Niedziela, 14 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~do Ani
Mamy deficyt ludzi, którzy potrafią logicznie myśleć. Brawa za opisanie tej sprzeczności.
17 Stycznia 2014, godzina 19:36
Oceniono 20 razy 10
~odi
przypomniało mi się powiedzenie posla zawiszy z trybuny sejmowej
chyba pan starosta chciał wam to samo powiedzieć,
on was traktuje rzeczywiście jak osoby nie umiejące myslec,
albo sam już jest tak odjechany
17 Stycznia 2014, godzina 19:35
Oceniono 16 razy 6
~nieśmiały parafianin
Jawna korupcja w biały dzień!

Podziwiajcie chojniczanie skorumpowanych samorządowców, których sami wybraliście - chcieliście nieuczciwych i skorumpowanych ludzi na wysokich stanowiskach to teraz ich macie! Wielu chojniczan w codziennym życiu przekłada korupcyjne załatwianie spraw po znajomości, to też wybrani przez społeczeństwo samorządowcy jedynie odzwierciedlają tą popularną cechę charakteru chojnickiego społeczeństwa - poczynając od kleru, który nie potrafi załatwić żadnej sprawy bez korupcji, a kończąc na chojnickich emerytach. Dzięki tej hołubionej w Chojnicach korupcji, tak wielu zdolnych i uczciwych młodych ludzi wyjeżdża z Chojnic na zawsze, by swoje talenty i rodzinne życie rozwijać gdzieś indziej. A Chojnice powoli staczają się coraz niżej etycznie, edukacyjnie, ekonomicznie, i moralnie, i już niedługo wszyscy pozostali chojniczanie będą typowymi hipokrytycznymi katolickimi ignorantami.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
17 Stycznia 2014, godzina 19:30
Oceniono 32 razy 20
~Ania
"Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim"

Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

To mi się tu nie podoba: najpierw mówi, że chciał dać wszystkim równe szanse. Potem mówi, niemal wprost, że "dla jednej osoby" nie można dać szansy.
17 Stycznia 2014, godzina 19:27
Oceniono 36 razy 26
~rg
skoro ta pani jest taka dobra to moze na poczatek pracowała by charytatywnie? tak z 3 miesiace bo po mojemu to jest chciwa na pieniądze ktore wiązą sie z nowym etatem, ale przeciez zawsze mogę sie mylic.
17 Stycznia 2014, godzina 19:24
Oceniono 14 razy 2
~Ania
Nie mówię, że tak jest na pewno, ale jak przeczytałam ten artykuł to bezwiednie w mojej głowie pojawiła się myśl, że pani Kreft może została w jakiś sposób tutaj pokrzywdzona. Tak jakby była specjalnie wykluczona. Niby wszystko zgodnie z prawem, okej, ale też ten ich pośpiech.. No, troszkę dziwnie to wygląda.
17 Stycznia 2014, godzina 19:17
Oceniono 22 razy 12
~HAHAHAHAHAHA.........
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Stycznia 2014, godzina 19:10
Oceniono 26 razy -10
~nieśmiały parafianin
W Chojnicach termin "spojrzenie samorządowe" oznacza załatwienie sprawy poprzez korupcyjną zmowę. Wie to przecież każdy, kto w Chojnicach jest członkiem korupcyjnego układu - chojnicki kler katolicki, burmistrz Arek i jego pachołki, chojniccy prokuratorzy i sędziowie, i także starosta ze swoją bandą pachołków.

Jeszcze raz korupcja jest prezentowana chojniczanom jako" praworządne i transparentne" działanie, a nierówne traktowanie kandydatek, z korupcyjnym wyborem Magdy Kosobuckiej, jest tłumaczone przez skorumpowanego starostę Staszka jako "chęć uniknięcia nierównego traktowania kandydatek".

Jawna korupcja w biały dzień! Podziwiajcie chojniczanie skorumpowanych samorządowców, których sami wybraliście - chcieliście nieuczciwych i skorumpowanych ludzi na wysokich stanowiskach to teraz ich macie!

Oczywiście pospiech w przeprowadzeniu konkursu mógł służyć tylko jednemu -- by fizycznie uniemożliwić pani Alicji Kreft udział w konkursie, bo pani Alicja posiada więcej udokumentowanej wiedzy, praktyki, i kwalifikacji niż wszystkie pozostałe kandydatki razem wzięte. A prawdziwym celem starosty Staszka było by dokonać selekcji pani Magdy, i by włączyć ją w korupcyjny układ zależności poprzez mianowanie jej na dyrektorskie stanowisko, chociaż nie posiada kwalifikacji, i nie ma wiedzy by efektywnie i racjonalnie wypełniać obowiązki dyrektora wydziału oświaty.

Uniemożliwienie wzięcia udziału pani Alicji Kreft, jednoznacznie pokazuje, że od początku, zamierzeniem starosty nie było wybranie osoby z najlepszymi kwalifikacjami, lecz jedynie by wypełnić stanowisko nieuczciwą osobą, która choć mierna jest skorumpowana, lojalna, i wierna.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
17 Stycznia 2014, godzina 19:09
Oceniono 37 razy 23
~sami
ten caly powiat to jedna wielka żenada
tak jak to miasto ta gmina i wszystko co się tam dzieje
z kościołami także,

kto może niech stamtąd ucieka bo nie dość ze bieda to jeszcze nerwowo trudno wytrzymać patrząc na tych w starostwie, miescie i gminie,

to wszystko jest do wymiany, od wojta,starosty, burmistrza po sprzataczke w tych urzedach
17 Stycznia 2014, godzina 19:00
Oceniono 18 razy 8
~samorządowy hicior
"Samorządowe spojrzenie" z pewnością wejdzie na stałe do annałów polszczyzny Kto wie, kto wie, może nawet stanie się hiciorem i będziemy taki napis mogli przeczytać na t-shirtach. Trochę dystansu do samego siebie trzeba mieć i umieć się śmiać.
17 Stycznia 2014, godzina 18:51
Oceniono 24 razy 16
~Pamietajcie o wyborach
No i co? Ludzie troche pokrzyczeli ale zaraz bedzie spokoj. To my tu rzadzimy! Skaja, Biesek, Stanke, Wajlonis i Finster.
17 Stycznia 2014, godzina 18:49
Oceniono 17 razy 9
~violet
Nie wiem czy spojrzenie było akurat "samorządowe"
17 Stycznia 2014, godzina 18:35
Oceniono 21 razy 13
~Dociekliwy
Czy asystent zarządu powiatu nie uczestniczy w przygotowaniach konkursu, albo nie ma w to wglądu? Jak to możliwe, że ktoś z "niewielkim doświadczeniem w szkolnictwie" wygrał z wieloletnimi pracownicami Wydziału Edukacji? Czy nie wygrało "samorządowe spojrzenie"?
17 Stycznia 2014, godzina 18:27
Oceniono 43 razy 35
~gość
czy już z tej rodziny ( Pani Magdy) nie była już jakaś afera sądowa w oświacie czyli w ósemce? Czy to nie była ciocia tej pani.
17 Stycznia 2014, godzina 18:25
Oceniono 25 razy 11
~ooo
No to "powiedziałeś co wiedziałeś" rzeczywiście pan Biesek jest osoba która w tej sprawie jest obiektywna ha ha ha
17 Stycznia 2014, godzina 17:58
Oceniono 25 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij