Piątek, 23 Lutego 2024 | Imieniny: Damiana, Romana, Romany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~do powyżej
ja też robię co mogę żeby przekonywać ludzi do zmiany. Dosyć już nieszczęść i ludzkich dramatów!
24 Lutego 2014, godzina 21:47
Oceniono 14 razy 12
~ania
Chojniczanie mają dość prześladowania, niszczenia ludzi o odmiennych poglądach i w tych wyborach trzeba położyć kres haniebnym metodom. Refleksja nad tym co się dzieje w naszym mieście jest obowiązkiem każdego uczciwego obywatela. Nie mogę przekonać wszystkich, ale rodzinę i znajomych owszem.
24 Lutego 2014, godzina 21:43
Oceniono 18 razy 12
~zasłyszane z ulicy
Czego nie wymyślą w tej sprawie do burmistrza przylgnie, że maczał w tym palce i zależy jakim błotem obrzuci sie lekarza, takie samo spadnie na innych. Tego wam ludzie nie darują i nie zapomną. Zbyt dużo jest oburzonych tą sytuacją. Zło wyrządzone innym wraca ze zdwojoną siłą. A lud ma już dosyć tego co się dzieje. Jak dobrze, że to rok wyborczy!
24 Lutego 2014, godzina 21:25
Oceniono 18 razy 14
~do powyżej
24 Lutego 2014, godzina 08:08
Oceniono 12 razy 8
~News z Wirtualnej Polski
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia w skandaliczny sposób pilotuje interesy prywatnej kliniki, która oszukuje pacjentów - czytamy we "Wprost". Z kolei szef NFZ naciska podwładnych, by wycięli jego nazwisko z protokołów CBA.
Poważne problemy rządu i ministra zdrowia. Powód? Przedziwne, dwuznaczne zachowania wiceministra zdrowia oraz szefa NFZ. Wiceminister Sławomir Neumann (jedna z najbardziej znanych twarzy PO) od kilku miesięcy zajadle walczy o interesy prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku.


Czy mamy analogię w Chojnicach? Przedziwne, dwuznaczne zachowania burmistrza i dyrektora szpitala. Burmistrz walczy o 4 miliony złotych z funduszy MOF dla prywatnej kliniki żony dyrektora.
24 Lutego 2014, godzina 07:38
Oceniono 16 razy 12
~Dlatego, że:
1. Władza zbyt długo sprawowana uderza do głowy jak woda sodowa.
2. Takiemu co tą władze trzyma, wydaje się, że mu wszystko wolno.
3. Kłamstwem można daleko zajechać, ale tylko do czasu.
4. Ludzie, którzy przypadkiem (nie mając odpowiedniach kompetencji) znaleźli się u sterów władzy, starają się ukryć swoją miałkość.
5. Mając władzę trzeba nagradzać swoich kolesi i otaczać się przydupasami.
23 Lutego 2014, godzina 14:47
Oceniono 16 razy 10
~Dlaczego starosta Skaja
1. Pyta burmistrza Finstera czy może coś tam mówić? Nie chce powiedzieć prawdy, nie chce być transparentnym tzn. ze kłamie wespół z tym którym się zmawia.
2. Dlaczego tak kieruje konkursem na stanowisko dyrektora że konkurs wygrywa osoba o najmniejszych kompetencjach, organistka, protegowana księdza Dawidowskiego.
3. Dlaczego kupuje Adama Chojnickiego od jakiegoś biznesmena z byłego gościa z tajnych służb za cenę ponoć ponad 10-cio krotnie wyższą.

Starosta musi czy chce..............wiadomo co?
23 Lutego 2014, godzina 11:55
Oceniono 25 razy 17
~notka
Dziś promocja i działanie na rzecz jednego hospicjum z próbami eliminowania konkurencji, a w przyszłości działanie na większą skalę poprzez stopniowe przejmowanie zadań obecnego szpitala? Przyszłość zweryfikuje tę spekulację.

Ogólnie rzecz ujmując, zarówno teoria i praktyka ekonomiczna wskazują, że zwiększanie zadłużenia, deficytowość i nieefektywne zarządzanie zwiększają rynkowe szanse przejęcia podmiotów przez inne podmioty. Nie wypowiadam się w jakich przypadkach jest to działanie celowe. W niektórych sytuacjach można mówić o konflikcie interesów.
23 Lutego 2014, godzina 11:22
Oceniono 22 razy 20
~Do gośc
To jest obrzydliwie nieetyczna postawa! Jak można tak postępować?! Pani Kaczmarek i Klunder to nie tylko swietne lekarki ale są to osoby o wiekim sercu bardzo odddane temu co robią dla cierpiących i umierających. Wielki szacunek dla tego co robią.
23 Lutego 2014, godzina 11:12
Oceniono 25 razy 23
~Do notka
Świetny pomysł! Mam nadzieję, że PChS skorzysta z tej podpowiedzi. Poza tym mogłoby to włączyć wiele osób w działalność stowarzyszenia chociażby poprzez informowanie o tym, co w naszym mieście funkcjonuje nie tak. Kontakt z ludzmi jest gwarancją rozwijania się organizacji.
23 Lutego 2014, godzina 11:04
Oceniono 17 razy 13
~notka
Do powyżej: do wprowadzenia zmiany potrzebne jest duże zaangażowanie i przesył informacji o dużym natężeniu. W sprawach istotnych społecznie PChS musi formułować więcej pism, zapytań, instrukcji i wszystko upubliczniać. Już w tej chwili w Chojnicach zaczynają wprowadzać negatywne memy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mem) na temat p. Brunki. Jeżeli PChS chce zmian, to musi dokonać akcję informacyjną na dużo większą skalę niż dotychczas.

Podam prosty przykład użytecznej promocji dotyczący tej sprawy: Stowarzyszenie PChS mogłoby utworzyć na swojej stronie zakładkę "Narzędzia społeczeństwa obywatelskiego" i zrobić bardzo krótką instrukcję przygotowania skargi i wniosku, załączając wzory dokumentów. Jeżeli pojawi się temat szpitala lub innej jednostki w zakresie skargi, wystarczy podać na forum link do tej instrukcji. Kolejne narzędzia można dodawać stopniowo i je systematycznie promować przy każdej okazji. To byłaby akcja działająca bezsprzecznie na korzyść Chojniczan. Samą akcję warto byłoby wypromować w mediach, "wyślij link do znajomego", linki w komentarzach na forum itd.
23 Lutego 2014, godzina 10:50
Oceniono 21 razy 13
~Do - Do notka
i już minusikiami przywalili za wypowiedź. Ciekawe kogo to ugryzło
23 Lutego 2014, godzina 10:47
Oceniono 18 razy 12
~gośc
www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140207/INNEMIASTA04/140209491

Fundacja "Palium" naciska na wójta gminy Chojnice, by ten nie angażował się w budowę stacjonarnego hospicjum Małgorzaty Kaczmarek i Bernadety Klunder. Dlaczego?

Bo kolejne hospicjum, zdaniem Barbary Bonny, prezeski Fundacji "Palium" nie jest potrzebne. Jak podkreśla w piśmie do wójta, placówkę prowadzi już od jedenastu lat, ma umowę z NFZ i w pełni zaspokaja potrzeby pacjentów. Dysponuje też wykwalifikowanym personelem, który wciąż podwyższa swoje kwalifikacje.

Wytyka też, że Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum, czyli stowarzyszenie prowadzone przez Małgorzatę Kaczmarek nie ma umowy z NFZ i nie realizuje opieki paliatywnej jako podmiot leczniczy. Przypomina, że stowarzyszenie nie wzięło w ubiegłym roku udziału w konkursie NFZ na hospicjum domowe, czym "dało wyraz braku kompetencji".

Barbara Bonna zapomniała przypomnieć wójtowi Zbigniewowi Szczepańskiemu, że to Małgorzata Kaczmarek wraz z Bernadetą Klunder tworzyły podstawy opieki paliatywnej w Chojnicach jako jedyne wówczas lekarki przygotowane do takiej pracy. Przeoczyła też fakt, że to one mają ogromne zasługi dla edukowania społeczeństwa w zakresie wiedzy o terminalnie chorych i ich potrzebach. To one wreszcie prowadziły hospicjum, teraz przez nią zarządzane. Na skutek konfliktu współpraca między lekarkami a Barbarą Bonną została przerwana, ale obie panie nie zaprzestały świadczyć usług w zakresie opieki paliatywnej i robią to doskonale, o czym wie każdy chojniczanin, kto miał w domu chorego na raka pod ich opieką.

Wójt Zbigniew Szczepański odmówił na razie komentarza. W przyszłym tygodniu ma być znane jego stanowisko.

Faktycznie TPH dąży do zbudowania stacjonarnego hospicjum. I faktycznie będzie to "konkurencja" dla placówki Barbary Bonny. Ale, jak można się było dowiedzieć na ostatnim spotkaniu komitetu budowy hospicjum, potrzeb w tej dziedzinie jest tak wiele, że pracy wystarczy nie tylko dla hospicjum pani Bonny i tego w Człuchowie. To skandal, że w taki sposób próbuje się podciąć skrzydła ważnej społecznie inicjatywie.

SKANDAL!!! i do tego jeszcze te 4 MILIONY!!!!!!!!!!!!!!
23 Lutego 2014, godzina 10:43
Oceniono 31 razy 29
~Do notka
Ta mała przemiana w społeczeństwie powoli następuje. Jeszcze bywają niezdecydowani, zniechęceni do pójścia na wybory ale z tej własnie grupy i u tych aktywnych rodzi się duch odpowiedzialności i świadomość, że każdy głos jest ważny i może się przyczynić do zmiany. Do niedawna nie do pomyślenia było usłyszeć coś złego na włodarza, wszyscy byli nim zachwyceni. Teraz sytuacja uległa zmianie i mało gdzie można usłyszeć coś dobrego. Jest wiele tematów, w których ludzie czują się zawiedzeni dotychczasową działalnością, wszystkiego nie da się teraz nadrobić a na puste obietnice społeczeństwo już reaguje nerwowo. Może to naturalna kolej rzeczy aby mogła nadejść nowa grupa, najważniejsze aby byli to ludzie całkowicie spoza tego co nazywamy układem. To my decydujemy o tym kto będzie nas reprezentował i tego nikt nam nie zabierze, nie pozbawi, nawet nie zastraszy ponieważ za zasłonką bez stresu możemy skreślić to nazwisko, które nam odpowiada. Nie tylko w wyborach samorządowych, ale i tych do sejmiku wojewódzkiego.
23 Lutego 2014, godzina 10:29
Oceniono 24 razy 16
~pleban
"Ten, kto mówi kłamstwo nie uświadamia sobie, jak wielkiego zadania się podejmuje, bo będzie musiał wymyślić jeszcze dwadzieścia innych kłamstw, żeby podtrzymać to jedno."
23 Lutego 2014, godzina 10:18
Oceniono 16 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 448.00 461.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.69 400.84 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.47 434.30 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 449.29 455.51 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.87 508.21 SEKSEK 37.80 38.60
Aktualizacja: 2024-02-23 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.3 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij