Niedziela, 16 Czerwca 2024 | Imieniny: Aliny, Anety, Benona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

a ja w pełni popieram wybór Pana Starosty. No gdzie miała trafić jego sekretarka, bez kierunkowego wykształcenia i doświadczenia jak nie do wydziału edukacji ?(sic!). Tam ją wszystkiego nauczą :-) PS. Tylko czego mogą nauczyć ją panie pracujące tam wiele lat ale słabsze od niej w konkursie??:-(
19 Stycznia 2014, godzina 12:13
Oceniono 21 razy 17
~LUDZIE TO PRZECIEZ JEST TEATR JEDNEGO AKTORA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
19 Stycznia 2014, godzina 11:31
Oceniono 18 razy -12
~gość
zgadzam się Ulyssaeir - nie bądźmy bierni - bo nic się nie zmieni!
19 Stycznia 2014, godzina 10:23
Oceniono 16 razy 8
~Ulyssaeir
Powyżej zacytowałem Wam kilka powodów dla których warto iść głosować. Nie podoba się nam obecna samorządowa rzeczywistość to przestańmy pieprzyć i narzekać, tylko weźmy wreszcie sprawy w swoje ręce. Mamy możliwości, mamy wpływ a nasz głos to nie jest byle co. Czasem jeden może zaważyć o tym, iż ten kogo nie chcemy nie dostanie się tam, gdzie zamierza. Pokażmy wreszcie, że potrafimy się im postawić, potrafimy żądać wyjaśnień, wymagamy szacunku i kompetencji!!! Niestety, jak ktoś już gdzieś napisał "w tym kraju odsetek durniów jest tak wysoki, że zapewniają oni skuteczne wsparcie innym durniom, zasiadającym w ciałach przedstawicielskich." No i to jest prawda a potem mamy to, co mamy a my jak zwykle standardowo narzekamy! Demokracja to piękna idea, skorzystajmy z naszych praw, albo kapcie piwko i nie interesujmy się niczym i nie udzielajmy na forach bo to jest bez sensu i nic nam nie daje.
19 Stycznia 2014, godzina 00:13
Oceniono 24 razy 16
~otwórz drzwi dla nowych ludzi
"Im więcej ludzi interesuje się twoim regionem, tym więcej ludzi z pomysłami decyduje się wystartować w wyborach. Im więcej ludzi z dobrymi pomysłami w samorządzie, tym większe szanse na to, że mieszkańcom regionu będzie żyło się lepiej. Idąc na wybory podnosisz samorządowcom poprzeczkę, która dziś ustawiona jest na bardzo niskim poziomie."
19 Stycznia 2014, godzina 00:02
Oceniono 23 razy 17
~to Twoje prawo
"Gdyby w salonie samochodowym ktoś chciał sprzedać ci samochód bez gwarancji, pewnie opuściłbyś budynek szybciej, niż do niego wszedłeś. Gdyby ktoś okradł twój dom, oczekiwałbyś, że winny zostanie schwytany i osądzony, a skradzione dobra zwrócone. Jednak gdy chodzi o rozliczenie własnych przedstawicieli w demokracji i ocenę kandydatów, nie traktujemy tego poważnie, jakby te sprawy nas nie dotyczyły. Jest zupełnie odwrotnie. Masz prawo – skorzystaj z niego. "
18 Stycznia 2014, godzina 23:59
Oceniono 27 razy 21
~oceń samorządowców
"Zapytaj radnego, burmistrza lub prezydenta czemu nie zajął się taką lub inną kwestią. Zapytaj o problemy. Nawet w największych miastach zdarzają się ludzie, których wybór był wielkim błędem, bo przez cztery lata zrobili mniej niż zero. Masz prawo i możliwość odsunięcia ich od władzy a rozsądek nakazuje uczyć się na błędach a nie popełniać je ponownie. "
18 Stycznia 2014, godzina 23:57
Oceniono 21 razy 13
~kto się nad tym zastanawia?
"Z zasady człowiek do rzeczy mniej ważnych przywiązuje dużo mniej uwagi. Nie ma jaśniejszego sygnału, że jakiś region jest nieistotny, niż niska frekwencja. Jeśli ludziom nie zależy, nie będzie zależało samorządowcom. Programy wyborcze kandydatów są mało konkretne i słabe, bo połowa społeczeństwa niechodząca na wybory pozwala na to. Tymczasem wybory mogą być zupełnie inne, tak jak sam region po ich rozstrzygnięciu. Jak inaczej sprawić, by samorządowcom zależało bardziej?"
18 Stycznia 2014, godzina 23:54
Oceniono 22 razy 18
~przykład dla potomnych
"Dzisiaj nasza demokracja nie działa dobrze przez to, że ludzie nie rozumieją jak ona funkcjonuje. Brak wiedzy przekłada się na niską aktywność społeczną, która znów odpowiada za to, że społeczeństwo nie chce rozliczać władzy w trakcie kadencji. Nie można się dziwić, że samorządowcy, podobnie jak niektórzy politycy, nie boją się sugerować, że władza jest w ich rękach. Demokracja nie bez przyczyny oznacza władzę ludu. Dzisiaj jest źle? Pomyśl o najmłodszych, którzy odziedziczą taką Polskę, jaką uda nam się zbudować zanim dorosną. Daj dzieciom najlepszy przykład i najlepszy start."
18 Stycznia 2014, godzina 23:48
Oceniono 22 razy 18
~odpowiedzialność
"Każdy kto chce, by w jego regionie poprawiła się jakość życia, by żyło się wygodniej a rozmowy ze znajomymi rzadziej dotyczyły tego co niedobrego stało się w danym mieście czy wsi a w większym stopniu skupiały się na rzeczach pozytywnych, powinien wziąć odpowiedzialność za to dążenie do poprawy stanu rzeczy. Odbywa się to między innymi przez głosowanie. Jak się bowiem dziwić, że politycy i samorządowcy unikają odpowiedzialności za swój region, jeśli nawet wyborcy nie chcą brać odpowiedzialności za to kto jest (nie)wybierany i jak dobrze lub źle wypełnia powierzone mu (lub jej) obowiązki?"
18 Stycznia 2014, godzina 23:45
Oceniono 25 razy 17
~do powyżej
Żartujesz? Radna powiatowa i owszem ale z ramienia PO. Nawet gdyby chciała w tym temacie coś powiedzieć, to się nie odważy. Takich ludzi wybraliśmy. Wyciągnijmy z tego wnioski i szukajmy innych ludzi, którzy nie są uwikłani w układy. Albo nie narzekajmy.
18 Stycznia 2014, godzina 23:41
Oceniono 26 razy 22
~do p. Bożeny Stępień
Może w końcu Pani jako radna powiatowa i przewodnicząca komisji oświaty zajęłaby głos w tej sprawie.
18 Stycznia 2014, godzina 23:15
Oceniono 26 razy 22
~Janek
rorek problemem nie jest głosowanie na nich, ale słaba frekwencja na wyborach. Większość głosujących na tych ludzi to są oni sami, współpracownicy, rodziny i ludzie, którzy maja interes w tym, żeby ta ekipa została przy władzy. Większość "zwykłych" obywateli nie chodzi na wybory niestety i to właśnie trzeba by zmienić.
18 Stycznia 2014, godzina 21:04
Oceniono 26 razy 22
~krzyżak
Widziały gały kogo wybierały!!! Ci ludzie zapewniają sobie "wdzięcznych" przed wyborami. PO nas tylko potop.
18 Stycznia 2014, godzina 20:48
Oceniono 26 razy 18
~rorek
Jeżeli jakaś część mieszkańców miała wątpliwości lub nie chodzi na wybory to chyba otaczająca nas rzeczywistość sprawi wreszcie, że chociażby się wkurzą na to co się dzieje i pójdą głosować. Dlaczego my w kółko głosujemy na te sam twarze, na ludzi którzy nic dla nas nie robią a czasem wręcz sobie kpią z nas. Według mnie na wybory warto chodzić, ponieważ to od nas zależy co będzie się działo dalej na naszym rynku czy w kraju. Czasami nawet jeden głos może zaważyć bo nie byliśmy na wyborach a ten człowiek który rządzi może źle gospodarować państwem, miastem czy powiatem.Jeżeli nawet nie mamy jeszcze wybranego kandydata warto się przez chwilkę zastanowić i podjąć wybór. Namawiam na głosowanie na nowych ludzi, nieskażonych kolesiostwem.
18 Stycznia 2014, godzina 20:38
Oceniono 16 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.00 415.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 432.00 441.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 513.00 521.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-16 18:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 412.00 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.00 439.00 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 514.00 520.00 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-16 18:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij