Niedziela, 29 Listopada 2020 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pozew przeciwko dyrekcji. Aktualizacja

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Małgorzata Henszke i Marzenna Osowicka są stronami w procesie karnym. Teraz spotkają się także w sądzie pracy.

Z pozwem do sądu pracy przeciwko dyrekcji Gimnazjum nr 1 o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu w ubiegłym tygodniu wystąpiła nauczycielka Marzenna Osowicka.

O swoich krokach powódka powiadomiła media, bo w jej opinii w szkole od trzech lat trwa sytuacja patowa. Nadal toczy się proces karny wytoczony Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft przez dyrektor Małgorzatę Henszkę o pomówienie o mobbing. Jednym z argumentów podnoszonych przez nauczycielkę jest bierność organu prowadzącego wobec konfliktu między pracownikiem a pracodawcą. - Inercja organu prowadzącego, brak reakcji burmistrza i Rady Miejskiej (organ władny rozstrzygać skargi nauczycieli na dyrektora) na sytuację konfliktową pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w podległej szkole, jak również brak procedur antymobbingowych postulowanych przez samych nauczycieli, rodziców oraz organizacje pozarządowe, to zaniechania, które uniemożliwiły normalizację sytuacji – podkreśla Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo M. Osowickiej

Jak do zarzutów o braku reakcji odnosi się organ prowadzący, czyli burmistrz? Przewodniczący komisji konkursowej wiceburmistrz Jan Zieliński o sprawie wie, ale nie chce jej na razie komentować. - Do tej kwestii odniosę się w czwartek. Dziś nie chciałbym komentować, bo jutro jest konkurs – odpowiada. W ratuszu w środę odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 1. Startują w nim zwaśnione Małgorzata Henszke i była wicedyrektorka Alicja Kreft. Trzecią osobą jest człuchowianin Wojciech Podgórski.

Przypomnijmy, że do sądu pracy już wcześniej zdecydowała się pójść wspomniana wyżej Alicja Kreft.

Aktualizacja, 11.09, komentarz wiceburmistrza Jana Zielińskiego

- Burmistrz powołuje dyrektora placówki. Dyrektor jest suwerenem. On zatrudnia, on odpowiada. O relacjach w szkole traktuje statut bądź regulamin, gdzie wszystkie elementy są uwzględnione. To pozostaje w gestii suwerena. Natomiast w dalszej kolejności, jeżeli jest problem  personalny, to pracownik ma różne kierunki dochodzenia swoich praw, jeżeli uważa, że ktoś ich nie przestrzega. Może iść do sądu. Z komunizmem skończyliśmy. Burmistrz nie jest sekretarzem partii. Na tym polega demokracja. Jeżeli pracownik skarży się do urzędu, to burmistrz zwraca się do dyrektora i sygnalizuje ten problem i prosi go o rozwiązanie.
- A jeśli pracownik poskarżył się na mobbing do urzędu na piśmie i nie dostał odpowiedzi? - dopytuje reporterka.
- To jest taka sugestia jak z czasów minionych. Do sekretarza partii przychodził problem i on decydował o tym co ma być. Dyrektor jest suwerenem. Regulamin wskazuje drogę pracownikowi dochodzenia swoich praw, jeśli uważa, że zostały one pogwałcone. Jeśli konflikt poprzez np. związki zawodowe nie został rozwiązany, to wówczas pracownik sprawę kieruje do sądu i sąd jest instytucją, która powinna tę kwestię rozsądzić, ocenić i wydać wyrok.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

551 komentarzy

~mobbing??? popracujcie w SP3!!!!
tam to dopiero jest mobbing. Pani Marzenie i pani Alicji gratuluję odwagi i liczę na to, że Wam się uda. W SP3 każdy boi się odezwać, a co dopiero oskarżyć o mobbing. Mamy nadzieję, że uda Wam się wygrać walkę z mobberami i udowodnić układziki chojnickich włodarzy z dyrekcją niektórych chojnickich placówek oświatowych. To może doda odwagi pracownikom "najlepszej" szkoły w Chojnicach i też zawalczą o swoje prawa i godne traktowanie.
15 Października 2014, godzina 23:22
Oceniono 64 razy 38
~zdegustowana
Marne kilka tysięcy rocznie? Chętnie bym dostawała te "marne" tysiące co się na nie składa ponad sześć stów miesięcznie. A nie że mi wpływa na konto niecałe czterdzieści PLN. Dla nauczyciela wychowawcy który ma tyle pracy z prowadzeniem dokumentacji klasowej, sprawy uczniów, spotkania z rodzicami, wycieczki, ten najniższy dodatek motywacyjny to jak splunięcie komuś w twarz.
15 Października 2014, godzina 22:05
Oceniono 36 razy 30
~doświadczona
Pazerność ludzka nie zna granic. Tam,gdzie są łatwe pieniądze do uszczknięcia, Polak zawsze znajdzie sposób, żeby je uszczknąć. Szkoda robić raban o te marne kilka tysięcy rocznie.
15 Października 2014, godzina 20:11
Oceniono 30 razy 14
~W. Gierszewski
Gratuluję odwagi Pani Osowicka. W mówieniu prawdy o naszych urzędnikach.
14 Października 2014, godzina 10:26
Oceniono 38 razy 24
~Bajek z mchu i paproci – ciąg dalszy. Autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być urzędnikiem, który ma moc gnębienia obywatela... Zaiste serial można by nakręcić ukazując arogancję, butę i bezwzględność chojnickich urzędników. Nad którymi pieczę sprawuje Burmistrz Miasta Chojnice Arseniusz Finster. A jak to bywa w Bajkach z Mchu i Paproci, wszystko zaczęło się od "drobnego incydentu" - skargi jednej z nauczycielek chojnickiego gimnazjum...Pani Wicedyrektor Alicja Kreft ośmieliła się poprosić urzędników o pomoc w narastającym konflikcie z pracodawcą Małgorzatą Henszke. Nie dość, że skargi nie rozpatrzono, to jeszcze przekazano ją pracodawczyni. Ta – aby stłumić głosy krytyki – postanowiła wytoczyć proces karny "bezczelnej" wicedyrektorce oraz jej koleżance Marzennie Osowickiej. Osowicka wmieszała się w sprawę, by walczyć o godność mobbingowanego pracownika, ale machina urzędnicza okazała się być walcem, który rozjeżdża wszelkie próby dopominania się o pracowniczą godność.
Fajnie jest być urzędnikiem, który ma moc gnębienia obywatela...
14 Października 2014, godzina 08:07
Oceniono 54 razy 42
~granda!
Uważam że nie tylko dyrektorka Gimnazjum 1, ale także dyrektor wydziału oświaty w UM w Chojnicach powinien ponieść odpowiedzialność za bałagan w papierach nadzorowanej przez siebie szkoły.
13 Października 2014, godzina 16:47
Oceniono 41 razy 35
~dziwne to wszystko
Dyrektor rozpoczyna procedurę oceny pracy dwóch wicedyrektorek a potem tylko jednej z nich wręcza taki dokument? Gdyby pani dyrektor dokończyła ocenę pracy tylko pani wicedyrektor Loll, to by to było nierówne traktowanie obu pań wicedyrektorek. Świadczące o dyskryminowaniu pani Kreft. Ale w czym problem? Wystarczy zapytać dyrektora wydziału oświaty czy p. wicedyrektor Loll ma taką ocenę czy jej nie ma? Chyba organ prowadzący ma wgląd do takiej dokumentacji?
13 Października 2014, godzina 06:37
Oceniono 49 razy 41
~fax
bardzo dobrze, że Panie zabieracie głos w tej bezprecedensowej sprawie, w której manipulacja dokumentacją pracowniczych akt osobowych prowadzi do... organu prowadzącego szkoły miejskie, którego bezpośrednim przełożonym jest burmistrz miasta Chojnice A.F
12 Października 2014, godzina 18:02
Oceniono 72 razy 60
~Alicja K.
Muszę sprostować jedną informację podaną przez Marzennę O. Nie do końca jestem pewna, czy J. Loll również została powołana na stanowisko wicedyrektora niezgodnie z prawem. W tym samym czasie w 2009 r. pani dyrektor dokonała naszej oceny pracy. Obie otrzymałyśmy ocenę wyróżniającą. W moich aktach oceny tej nie ma. Być może w aktach p. Loll ocena się znajduje.

1 września 2009 r. zostałyśmy obie przez dyr. M. Henszke powołane na stanowisko wicedyrektora Gimnazjum nr 1. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba powołana na stanowisko wicedyrektora musi posiadać aktualną ocenę pracy lub pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Powierzenia stanowiska dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Zakładam jednak, że jeśli mecenas Schmidt twierdzi, że zostałam powołana na to stanowisko niezgodnie z przepisami prawa, to dotyczy to również p. Loll. Nie wyobrażam sobie, że organ prowadzący wyraził pozytywną opinię dotyczącą naszych stanowisk, a nie zauważył, że tylko ja nie mam aktualnej oceny pracy.
12 Października 2014, godzina 17:10
Oceniono 76 razy 62
~Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada
A to ciekawe najpierw przełożona oddała pracownice do sądu karnego, aby odebrać im prawo wykonywania zawodu, a teraz oskarżone panie mają dowody na "niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień" przez przełożoną i mogą założyć sprawę karną przełożonej.
12 Października 2014, godzina 14:29
Oceniono 62 razy 50
~Marzenna Osowicka
Dopiero dzisiaj wchodząc na forum zauważyłam, że zostałam wywołana przez Kingę do tablicy. Chętnie podzielę się moimi wrażeniami z Sądu Pracy w Człuchowie. Otóż w minioną środę 8 października miały miejsce dwie rozprawy zainicjowane pozwem Alicji Kreft oraz moim przeciwko Gimnazjum nr 1 reprezentowanym przez dyrektora Małgorzatę Henszke.

O ile w mojej sprawie – zadośćuczynienia z tytułu mobbingu – stanowisko strony pozwanej sprowadziło się do rutynowego zaprzeczenia wszystkich podniesionych przeze mnie faktów oraz wnioskowaniem o przedawnienie sprawy, o tyle w sprawie Alicji doszło do ciekawej interpretacji zdarzeń przez miejskiego prawnika Wojciecha Szmyta.

Interesujący jest fakt, iż mecenas Szmyt przyznał, że pani dyrektor Henszke nie dokończyła oceny pracy wicedyrektora Alicji Kreft, którą to ocenę rozpoczęła w 2009 roku. Znamiennym jest, iż takie zaniechanie stanowi przestępstwo w Kodeksie Karnym określane jako „niedopełnienie obowiązków”. Ponadto okazało się, że Alicja Kreft, zdaniem ratuszowego prawnika – z powodu braku oceny – została przez panią Henszke powołana niezgodnie z prawem na stanowisko wicedyrektora. Kodeks Karny definiuje ten fakt także jako przestępstwo – wynikające z „przekroczenia uprawnień”. Czyli najprawdopodobniej Alicja Kreft bezprawnie przez 5 lat pełniła funkcję wicedyrektora. Ta sytuacja dotyczy również osoby pani wicedyrektor Joanny Loll, która w tym samym czasie powinna była przejść procedurę oceny pracy. Ale najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że przedstawiciele ratusza – czyli organu prowadzącego, wiedzą o tej sytuacji od dawna, nic w tej sprawie nie uczynili, by ją rozwiązać, lecz starają się okoliczności sprawy zatuszować. Mało tego – zamiast wyciągnąć konsekwencje wobec Pani Dyrektor – nagradzają ją powołaniem na kolejną kadencję. To swoiste pojmowanie prawa budzi we mnie sprzeciw, jak sądzę – całkowicie uzasadniony.
12 Października 2014, godzina 09:35
Oceniono 82 razy 68
~Oj tam oj tam...
Sześć stów miesięcznie to daje 7.200 zł rocznie (siedem tysięcy dwieście) dodatku motywacyjnego za fałszywe zeznania w sądzie. To wcale nie jest wysoka cena. Inni sprzedają się za większą kasę…
12 Października 2014, godzina 08:41
Oceniono 52 razy 40
~tak dobrze żarło i zdechło...
A mogło być nadal tak pięknie. Co miesiąc dodatkowe sześć stów poza pensją. Tyle dostawała i sama wpadła z głupią listą. Teraz to może tylko sobie samej podziękować i napluć w brodę. A jaki wstyd przed gronem pedagogicznym! Przez tyle lat obie oszukiwały nauczycieli - ta co dawała i ta co brała. A w pokoju nauczycielskim wywieszały fałszywą listę dodatków żeby wszyscy myśleli że na maksa można dostać niecałe dwie stówy. Żenujące...
12 Października 2014, godzina 00:26
Oceniono 52 razy 40
~anonim
Są dowody. Są... Zostaną przedstawione w odpowiednim czasie i miejscu.
11 Października 2014, godzina 12:40
Oceniono 46 razy 30
~do ludzie mówią
Czy masz na to dowody?
11 Października 2014, godzina 12:25
Oceniono 45 razy 35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 41.40 42.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 43.20 44.70
Aktualizacja: 2020-11-29 16:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 59.70 60.50
EUREUR 446.00 450.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 411.00 418.00 NOKNOK 41.80 42.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2020-11-29 16:52
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-27

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.29 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij