaśniające, w którym dokonał oceny dokumentacji medycznej. W ocenie Szpitala, wbrew stawianym zarzutom, pacjent był leczony prawidłowo przez lekarzy Szpitala, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Na podstawie obserwacji zleconych badań
i otrzymanych wyników podejmowane były decyzje we właściwym czasie, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta w danym czasie. Szpital stwierdził, że dokumentacja medyczna prowadzona byłą prawidłowo, nie stwierdził jej fałszowania i nie został o tym poinformowany przez organa prowadzące śledztwo. W związku z tym w chwili obecnej Szpital nie ma podstaw do rozwiązania umów z tymi lekarzami".

Leszek Bonna

Dyrektor

Szpitala Specjalistycznego

w Chojnicach

 

 Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

213 komentarzy

~wikary
Do obserwatora - bądź obiektywny. Sprawę nagłośniły lokalne media prawdopodobnie po informacji tylko od jednej ze stron oraz po publicznych pytaniach ze strony polityków i działaczy opozycji. Z pewnością informacji do mediów nie podał szpital, a zatem prawdopodobnie chciano sprawę załatwić polubownie bo masz rację medialny jazgot nikomu nie słuzy co widać z powyższych wpisów. Niestety zamiast na ugodzie sprawa skończy się w sądzie.
Do pieniaczy sugerujących kontrole CBA, GRU, KGB, RChS, NFZ i czegoś tam jeszcze w szpitalu, zawieszanie czy zwalnianie lekarzy i dyrekcji - to oznacza PARALIŻ pracy szpitala, a to z kolei oznacza że zamiast lepiej będzie tak jak tego sobie życzycie - czyli WCALE
28 Lutego 2014, godzina 10:51
Oceniono 12 razy 6
~do powyżej
Wiele osób opowiadało jaki z niego złodziej był i jak sam wyleciałby dyscyplinarnie gdyby nie jego ojczulek. Zapomniał wół jak cielęciem był.
28 Lutego 2014, godzina 10:40
Oceniono 16 razy 12
~zaniepokojony
Czy już wielmożne państwo, które wybudowało dom na "deputatów" wyniesionych z nieistniejących zakładów mięsnych próbuje publicznie zlinczować bez sądu rodzinę lekarza?
28 Lutego 2014, godzina 10:36
Oceniono 18 razy 8
~do nie przepadam
Zastanawiam się czy twoja mamuśka jest zdrowa na umyśle skoro tak postępuje z pracownikami.
28 Lutego 2014, godzina 10:32
Oceniono 15 razy 9
~obserwator
do Rodzinne Strony: mam to samo przypuszczenie.
28 Lutego 2014, godzina 10:29
Oceniono 11 razy 7
~ty już z tym Twoim
wyszukiwaniem drugiego dna kobieto pobiłaś wszystkie rekordy. Ta ja chcę szpital prywatyzowac. Puknij sie w czółko
28 Lutego 2014, godzina 10:29
Oceniono 19 razy -9
~tak i co z tego?
wszyscy tak tu piszą. Nie zauważyłeś?
28 Lutego 2014, godzina 10:28
Oceniono 13 razy -3
~Rodzinne Strony
Nie osądzaj pochopnie! Krzywdzisz ludzi.
Widzę w tle trzeci kontekst afery ---> przygotowywanie gruntu pod prywatyzację szpitala (kampania poparcia budowana na nośnym haśle: bo prywatne lepsze)
28 Lutego 2014, godzina 10:27
Oceniono 16 razy 10
~do admina
Czy trzy wpisy powyżej o 10:22, 10:24 i 10:25 mają te same adresy IP?
28 Lutego 2014, godzina 10:26
Oceniono 18 razy 12
~czy tylko znudzona
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lutego 2014, godzina 10:26
Oceniono 26 razy -10
~nie przepadam
za burmistrzem i całą resztą tj bandy ale ta kobieta to chyba pobiła wszelkie rekordy hipokryzji. Zastanawiam sie czy ona jest zdrowa na umyśle???
28 Lutego 2014, godzina 10:25
Oceniono 29 razy -9
~Tak
Myślę, że to wszystko przez dyrektora i burmistrza - w szczeg
ólności Trzeba ich o mobbing oskarżyć co se myślą. Jakieś kontrole na Jaśnie Państwo mają czelnoćć robić. Jak sobie przypomne wpisy pani Marzenny o uczciwości, dobru społecznym itd. itp. to mnie mdli.
28 Lutego 2014, godzina 10:24
Oceniono 24 razy -8
~kurcze
no tak winny dyrektor. Człowieku szpital to nie prywatna firma. I w tym problemy. Gdyby była prywatna to takich spraw by nie było.
28 Lutego 2014, godzina 10:22
Oceniono 22 razy -8
~obserwator
Ta sytuacja oznacza koszt finansowy dla szpitala, który otrzymuje 50% kwoty z NFZ oraz koszt związany negatywnym wizerunkiem szpitala przez pacjentów i przez NFZ. W normalnych warunkach dyrektor zrobiłby więc wszystko, aby załatwić tego typu problem ugodowo i bez rozgłosu. Ponadto, jeżeli nie było bieżącej kontroli to może się okazać, że nieprawidłowości tego lekarza nie były wyjątkiem i powstałby problem o dużej wadze. Tak, sprawę lekarza musi zbadać prokuratura, ale można odnieść wrażenie, że w jego sytuacji chodziło o coś więcej niż tylko wykrycie nieprawidłowości (kontrola tylko jednego lekarza, ogromny rozgłos medialny działający na szkodę szpitala, koszty finansowe dla szpitala, utrata wiarygodności u pacjentów, brak informacji ze starostwa o audycie zewn. itd.).

Wyobraźmy sobie, że księgowa w prywatnej firmie źle naliczała podatek VAT na fakturach. Za taką sytuację odpowiada dyrektor lub właściciel. Jaki dyrektor zrobiłby z tego medialną aferę, zmniejszając tym samym wiarygodność swojej firmy w ocenie urzędu skarbowego i w oczach klientów?

Lekarzem niech się zajmie prokuratura, ale ta sprawa bardzo dziwnie wygląda...
28 Lutego 2014, godzina 09:59
Oceniono 12 razy 10
~W szpitalu jest potrzebna kontrola CBA i NFZ, by rozpracować mechanizmy, procedury leczenia, a efek
...Jak publiczne pieniądze idą za pacjentem, jakie są efekty leczenia danego pacjenta......Czas na zmiany w nadzorze jak są wydawane publiczne pieniądze, jak wygląda gospodarka opieka nad pacjentem, czy gwarantuje efekty leczenia z które płacą podatnicy składek, NFZ,......W szpitalu jest potrzebna kontrola CBA i NFZ, która rozpracuje panujące procedury, mechanizmy jak są leczeni pacjenci, jak za pacjentem idzie kasa, na co jest wydawana, jak skutecznie jest leczony pacjent, jakie są efekty leczenia dla pacjenta, jak obsługiwany jest przez pracowników szpitala za którą płacą podatnicy składek, a w ich imieniu NFZ, czy pacjent jest zadowolony z leczenia, które jest opłacane przez NFZ, ile kosztuje leczenie, czy nie dochodzi do różnych mechanizmów wyłudzania pieniędzy, nadużyć, kto, a kto sprawując nadzór dopuszcza do takich sytuacji jak są wydawane publiczne pieniądze? i inne...ADEK
28 Lutego 2014, godzina 09:49
Oceniono 9 razy 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 403.00 DKKDKK 60.90 62.40
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 40.30 41.80
GBPGBP 506.00 518.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-31 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 400.00 DKKDKK 61.40 62.10
EUREUR 458.00 462.50 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 420.00 435.00 NOKNOK 40.90 41.70
GBPGBP 508.00 514.00 SEKSEK 44.00 44.80
Aktualizacja: 2020-10-31 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.54 zł 4.94 zł 4.39 zł 2.24 zł
Circle K 4.51 zł - 4.34 zł 2.18 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.55 zł 4.7 zł 4.37 zł 2.17 zł
Orlen 4.59 zł 4.92 zł 4.44 zł 2.24 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij