Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~fax
finster nie zasługuje na wyborcze poparcie pracowników chojnickiej oświaty, ponieważ nic nie zrobił od ponad dziesięciu lat w sprawach już wówczas zgłaszanego mobbingu i nieprawidłowości finansowych mających miejsce w podległych mu placówkach.. sprawy wyciszał, ukrywał, dał mobberom swoje przyzwolenie na ,,indywidualne" działanie i... wyhodował w ten sposób psychopatów znęcających się nad pracownikami, którzy z różnych przyczyn bronić się nie potrafili.. natomiast polityczni przeciwnicy obecnej włądzy , odważni krytycy wszechobecnej w urzędzie miasta patologii i korupcji (p. Osowicka, Jej mąż - któremu jak do tej pory nie postawiono zarzutów, ale z hukiem zwolniono z funkcji z-cy ordynatora chirurgii, p.Kreft, p. Brunka,) zostali w sposób nie budzący wątpliwości poniżeni i skazani na społeczny ostracyzm.. a nagradzani są ci, którzy współtworzą patologię: boczek, myszka, henszke, lol itd. mam nadzieję, że chojnice staną się dzięki niezależnemu portalowi chojnice24.pl przykładem ogromnej siły społecznej, która w sposób świadomy wykorzysta internet dla budowy lepszej przyszłości dla siebie i swoich bliskich
02 Listopada 2014, godzina 22:14
Oceniono 59 razy 55
~gość
Coś jednak w ludziach pękło, coś się zmieniło, dzięki. Jest nas dużo, dużo więcej, nie bójmy się mówić. Wszystkich nas nie zwolnią z pracy, wszystkich nas nie zdegradują.
02 Listopada 2014, godzina 22:02
Oceniono 55 razy 43
~do gościa
Grogi gościu to co piszesz to właśnie MOBBING W CZYSTEJ POSTACI.
02 Listopada 2014, godzina 21:40
Oceniono 43 razy 37
~do przełożonych
Przełożeni zastanówcie się czy metody zarządzania przez zastraszanie swoich pracowników są skuteczne. Pracownicy was znienawidzą, będą mało wydajni w pracy, znerwicowani i płaczliwi. Czym więcej będzie pracowników niezadowolonych tym trudniej będzie się wam zarządzało zasobami ludzkimi, aż w końcu coś pęknie i dojdzie to ludzkiej tragedii, może wtedy niejeden pracodawca się opamięta. Po co czekać na tragedię lepiej zacząć mądrze zarządzać i szanować swoich podwładnych, a wszystkim będzie się lepiej pracować i ludzie będą was szanować.
02 Listopada 2014, godzina 21:36
Oceniono 46 razy 42
~gość
Burmistrzu - to nie mobbing, to poniżanie, dyskryninowanie, upadlanie, psychiczne znęcanie się, wykańczanie człowieka, niszczenie i krzywdzenie pracowników, a to idzie udowodnić bardzo szybko, tak jak i inne niedociągnięcia w dokumentach i arkuszach ocen / dziennikach. Tu nikt nikogo za kratki sadzać nie chce, ludzie chcą spokoju w pracy - SPOKOJU!!!! Plus komfortu w postaci umów na czas nieokreślony, tak jak się należy! Dlaczego mianowany / kontraktowy nauczyciel np. przyrody, matematyki, informatyki ma ciągle w tej szkole umowę na rok?
02 Listopada 2014, godzina 21:36
Oceniono 36 razy 32
~gość
Dlatego postawmy na Brunkę, czas na całkowitą zmianę w Chojnicach. Coś się w ludziach na szczęście zmienia. Przed nami może być historyczna zmiana warty, nie zmarnujmy tej szansy.
02 Listopada 2014, godzina 21:30
Oceniono 34 razy 30
~Do poniżej
Ale musisz mieć świadomość, że obecne władze Ci nigdy w to nie uwierzą. Burmistrz już dawno orzekł, ze w Chojnicach nie ma mobbingu. Będą bronić dyrekcji zajadle i to z Ciebie zrobią frustrata lub frustratkę.
02 Listopada 2014, godzina 21:24
Oceniono 36 razy 32
~To jest straszne
ludzie, którzy w pracy są źle traktowani stają się mało wydajni, znerwicowani, nie potrafią często już twórczo działać i myśleć, często popełniają błędy, za które są dyscyplinowane, zaczynają chorować (nerwica, która wyniszcza cały organizm), brać "prochy", gdyż bez nich boją się chodzić do pracy, a następnie uciekają na zwolnienia lekarskie, ponieważ już nie mają sił na pracę. Wiem to po sobie, gdyż to wszystko przeżyłam, ale nie załamałam się tylko wałczyłam i w końcu wygarnęłam wszystko co tak bardzo mnie bolało, całą krzywdę, którą przez lata znosiła. Dziś jestem uśmiechniętą i szczęśliwą osobą, nie bojącą się wchodzić do pracy, staram się uśmiechem zarażać innych i pokazywać, że wyleczyłam się z silnej nerwicy. Natomiast osoba, która mnie tępiła, manipulowała przeciwko mnie pracowników, jest na silnych lekach, a bez n ich jest wrakiem człowieka. CO DAJESZ INNYM WRACA DO CIEBIE ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ - nigdy o tym nie wolno zapomnieć. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
02 Listopada 2014, godzina 21:20
Oceniono 34 razy 32
~do: ~Do czego doszło?
Pracuję w 3 i nie mam zamiaru dłużej znosić poniżania i codziennego wylewania na mnie wiadra pomyj, aby jakiś rodzic ze swoim dzieckiem czuli się komfrtowo w tej szkole. Od tego jest dyrektor, a skoro ten przyzwala / ignoruje njusy o "metodach" swojej zastępczyni, to niech on za to beknie. Niech rodzice wiedzą, skąd u nauczycieli (a są tu WSPANIALI NAUCZYCIELE!!!) podpuchnięte i zapłakane oczy - nie przez dzieci, o nie!!!!!!!!
02 Listopada 2014, godzina 20:52
Oceniono 42 razy 32
~gość
postawmy na Brunkę, zaryzykujmy ten jeden raz, jak się nie sprawdzi to też powiemy mu do widzenia
02 Listopada 2014, godzina 20:52
Oceniono 29 razy 25
~Do czego doszło?
Gdyby 3 lata temu władze miasta pochyliły się nad informacjami - skargą od p. Kreft, spróbowałyby wyjaśnić sprawę, pogodzić obie strony, niezależnie od wyników kontroli, dałyby sygnał innym dyrekcjom, że krzywdzić pracowników nie wolno. Obecnie po okresie pewnego wyciszenia w innych szkołach wraca się do starych praktyk. Dyrekcje czują się bezkarne, a pracownicy przestraszeni i bezsilni. Co im pozostało? Mogą jedynie wylewać swój żal i swoją złość anonimowo na forach internetowych. Nikomu to chluby nie przynosi, a na pewno nie szkołom. Co o tym wszystkim mają myśleć rodzice? Dzieci?
Ale nie ma się co dziwić pracownikom, jeśli o problemach w szkołach się nie rozmawia, albo rozmawia się tak, jak życzy sobie tego dyrekcja.
02 Listopada 2014, godzina 20:44
Oceniono 32 razy 32
~gość
cudownie, że zaczynacie mówić, dzięki
02 Listopada 2014, godzina 20:39
Oceniono 34 razy 32
~emeryt
Pani Zosiu, zapraszamy na emeryturę, odpocznie Pani, fajnie jest! A Pana Dyrektora zapraszamy do pracy w dziele marketingu i promocji w Urzędzie Miasta w Choinicach, ponieważ promować to Pan potrafi po mistrzowsku i wypromuje Pan Chojnice na forum wręcz światowym. Uczyć przyrody w sali komputerowej na komputerach, bez pokazania dzieciom nawet liści na boisku, nawet woźny potrafi - wstyd!!! To chyba było nawet wytknięte w raporcie: Raport ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach w roku szkolnym 2010/11.
02 Listopada 2014, godzina 20:37
Oceniono 48 razy 46
~gość
Pani Grażyno, prosimy o pomoc, ponieważ Pani to wszystko widzi najlepiej. Czas na zmianę, nawet te parę lat potrzebnych do emerytury warto spędzić w przyjemnych warunkach wzajemnego szacunku, w takiej prawdziwej szkole i odejść z twarzą, a nie z biernym przyzwoleniem na taką krzywdę.
02 Listopada 2014, godzina 20:27
Oceniono 38 razy 36
~gość
w końcu bunt na pokładzie, nareszcie
02 Listopada 2014, godzina 20:27
Oceniono 36 razy 32

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 17:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 17:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij