Poniedziałek, 20 Maja 2024 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~samuel
jak widze millera w towarzystwie finstera , skai i tego bylego komendanta policji Gierszewskiego co teraz jest rektorem to ciśnie mi się na usta powiedzenie

POKAZ MI SWOICH KOLEGOW A POWIEM CI KIM JESTES !!!

jak można się z kims takim pokazywać, cale zycie gość się slizga na tylkach innych, chociaż może to i podobieństwo
18 Stycznia 2014, godzina 20:30
Oceniono 14 razy 6
~jj
nie dziwie się że trzeba zalatwiac prace znajomym skoro
http://forsal.pl/grafika/708484,135970,bezrobocie_w_polsce_wedlug_powiatow_kwiecien_2013_r_mapa.html

na takich głosujecie i tak macie, może będzie jeszcze gorzej to może zaczniecie myslec
18 Stycznia 2014, godzina 20:27
Oceniono 14 razy 8
~inox
"Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie." Istotnie, doświadczony dyrektor z edukacyjnym spojrzeniem nie ma szans z niedoświadczoną dyrektor z samorządowym spojrzeniem. Pani Magdo, zarzuca Pani forumowiczom falę nienawiści czego moim zdaniem nie ma ale jest protest przeciw tak zorganizowanemu konkursowi i jego przebiegiem, za to pozbawiła się Pani tą wypowiedzią szacunku nauczycieli i dyrektorów. Proszę sobie to przemyśleć, jak mówi powiedzenie mowa jest srebrem a milczenie złotem.
18 Stycznia 2014, godzina 20:16
Oceniono 22 razy 16
~odi
Przepijemy naszej babci domek caly , domek mały !!!

zero wydatków społecznych, wszystko na znajomych wydamy, chojniczanie to balast który trzeba oglupic na wybory i tyle, później można traktować jak zera
18 Stycznia 2014, godzina 18:58
Oceniono 15 razy 9
~chojnice
Czy w powiecie, miescie, gminie pracuje ktokolwiek bez koneksji , taki co miał kompetencje i bez znajomych się dostał?
18 Stycznia 2014, godzina 18:46
Oceniono 16 razy 8
~inny
http://www.pomeraniachojnice.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=508&Itemid=334

tu sobie można obejrzeć pierwsza ławeczke i przemyśleć o co tu chodzi,
no ale teraz nie ma być powiatów, ale pewnie będzie emeryturka
18 Stycznia 2014, godzina 18:44
Oceniono 15 razy 5
~inny
bo to wlasnie PRL bis jest , starosta bywa na zebraniach SLD jak miler przyjedzie
18 Stycznia 2014, godzina 18:39
Oceniono 16 razy 6
~buuu
Równe szanse wg Pana starosty, śmiechu warte Kiedyś byłam u tego Pana w sprawie stażu, to nawet nie był łaskaw przerwać czytanie gazety. Czułam się, jakbym gadała sama do siebie. Potem byłam dwa razy w kadrach pytać się o staż. Oczywiście nie dostałam, bo w starostwie nikogo nie znam i nie znam.
Inne konkursy zawsze wygrywały pracownicy starostwa. Nawet w Wydz. Budownictwa osoby z kierunkowym wykształceniem, z zewnątrz szans nie mają, bo konkurs wygrała osoba "swoja" z wykształcenia politolog
18 Stycznia 2014, godzina 16:55
Oceniono 26 razy 18
~gość
tak ewidentny szwindel świadczyć może o tym ze starosta ma głęboko w dupie wyborców (byc moze nie bedzie juz kandydował o czym świadczą inne dotychczasowe kontrowersyjne decyzje m.in. Marek Szczepański- dodatkowy etatowy członek zarządu od niczego ). ale to ze Pan Skaja ma WSZYSTKICH gdzieś nie tłumaczy BIERNOŚCI RADNYCH POWIATOWYCH!! CZYZBY ONI TEZ JUZ ODPUSCILI NIEDALEKIE WYBORY??? TO KOALICJA RADNYCH POWIATU SANKCJONUJE OBECNY STAN RZECZY!!!! TO ONI WYBRALI ZARZAD I SATYROSTE (sic!) I ONI MOGĄ GO ODWOŁAC!!! PANOWIE I PANIE Z RADY POWIATU: CO ZAMIERZACIE ZROBIC Z TYM CAŁYM PSEUDOKONKURSEM??? CZY NAPRAWDE CHCECIE PRZEGRAC WYBORY DLA PANI KOSOBUCKIEJ??
18 Stycznia 2014, godzina 15:58
Oceniono 26 razy 18
~gość
Cyt. 1.nowej Pani Dyrektor Wydziału Edukacji"Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia"
a) dlatego konkurs wygrywa osoba bez kompetencji i doświadczenia bo kiedy ktoś taki ma miec czas na nauke jak nie teraz :-) kryzysowy, problemowy i wymagający dla dyrektora oświaty okres to najlepszy czas na nauke:-).
b) racjonalizacje wydatków w oświacie starostwo rozpoczęło od:
- wydatkowania ponad 2500 brutto miesięcznie na pół etatu starej dyrektorki
- wydatkowaniu ponad 5500 brutto miesięcznie na stypendium nowej Pani Dyrektor (żeby miała motywacje do nauki nowego zawodu, bo przecież nie ma ani wiedzy ani doświadczenia:-)
Łączny miesięczny koszt na przechowalnie ustepującej dyrektorki i nowej tzw. dyrektorki uczennicy razem z wszystkimi kosztami pracodawcy to blisko 10tys. zł!!!
18 Stycznia 2014, godzina 15:44
Oceniono 36 razy 26
~Początkujący nauczyciel
Mam pytanie do pana Skai. Czy ja tez mogę poprosić nauczycieli aby oddali mi swoje godziny... A, chyba nie, bo nie jestem jednocześnie ich szefem. Ale może starosta stworzy jakieś pół etatu dla młodej osoby? A, chyba nie, bo nie jestem znajomym starosty. Bo przecież wszystko zgodnie z prawem!
18 Stycznia 2014, godzina 14:34
Oceniono 26 razy 18
~saa
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/203668/resortowe-dzieci-media

polecam przeczytać, wiele można zrozumieć i przenieść na rodzimy grunt
18 Stycznia 2014, godzina 13:27
Oceniono 12 razy 2
~Wydział komunikacji starostwa pewnie będzie się
18 Stycznia 2014, godzina 13:16
Oceniono 11 razy 3
~kaka
z emerytury wruciła
18 Stycznia 2014, godzina 08:17
Oceniono 7 razy -1
~józek bąk
Nabroili ci powiatowi włodarze i teraz się gęsto tłumaczą. Sęk w tym, że tłumaczenie jest bardzo głupie. Czy nas też mają za głupich?
18 Stycznia 2014, godzina 02:16
Oceniono 21 razy 15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 422.00 428.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.50 33.90
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-20 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.85 395.77 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.21 427.43 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.78 434.00 NOKNOK 30.60 33.80
GBPGBP 494.80 500.09 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-20 16:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 6.95 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij