Niedziela, 16 Czerwca 2024 | Imieniny: Aliny, Anety, Benona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~wyborca
Startować w wyborach to pan może tak jak inne kandydatki mogły startować w konkursie. Podobnie jak pan damy wszystkim równe szanse i wszystko będzie zgodnie z prawem. No i nam też będzie przykro, nawet bardzo, gdy wynik nie będzie po pana myśli.
21 Stycznia 2014, godzina 11:32
Oceniono 20 razy 20
~cytrynka
Moja interpretacja: jest mu przykro, że mieszkańców nie można dłużej traktować jak idiotów i że kończy się okres wciskania kitów.
21 Stycznia 2014, godzina 11:26
Oceniono 21 razy 19
~Obserwator
Dzięki, że jest tyle wspaniałych i mądrych ludzi wypowiadających się na forum. Widać, że społeczeństwo lokalne nie daje się wodzić za nos pokrętnymi tłumaczeniami i wytyka braki w przejrzystym zarządzaniu magistratem.
21 Stycznia 2014, godzina 11:23
Oceniono 22 razy 20
~nadzieja na lepszą przyszłość
Do Cytrynki - Czyżby Starosta zaczął przemaiwać ludzkim głosem? Powiedział, że jest mu bardzo przykro?
Nie wierzę, że chodzi o przykrość. Moim zdaniem jest to raczej wściekłość, rozczarowanie i stupor związany z faktem, że coś zadziało się nie po jego myśli. Że w końcu presja internautów (i nie tylko internautów) sprawiła, że gościu musi zacząć się liczyć ze zdaniem obywateli, którzy go powołali. Do tej pory to była Wolnoamerykanka. Co Staszek i kolesie chcieli - to mieli. Albo forsowali. A teraz mamy zupełnie inną sytuację...
21 Stycznia 2014, godzina 11:23
Oceniono 23 razy 21
~na marginesie
Panie Starosto poniżej 5 warunków dobrej spowiedzi. Nie spełnił Pan żadnego!!!

1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Wyznanie grzechów
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
21 Stycznia 2014, godzina 11:16
Oceniono 24 razy 24
~rozczarowany mieszkaniec powiatu
No tak, to ja już teraz rozumiem, dlaczego Staszek wycofał Magdalenę (przepraszam - przyjął rezygnację) ze stanowiska:
W porannej rozmowie z Michałem Drejerem, Stanisław Skaja zapowiedział też, że będzie startował w nadchodzących wyborach samorządowych.

Starosta próbuje odzyskać twarz, którą kompletnie stracił fundując społeczeństwu ustawiony konkurs...

PS
To wycofanie się to już i tak za późno. Ludzie wiedzą, ludzie mówią...
Panie Starosto, wracaj Pan do handlu kafelkami. To Ci wychodziło najlepiej.
21 Stycznia 2014, godzina 11:11
Oceniono 22 razy 18
~cytrynka
Z tego co powiedział starosta wynika ze "nieodpowiedzialni" ludzie wyrażali swoje niezadowolenie też poza internetem. Uważam, że głośne domaganie sie uczciwych zasad jest obowiązkiem każdego z nas i nie nazwałabym tego falą nienawiści. Do błędu starosta się niestety nie przyznaje. Przypomniał nam tylko, że wszystko było zgodnie z regulaminami, zarządzeniami, ... prawem, no i że jest mu bardzo przykro, że nie wypaliło.
21 Stycznia 2014, godzina 11:11
Oceniono 25 razy 23
~do Radio ...
Czyżby starosta się przestraszył, że wyborcy mu tego konkursu nie wybaczą i zmienił zdanie. I tak już nie odbuduje raz utraconego zaufania u wielu wyborców.
21 Stycznia 2014, godzina 11:10
Oceniono 20 razy 16
~Trzy tłuste koty(Finster,Skaja,Dawidowski)nadal mają się wyśmienicie dzięki wzajemnej adoracji.Nie istnieją dla nich zasady ani dobre maniery. Szkoda tych biednych kobiet bo przez intrygi tych trzech łobuzów wszystkie trzy bardzo tracą na godności.Warto być przyzwoitym wszyscy panowie trzej. Ja wam to mówię wasz wyborca i bogobojny jeszcze.
[
21 Stycznia 2014, godzina 11:05
Oceniono 17 razy 15
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Stycznia 2014, godzina 11:05
Oceniono 23 razy -15
~Radio Weekend - skreen
W oświadczeniu o rezygnacji Magdalena Kosobucka napisała, że rezygnacja związana jest z - tu cytat: ´porażającą falą nienawiści, oszczerstw, pomówień i kłamstw pod moim adresem, a także pod adresem członków komisji, która dokonywała wyboru´.

Starosta Skaja może teraz albo ogłosić kolejny konkurs na stanowisko Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu, albo powołać kogoś bez postępowania konkursowego. ´Decyzji jeszcze nie ma´, powiedział starosta.

W porannej rozmowie z Michałem Drejerem, Stanisław Skaja zapowiedział też, że będzie startował w nadchodzących wyborach samorządowych.
21 Stycznia 2014, godzina 11:05
Oceniono 8 razy 8
~zdziwiony
A kto dyskredytował Panią Magdę? Internauci nie protestowali przeciwko niej, tylko przeciwko zasadom ustawionego konkursu! Przeciwko arogancji Zarządu Powiatu. Etatowy członek jeszcze przed konkursem chwalił sie znajomym, że Pani Magda wygra.
21 Stycznia 2014, godzina 10:58
Oceniono 30 razy 28
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Stycznia 2014, godzina 10:54
Oceniono 23 razy -17
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Stycznia 2014, godzina 10:52
Oceniono 25 razy -15
~internautka z Chojnic
ZASZCZULI? Nie opowiadaj bzdur! Społeczność internetowa wyraziła swoje zdanie na temat nepotyzmu i arogancji władzy, która w sposób nieuczciwy, nie dając wszystkim równych szans, starała się wsadzić swoją protegowaną na stołek. Na całe szczęście dziewczyna zrozumiała, że to stanowisko nie przyniesie jej satysfakcji. A starosta musiał coś powiedzieć, żeby próbować wyjść z twarzą. I tak rozsądni ludzie mu nie uwierzą...
21 Stycznia 2014, godzina 10:47
Oceniono 26 razy 22

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 405.00 415.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 432.00 441.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 513.00 521.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-16 17:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 412.00 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.00 439.00 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 514.00 520.00 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-16 17:21
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij