Środa, 07 Grudnia 2022 | Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~do odi
ojoj masz rozdwojenie jaźni czy jak? Przeczytaj uważnie to co piszesz nt. donosów i wyrażane w tym zakresie zdanie. Przecież nie będę cytować twoich słów. Mam uzasadnione obawy, że niejeden zawistnik po przeczytaniu tego, co piszesz został zmotywowany do działania. Tylko to nie będzie szczytne działanie. Jesteśmy bardzo niedojrzałym społeczeństwem, emocjonalnym i złośliwym więc gdyby dano nam do ręki na szeroką skalę narzędzie anonimowych ocen i pisania donosów to wiesz do czego to by doprowadziło? Nie widzisz jaka jest skala zawiści, zazdrości i nienawiści na co dzień? Przeciętny Polak - katolik jest przeszczęśliwy, gdy sąsiada, znajomego czy krewnego spotyka jakaś przykrość. Niby głaszczemy kogoś lub przytulamy wyrażając swoje zrozumienie i współczucie a dusza raduje się wręcz podskakując na skutek cudzego cierpienia. Ba! Nawet i są tacy, co uważają, że ktoś zasłużył na cierpienie lub że słusznie go coś pokarało. A potem składa się rączki z modlitwie...Brrrr. Wracając do tematu, z uporem maniaka uważam, że rzetelnej kontroli powinni podlegać wszyscy. Bo to, że np. jednego się na czymś złapie innego niczego nie nauczy - taką mamy mentalność. Poza tym co to za zasady jakiejś wyrywkowej kontroli? Ruletka czy co? Jeżeli szpital bada wiarygodność to ja chcę mieć pewność, że KAŻDY lekarz postępuje zgodnie z zasadami nie bazując na żadnych domysłach.
15 Lutego 2014, godzina 17:12
Oceniono 11 razy 7
~ciekawe
Proste pytanie Janka a jakaż trudna odpowiedź, co nie?
15 Lutego 2014, godzina 17:11
Oceniono 12 razy 6
~Janek
do powyżej

A co takiego ten burmistrz zrobił co przyniosło jakąkolwiek wymierną korzyść miastu?
15 Lutego 2014, godzina 17:00
Oceniono 15 razy 7
~DO do ciekawe
Jeśli mój wpis utwierdził cię w Twoich podejrzeniach o działaniach przeciw opozycji to znaczy że masz coś z głową. Człowieku ogarnij się. za długo siedzisz przy kompie. Każdy wie jaki syf jest w szpitalu. A burmistrz jak burmistrz. Dużo zrobił w Chojnicach. Ideałem nie jest ale mogłoby być o wiele gorzej.
15 Lutego 2014, godzina 16:56
Oceniono 15 razy -7
~Janek
A nie uważasz, że to limity NFZ stanowią problem? Znasz jakichś lekarzy pracujących w publicznych szpitalach lub przychodniach? To zapytaj ich co sądzą o tych limitach. Wielu z nich wolałoby, żeby tych limitów nie było lub były większe. Więc to nie tu leży problem, chociaż oczywiście są i tacy, którzy Ci nie pomogą na państwowej wizycie tylko zaproszą do gabinetu prywatnie.

Jeśli chodzi o donosy to uważam, że nie jest to nic złego jeśli zostaną dobrze wykorzystane. Donos nie powinien być traktowany jako bezwzględny dowód winy, podstawa do wyciągania konsekwencji służbowych i niszczenia czyjegokolwiek nazwiska. Raczej powinien być traktowany jako sugestia do przyjrzenia się pewnym sytuacjom podczas kontroli i tyle. Bez robienia szumu, wyciągania konsekwencji przed udowodnieniem winy.

Moim zdaniem tutaj jasno widać, że to jest afera na zamówienie tym bardziej jeśli weźmiemy wysokość "straty" NFZ, o którą się tu rozchodzi. Jaka może być wysokość tej rzekomej malwersacji? 100 tyś? 200? Nie, pewnie 50-100zł bo przecież taki lekarz ma dziesiątki pacjentów na każdym dyżurze. Więc kwota trochę zabawna, konsekwencje natomiast niewspółmierne - zawieszenie i próba zniszczenia dobrej opinii.
15 Lutego 2014, godzina 16:50
Oceniono 10 razy 6
~odi
Nie zachęcam nikogo do pisania donosów, ale powinna być jakakolwiek kontrola nad pracą lekarzy. W tej chwili tego nie ma. Czytaj uważnie, w prywatnych szpitalach też anonimowo bada się stopień zadowolenia pacjenta z hospitalizacji. W Chojnicach powinno być podobnie. To nie jest donos.
15 Lutego 2014, godzina 16:37
Oceniono 11 razy 3
~odi
winna jest moim zdaniem korporacja lekarzy, to ona dba żeby kolejki były wystarczające i ludzie korzystali z prywatnych gabinetów, gdyby im zależało na leczeniu ludzi wystarczyłoby przyjąć jednego pacjenta więcej dziennie!

W Polsce jest 160tys lekarzy , udziela się 210 mln porad to daje 1300porad na statystycznego lekarza rocznie - czyli 250 dni pracy tj 5 porad dziennie !!!! Chyba gdzies tu organizacja pracy jest nie taka? Lekarze to myślący ludzie mogliby śmiało zorganizować system tak żeby przyjmować nie 5 a 6 statystycznie pacjentów dziennie. Tylko że nie chcą tego zrobić , byli skłonni kiedyś zamknąć przychodnie gdy walczyli o swoje, teraz jest inny problem.

Z tego co widzę w Polsce tylko ślepo buduje się szpitale nie myśląc nic jakby bardziej wykorzystać co jest. Kiedyś w Chojnicach był stary,mały szpital ale nie było kłopotów z dostępem do specjalisty. Teraz jest nieporównywalnie więcej lekarzy a czeka się latami na poradę. Może dlatego że kiedyś lekarz specjalista przyjmował dziennie 20 osób a teraz 5 ? Może NFZ powinien płacic lekarzowi za dzień pracy i wymagac przyjęcia 20 pacjentów? Może trzebaby się przyjrzeć dlaczego jak podwyższono o 40% pieniądze na hospitalizacje to natychmiast pojawiło się więcej pacjentów? Czy wogole ktokolwiek kontroluje czy hospitalizacja jest zasadna ?

Poza tym
15 Lutego 2014, godzina 16:32
Oceniono 13 razy -1
~do oczytany
odi wyraźnie namawia nas do pisania donosów a nie skarg a to zasadnicza różnica dlatego ten ktoś od tego momentu mnie obrzydza.
15 Lutego 2014, godzina 16:23
Oceniono 8 razy 6
Do "odi". Przestań pie... jak ksiądz z ambony. W każdej wypowiedzi skrajne przeciwności (Chrystus was tak "KOCHA", że zesłał potop i wszelkie inne plagi.)!!! Odpowiedz mi na proste pytanie (ale krótko i jednoznacznie). Kto Twoim zdaniem ma KORZYŚĆ z tego, że na czas nie można mieć skutecznego leczenia (lekarz specjalista-badanie aparaturą-operacja).
15 Lutego 2014, godzina 16:22
Oceniono 8 razy 6
~oczytany
do odi: Zgadzam się z twoją argumentacją i oceną sytuacji, z jednym istotnym wyjątkiem dotyczącym akceptacji anonimowych donosów. Chociaż przypuszczam, że jesteś jednak bardziej zwolennikiem instytucji uzasadnionej skargi.
15 Lutego 2014, godzina 16:19
Oceniono 9 razy 3
~odi
Czytam sobie te wasze oceny dotyczące powyższych wypowiedzi i mogę smiało zaryzykować cenę że zasłużyliście na to co macie w tym grajdole jakim są Chojnice.

Skoro nie widzicie nic niemoralnego w tym że lekarz z prywatnego gabinetu tylko dlatego że zapłaciliście mu za wizytę wpycha was bez kolejki na drogie badania w publicznej służbie zdrowia i sprawia że oczekujący w kolejce bez prywatnego gabinetu mają dłuższy czas oczekiwania, to nie mam nic do dodania.

Może w Chojnicach nawet nie widzi się nic złego że idąc do urzędu również daje się upominek bo wówczas lepiej załatwią.

Może również nie widzieliście nic dziwnego w tym że po przekroczeniu przepisów drogowych można było załatwić sprawę na miejscu.

W takim społeczeństwie myślę że naprawdę burmistrz jest rzeczywiście taki jak wy sami.

Trudno to czytać ze spokojem, myślę że to tylko żarty, bo jak to co piszecie jest tym co myślicie to żyjecie na białorusi a nie w Europie, tam za korupcję się idzie do więzienia
15 Lutego 2014, godzina 16:13
Oceniono 16 razy 2
~do powyżej
Jeszcze więcej kwitów do wypełniania niech wymyślą. Kwity, kwity od sprzątaczki po lekarza. Nic tylko każdy w kwitach siedzi.
15 Lutego 2014, godzina 16:11
Oceniono 6 razy 4
~do no
W tym "przyjaznym" szpitalu niestety trudno szukać przyjaznego stosunku do pacjenta, który jest raczej intruzem niż ważną osobą.
15 Lutego 2014, godzina 16:08
Oceniono 11 razy 1
~do stefana
On ma kryzys wieku średniego i dlatego gnębi wyróżniających się z tłumu.
15 Lutego 2014, godzina 15:58
Oceniono 16 razy 12
~do ciekawe
właśnie na taki wpis czekałem żeby się utwierdzić w swoich podejrzeniach o działaniach przeciw opozycji. No i jest! Mamy do czynienia z ośmieszaniem i oczernianiem ludzi z opozycji za to obroną rządzącego i kleru. Czyżby odezwał się sam donosiciel we własnej osobie? A wiele ludzi w to nie chciało uwierzyć no i odezwał się człowiek ze strony przeciwnej w postaci ciekawego. Taki typowy donosiciel podważający wiarygodność i uczciwość drugiego człowieka. Obrzydliwe, ohydne, rzygać się chce na takich obrośniętych zawiścią i zazdrością ludzi! Sorry za emocjonalny wpis, ale miałem do czynienia w swoim życiu z mendą która na mnie donosiła. Dlatego aż mną zatrzęsło na ten wpis.
15 Lutego 2014, godzina 15:56
Oceniono 21 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 454.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 43.40 45.10
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 42.00 43.70
Aktualizacja: 2022-12-07 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.77 452.92 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 467.22 472.58 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 472.74 480.00 NOKNOK 43.78 44.60
GBPGBP 540.00 546.55 SEKSEK 42.49 43.34
Aktualizacja: 2022-12-07 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij