Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~pepe
Ktoś napisał wcześniej, że P.Laska nie potarfi się wysłowić. Oj, to moga sobie ze starostą "pogadać". Słuchając wystąpień starosty "na żywo", z głowy, nie sposób nie odnieść wrażenia, że posługuje się on, delikatnie nazywając- językiem wysoce skomplikowanym. Zarówno P.Laska jak i P. Skaja pomimo tej slyszalnej ułomności mają szczęście , bo słowa , to tylko 7 % przekazu.
13 Listopada 2015, godzina 22:10
Oceniono 18 razy 4
~Ale wiedziała przy kim ma się zakręcić,
aż nóżkami ten "wielbłąd" przebiera kiedy ją widzi. Włos jej z głowy nie spadnie pod tymi rządami
13 Listopada 2015, godzina 21:00
Oceniono 15 razy 1
~Są sprawy których do końca życia nie opanuje
intelekt nie rozwija sie po 20 tce
13 Listopada 2015, godzina 20:00
Oceniono 16 razy 0
~do poniżej
Nie ważne jak tego dokonała, ale ważne jaką kasę bierze. W końcu ma też dodatek funkcyjny. O konkursie wszyscy zapomnieli, a niezła posada została. Konkurentkę szybko wysiudała, żeby jej nie zagrażała. A z czasem to i mówić się nauczy, w końcu słonia nawet tańczyć można nauczyć.
13 Listopada 2015, godzina 18:45
Oceniono 21 razy 5
~olaaa
stary wpis ale pozwolę sobie na komentarz, może ktoś przeczyta, że temat nie ginie. Rok temu byłam na konkursie, laska pochwaliła się, że jej zaznaczyli artykuły na jakie ma zwrócić uwagę, wszyscy inni musili przyswoić ponad 300 stron tekstu a ona miała gotowe odpowiedzi, test na 100 prc. i co i jak się dowiedziała, że bedzie jeszcze rozmowa to się poryczała bo jej nikt nie mówił, ja nie mówił a ona nie umie sie wysławiać, stanowisko obsługa petenta, a ona nie umie rozmawiać. Nie ważne że teatr urządziła i tak wygrała, ale tego płaczu nie zapomnę jak by nad mogiłą bliskich zamordowanych klęczała....
13 Listopada 2015, godzina 15:22
Oceniono 22 razy 6
~maja
ZASTANAWIAJACE JEST TO, ŻE KRYTERIA POSTAWIONE W KONKURSIE SPELNIA NAJCZESCIEJ TYLKO JEDEN Z KADYTATOW..OCZYWISIE TYLKO TEN KTORY MA WYGRAC. POWIEM TYLKO TYLE W STAROSTWIE NIE MA KONKURSU KTORY NIE BYLBY OBSTAWIONY...KONKURS TO TYLKO DORABIANIE STERTY PAPIEROW BO TAK NAKAZUJE USTAWA...
12 Kwietnia 2014, godzina 09:07
Oceniono 9 razy -3
~robert
I jeszcze to śmieszne tłumaczenie o "fali nienawiści". Na początku sądziłem, że to Madzia w swoim poczuciu godności tak została draśnięta. Okazało się jednak, że to sformułowanie jest żywcem zerżnięte z Owsiaka!!! I z retoryki PiS. Ale trudno podejrzewać starostę-rzeecznika prasowego Powiatu o inteligentniejsze wytłumaczenie...
28 Stycznia 2014, godzina 18:42
Oceniono 12 razy -2
~cdn.
zrobiło się niesmacznie.. godność zszargana, nepotyzm i kolesiostwo napiętnowane, rezygnacja przyjęta
kołtuństwa ciąg dalszy?
28 Stycznia 2014, godzina 14:58
Oceniono 15 razy 1
~wykształcenie
Zastanawia mnie fakt skąd ci ludzie w urzędach nagle mają takie wykształcenia o róznych kierunkach i specjalizacji, skoro jest to nierealne dla zwykłego obywatela. Przecież to trzeba mieć sporo kasy na kilka kierunków by się kształcić, co w obecnych czasach jest wręcz nie do zrealizowania. No chyba, że są dofinansowania unijne ale z tego korzystają tylko osoby wytypowane. Po drugie sam papierek nie czyni osobę odpowiedzialną i nadajacą się na dane stanowisko. Zadajcie sobie pytanie ilu z was musiało poprawiać błędy urzędników, bo czegoś nie zrozumieli, źle wpisali albo zagubili jakieś zaświadczenia? Ilu z was było się pytać o pracę w urzędzie otrzymując negatywną odpowedź, po czym widzi sie młode osoby zatrudnione. Dla wielu z nas jest praca w obozach za marną pensję i poniżej godności człowieka. Każdy z urzędników o tym wie ale udaje że nie widzi problemu i bezczelnie jeszcze wciskają, że pracować się nie che. A ile można wytrzymać? Jak się jest zastraszanym, poniżanym. Pracodawcy tak się nauczyli, że jest duże bezrobocie więc można przyjmowac na dni próbne i tym sposobem każdego dnia bezkarnie mieć darmową siłę roboczą. Dla mnie wykształcenie się nie liczy dla mnie liczy się umiejetność pracy i pomocy zwykłym mieszkańcom. Jaki jest nasz Burmistrz?
26 Stycznia 2014, godzina 04:48
Oceniono 22 razy 10
~Janek
fala miłości wiadomo dlaczego tak się dzieje. A im będzie bliżej wyborów tym większa będzie fala minusików wystawianych przez państwowych utrzymanków (i im podległych) krytykom obecnej władzy, którzy chcieliby zburzyć nasz urzędniczy beton.
22 Stycznia 2014, godzina 19:26
Oceniono 31 razy 13
~TO
PO prostu gimbaza zmienia IP i minusuje, ze wszystkich sił i środków, ile tylko starczy klawiatury i baterii w telefonach, by żyło się lepiej
22 Stycznia 2014, godzina 19:23
Oceniono 17 razy 7
~fala miłości
Widzę, że ktoś wkłada dużo wysiłku żeby zminusować komentarze Pani Osowickiej. Ciekawego dlaczego? Myślę, że skutek będzie odwrotny do zamierzonego:-)
22 Stycznia 2014, godzina 19:12
Oceniono 36 razy 14
~Ciekawe co powie na temat wypowiedzi
"czytelniczki" z 14.35 dyrektor wydziału Oświaty m.in. niejaki Ziarno? Może go ktos zapyta?
22 Stycznia 2014, godzina 18:43
Oceniono 20 razy 10
~Do czytelniczki
wolicie dostać jakiegoś starego postkomunistycznego pedagoga, na dyrektora oświaty?

Którą z pań stających do konkursu chcesz w ten sposób obrazić? Do tego nie podpisujesz się imieniem i nazwiskiem. Oj nieładnie tak opluwać pozostałe panie. Pachnie mi to "falą nienawiści"
22 Stycznia 2014, godzina 17:01
Oceniono 43 razy 31
~Archiwum X
Do "czytelniczka". Z 22 Stycznia 2014, godzina 14:35. Dokładnie o to mi chodzi; Bezmózga, Debilna, Watykańska Niewolnico! Podpisz się imieniem i nazwiskiem jak plujesz katolickim jadem na NORMALNYCH LUDZI.
22 Stycznia 2014, godzina 16:20
Oceniono 26 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 430.00 435.50 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 33.10 35.00
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 37.60 38.80
Aktualizacja: 2024-02-21 11:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.40 403.23 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.37 435.07 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 451.22 457.65 NOKNOK 33.20 34.90
GBPGBP 501.61 507.95 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-21 11:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij