Wtorek, 25 Czerwca 2024 | Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~czytelniczka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Stycznia 2014, godzina 14:35
Oceniono 57 razy -35
~Malgorzata
Pani Magdo,
z całym szacunkiem, ale jeśli przystępowała Pani do konkursu na stanowisko kierownicze, trzeba było się liczyć z tym, że nie wszystkim Pani kandydatura przypadnie do gustu. Podstawowym wymogiem na takim stanowisku jest odporność na stres i krytykę. Strzelając focha, obrażając się na internautów, oskarżając ich o nienawiść dała Pani podstawę do tego, aby sądzić, że naprawdę nie powinna Pani brać udziału w tym konkursie.
22 Stycznia 2014, godzina 14:03
Oceniono 42 razy 30
~:) :) :) :)
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Stycznia 2014, godzina 13:24
Oceniono 55 razy -21
~Ania
Podobno żyjemy w państwie demokratycznym, nie rozumiem dlaczego nasze wątpliwości (i oburzenie) związane z tym konkursem mają być "uwłaczające wszelkim normom ludzkiej przyzwoitości"? Nie widziałam nigdzie wulgarnych opinii. Według mnie mamy prawo powiedzieć, jeśli nam się pewne działania władzy nie spodobają i ani nie czyni to z nas złych ludzi, ani nie jest to żadna nagonka.
22 Stycznia 2014, godzina 12:36
Oceniono 51 razy 33
~wspominki
Przypomniało mi się oświadczenie pana Adriana Knitera, który chciał wykupić Przedszkole nr 9, po tym jak opinia publiczna dowiedziała się o jego próbie wyłudzenia odszkodowania:
W związku z zaistniałą nagonką medialną dotyczącą mojej osoby, mając na uwadze dobro dzieci uczęszczających do PS 9 w Chojnicach oraz obawy rodziców związane z opisywanymi szeroko w mediach sprawą, chciałbym złożyć rezygnację mojej kandydatury i z uczestnictwa w dalszym procesie prywatyzacji przedszkola

Jakże podobne. Jakże szlachetne.
W tamtym konkursie, aż do rezygnacji z udziału, to agent ubezpieczeniowy, bez wykształcenia pedagogicznego, bez doświadczenia w pracy z dziećmi (poza swoimi własnymi) podobno miał najwyższe kwalifikacje i najlepsze pomysły na organizację zajęć w przedszkolu integracyjnym. Na protesty ludzi władza nie reagowała, dopiero wykrycie przestępstwa przez policję pomogło.
Oczywiście, nie sugeruję tu w żaden sposób, że Pani Kosobudzka posiada jakieś przestępcze skłonności. Tak mi się tylko skojarzyło.
22 Stycznia 2014, godzina 11:33
Oceniono 40 razy 18
~Marzenna Osowicka
Podzielam Twoje zdanie, Janku. Całkowicie.
22 Stycznia 2014, godzina 08:33
Oceniono 67 razy 17
~Janek
Pani Marzenno, fali nienawiści skierowanej w stronę Pani Kosobudzkiej oczywiście nie było, ale tylko takie tłumaczenie pozwala wyjść z twarzą osobom przeprowadzającym ten ustawiony (Pan Członek mówił o takim wyniku przed rozwiązaniem podobno) konkurs.
Jedyną słuszną decyzją byłoby przeprowadzenie nowego konkursu na jasnych zasadach, żeby nikt nie miał wątpliwości, że nie był on ustawiony.
22 Stycznia 2014, godzina 08:27
Oceniono 63 razy 25
~Marzenna Osowicka
Do internauty, który zatytułował swój post: ciekawe – z 21 Stycznia 2014, godzina 12:01.
Przykro mi, jako mieszkance Powiatu Chojnickiego, że Pan Starosta próbując wybrnąć z sytuacji braku profesjonalizmu w przeprowadzeniu konkursu na szefa Wydziału Edukacji i Sportu, antagonizuje społeczeństwo lokalne (konstruktywnie oceniające posunięcia władzy) określając głosy krytyczne jako „falę nienawiści”.
W Sherlocka Holmesa nie zamierzam się bawić – tego typu informacje jak regulamin konkursu, skład komisji konkursowej, wyniki głosowania – powinny znaleźć się w BiP-ie. Chyba, że Zarząd nie jest zainteresowany przejrzystością swoich działań oraz udzielaniem takich informacji społeczeństwu. Pozdrawiam!
22 Stycznia 2014, godzina 07:43
Oceniono 90 razy 36
~7:41
Awansować jedną z tych dwóch pracownic, które pracują w wydziale i po kłopocie. Będzie to najnormalniejszy w świecie awans zawodowy w ramach wydziału, w którym sie pracuje i żadne oszczerstwa, czy fala nienawiści nie będzie miała punktu zaczepienia.
22 Stycznia 2014, godzina 07:42
Oceniono 52 razy 40
~Marzenna Osowicka
Do Janka - ani ja. Nie natrafiłam. Natomiast uważam, że niektórzy ludzie reagują nadmiernie histerycznie na wszelkie krytyczne uwagi - nawet wtedy, gdy ta krytyka wypływa z życzliwości, albo dotyczy spraw ewidentnych. Spraw, które w obiektywnym odczuciu większości - zostały proceduralnie niewłaściwie rozegrane. Na tym forum nie widzę żadnej fali nienawiści. Internauci wypowiadają się rzeczowo, wytykają władzy błędy proceduralne dotyczące przebiegu konkursu, brak przejrzystości, brak regulaminu, nadmierny pośpiech, nierówne potraktowanie wszystkich uczestniczek konkursu. Proszę o wskazanie przykładów, które świadczyłyby o istniejącej FALI NIENAWIŚCI???
22 Stycznia 2014, godzina 07:36
Oceniono 91 razy 35
~Janek
Jestem ciekaw jakie kłamstwa oszczerstwa i pomówienia padły pod Jej adresem. Śledzę ten wątek od początku i nie trafiłem na nic pasującego do tych określeń.
22 Stycznia 2014, godzina 04:51
Oceniono 49 razy 35
~Archiwum X
Do "Mieszkaniec". Z 21 Stycznia 2014, godzina 22:30. Napisałeś; "Jeden już nas nazwał hołotą". Zapomniałeś o drugim? Oficer watykańskiego okupanta nazwał CHOJNICZAN oszczercami!
21 Stycznia 2014, godzina 23:42
Oceniono 40 razy 32
~do powyżej
Ratusz rządzi się swoimi prawami, tam się nie słucha głosu ludu. A w powiecie trzeba przyznać, że jednak liczą się ze społeczeństwem. Wystarczy spojrzeć na to co zrobiono a raczej czego nie zrobiono z problemem mobbingu w gimnazjum. Temat ciągle żyje na forum, wpisów jest od cholery i co? Cisza. Ważne, że sprawa karna się toczy i pewnie niektórzy uważają, że to jest ok. Zupełnie inna postawa włodarzy i chyba też inna jakość, co?
21 Stycznia 2014, godzina 22:45
Oceniono 39 razy 33
~czerszczanin"
Ha w Urzędzie Stanu Cywilnego w Chojnicach taka sama sytuacja miała miejsce tylko, że bez konkursu. Gdzie ta sprawiedliwość????
21 Stycznia 2014, godzina 22:34
Oceniono 37 razy 31
~Mieszkaniec
Pani Magdo, to co napisała Pani w swojej rezygnacji może być dla kilku mieszkańców powodem, by złożyć pozew o obrazę, pomówienie itd itp. Cyt" porażającą falą nienawiści, oszczerstw, pomówień i kłamstw pod moim adresem"... Jeden już nas nazwał hołotą... Piszę tak z dobrego serca. Ale zdarzyć się tak może. Pozdrawiam.
21 Stycznia 2014, godzina 22:30
Oceniono 24 razy 18

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 407.00 DKKDKK 50.30 53.90
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 444.00 454.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.73 403.42 DKKDKK 50.40 53.80
EUREUR 427.88 432.58 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 445.00 450.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 504.70 510.26 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij