Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~oczytany
Odi, chociaż ma uzasadnione motywacje, popełnia pewien istotny błąd. Dopuszcza wykorzystanie anonimowego donosu zamiast inspirować obywateli do organizowania się i występowania oficjalnie przeciwko występującym nieprawidłowościom.

Argument strachu jest w tym przypadku niedopuszczalny, tak samo jak niedopuszczalny byłby anonimowy świadek w sądzie z uwagi na obawę przed konsekwencjami. Ludzi należy nauczyć odwagi cywilnej, a znane tu i ówdzie postępowanie chojnickich władz jest wymierzone właśnie przeciwko samorządności, samoorganizacji obywateli i niszczy resztki odwagi cywilnej. Należy to oprotestować i zmienić, a nie stosować doraźne praktyki niegodne człowieka cywilizowanego.
15 Lutego 2014, godzina 14:36
Oceniono 14 razy 12
~odi
Chcesz powiedzieć że starosta, wójt, burmistrz, dyrektor szpitala mógłby się dopuścić tak podłych rzeczy? Kogo zatem chojniczanie wybrali w wyborach? Nie chce mi się w to wierzyć,

Odpowiadając na powyżej:
tak idziesz do prywatnego gabinetu, dowiadujesz się że jest wskazanie na kosztowne badanie, zabieg i TRAFIASZ NA KONIEC KOLEJKI OSOB OCZEKUJACYCH W SZPITALU a nie jesteś kims lepszym dlatego ze bylas w prywatnym gabinecie. Tu jest wlasnie konflikt interesów, mam nadzieję że to rozumiesz.

Jeżeli chcesz mieć zabieg, badanie od razu, są w Bydgoszczy gdansku prywatne kliniki z tomografami salami operacyjnymi, zabiegi od kilku tysięcy w góre. W żadnym wypadku nie można pozwolić lekarzowi który ma prywatny gabinet na ingerencję w kolejkę w szpitalu ,
15 Lutego 2014, godzina 14:36
Oceniono 10 razy -2
~Donosiciela za lustro weneckie
lekarza przed lustro weneckie................................co się okaże że lekarz rozpozna pacjenta donosiciela który był u tego lekarza a teraz za srebrniki wyparł się................................i wtedy wystarczy tylko gumą przymusić pomawiającego donosiciela o wydanie zleceniodawców...............tak tylko dla potwierdzenia i udokumentowania
15 Lutego 2014, godzina 14:35
Oceniono 7 razy 3
~odi
Korporacji LEkarskiej można dużo zarzucić, jak chociażby utrzymywanie wysokich cen za usługi. Dlaczego w Polsce toleruje się zmowy cenowe wpisane jawnie w kodeks etyki lekarskiej? Tam jest napisane ze lekarz nie może obniżać ceny zabiegu bo szkodzi kolegom.
Dlatego właśnie na gruponie wycofano grupowe porady lekarskie dla firm i oskarżono osoby które je oferowały. Dlaczego lekarz nie mógł oferować np. 1000 porad dla firmy x po 20 zl ? Bardzo atrakcyjne pakiety dla większych firm i ich pracowników.

Dlatego niestety szpitale są dla pacjentów, a lekarz jest tylko wynajętym rzemieślnikiem który ma wykonać procedurę x za kwotę możliwie racjonalną. W tej chwili zabiegi trwające 50min są wyceniane na 4000zł. Mam nadzieję że powstaną szpitale prywatne i UOKIK podejmie zdecydowane kroki w sprawie kodeksu etyki lekarskiej i tych chorych zapisów.

15 Lutego 2014, godzina 14:30
Oceniono 8 razy 2
~do powyżej
nadal utrzymuję, że donos anonimowy powinien trafić do kosza, ewidencjonowanie anonimowych donosów to nadużycie, bo przecież ktoś złośliwy (jak dyrektor generalny w. czy też nasz burmistrz f. albo ich kolega dyrektor szpitala b.) potrafi wykonać mnóstwo różnych telefonów z pogróżkami, napisać wiele pism zawierających fałszywe informacje, a dotyczące prawych obywateli..
15 Lutego 2014, godzina 14:26
Oceniono 15 razy 9
~do odi
ty chyba nigdy nie miałeś do czynienia z lekarzem prywatnie i w szpitalu. Kto z nas będąc najpierw prywatnie u lekarza nie trafiał potem właśnie na badania do szpitala? Takich pacjentów są tysiące! To jest norma. Dlaczego? Bo mając do wyboru oczekiwanie nawet przez rok do specjalisty idę do niego prywatnie a jak jest potrzeba (bo to przecież nie jest norma) specjalistycznych badań to trafiam do szpitala, bo niby gdzie? U nas nie ma prywatnej kliniki, czy szpitala gdzie można zrobić rezonans czy rtg. W końcu te badania są pokrywane z mojego ubezpieczenia prawda? Ciężko na to pracuję i mam prawo do opieki medycznej i badań. Tylko, że to państwo jest nieudolne i mamy to co mamy. Jeżeli zabierze się ktoś za to i utrudni nam taki dostęp to będziemy masowo umierać zanim doczekamy się wizyty u specjalisty. Najpierw reforma służby zdrowia a potem porządki! Inaczej to znowu my, schorowani i potrzebujący pilnej pomocy dostaniemy po dupie i do piachu!
15 Lutego 2014, godzina 14:25
Oceniono 11 razy 7
~odi
wysyłanie donosów typu lekarz X wziął łapówke, ułatwia pacjentom którzy zaplaca za prywatną wizytę dostęp do procedur realizowanych w szpitalu Y nie jest niczym złym, to społeczna kontrola funkcjonowania jednostek budżetowych,

Organ zalozycielski powinien te donosy ewidencjonować i jeżeli w krótkim okresie na danego lekarza przyjdzie 5ty donos to bezwzględnie sprawdzać sytuacje. Jeden donos to może pomyłka, zemsta, rózni sa ludzie, ale jak to bezkarnie zdarza się na masową skale to trzeba działać !!!
To jest włąśnie rola organu założycielskiego. Nie może być sytuacji gdzie hipotetycznie lekarz ma swój gabinet prywatny, tam przyjmuje pacjentów, i gdy są potrzebne jakieś badania lub zabiegi to wiadomo co dalej ... spychając innych, co tylko przyszli do szpitala, na bardziej odległe terminy.
Jeżeli robi to notorycznie to niestety nie powinien dluzej pracować w szpitalu.
Wierzę że takie patologie nie mają miejsca w Chojnicach
Starosta, dyrektor szpitala powinni ewidencjonować takie donosy ... i bacznie się przyglądać czy są bezpodstawne
15 Lutego 2014, godzina 14:15
Oceniono 8 razy 0
~Ludzie przyzwoici
To jest bardzo dobry lekarz, wszyscy wiedza że ten donos to prowokacja Finstera z udziałem tych dwóch tłustych kotów.
Ludzie mądrzy i przyzwoici co swój rozum macie, czy przyzwolicie zatracić tak dobrego lekarza.
Czy lekarz musi być księdzem aby .................
15 Lutego 2014, godzina 14:11
Oceniono 15 razy 7
~do Anonimowy Anonim
Gdy teraz ludzie zaczną pisać donosy na potęgę a mogą to robić bo anonimowy nie poniesie żadnych konsekwencji, to niejeden mocno pożałuje tego, co zrobiono w tej sprawie i że tak to rozdmuchano. Zabrakło ostrożności i jak to mówią mleko się rozlało Szkoda tylko człowieka, bo jak ktoś tu napisał ochlapany łajnem, niekiedy do końca życia nijak domyć się nie może.
15 Lutego 2014, godzina 13:42
Oceniono 12 razy 6
~oczytany
W okresie przedstalinowskim za nieuzasadniony donos ponosiło się odpowiedzialność prawną i obowiązywała zasada "jeden świadek - żaden świadek". Stanowczo występuje przeciwko rozpatrywaniu anonimowych donosów.

Natomiat realna kontrola jakości pracy i ekonomicznej wydajności systemu zdrowia jest uzasadniona. Pacjent ma prawo oceniać jakość usług za które płaci i do tego powinny być stworzone, z udziałem pacjentów, statystyczne procedury oceny jakości usług medycznych i ich kosztów. To co mamy w tej chwili, formalna parodia systemu zdrowia, odpowiadająca wiedzy i zaangażowaniu obywateli.
15 Lutego 2014, godzina 13:35
Oceniono 10 razy 6
~Anonimowy Anonim
A może zróbmy test i wysyłajmy masowo do szpitala i starostwa anonimowe anonimy, że widziałem, jak ktoś tam (lekarz czy dyrektor wydziału w starostwie) odbierał łapówkę od X czy Y? Czy także dowiedzą się o tym lokalne media? Czy także z miejsca zostanie oskarżony zawieszony w obowiązkach? A może trafią one do kosza, a ich autor będzie ścigany przez właściwe organa?
15 Lutego 2014, godzina 13:32
Oceniono 12 razy 8
~ja też coś mam o zachowaniu ludzkim
"wyciągnęły z Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu donosy obywateli z różnych lat, wiele całkiem świeżej daty. Ludzie piszą "Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" o tym, że fryzjerka nie wydała paragonu, sąsiad dorabia, chociaż jest na rencie, ktoś ma nielegalna hodowlę psów rasowych, a kolega jeździ taką furą, że musiał się dobrze nakraść. Publiczność ryczy ze śmiechu jak na najlepszej farsie. Ale to nie jest raczej śmiech gogolowski "sami z siebie się śmiejecie". Bo te donosy są o nas, o Polakach, którzy rozprawiają o narodzie, o patriotyzmie, ale nie rozumieją, że np. płacenie podatków jest też patriotyzmem. Donosy piszą nie z poczucia obywatelskiego obowiązku, ale zwykłej ludzkiej zazdrości... Odważni autorzy anonimów nie zdają sobie sprawy, że błahy donosik może zniszczyć komuś życie.

Współczesne donosy Ósemki konfrontują z donosami Polaków z czasów drugiej wojny światowej. Pisali je Polacy na Polaków, na Żydów. Na pozór niczym nie różnią się one od tych sprzed kilku lat. Też dotyczą banalnych sytuacji ludzkich, ale nie były to banalne czasy. Za nielegany handel można było trafić do więzienia. A jednak ludzie donosili.

Przejmujący spektakl o Polsce i Polakach. Rzecz o bezinteresownej zawiści."

Powinniśmy być czujni ale zanim coś naskrobiemy może potrząśnijmy dobrze czymś takim, co nazywa się sumieniem, i zastanówmy się czy aby mamy wystarczające dowody na to co chcemy opisać aby czasem nie zniszczyć komuś życia.
15 Lutego 2014, godzina 13:26
Oceniono 8 razy 6
~obserwująca
to dobry lekarz i oby cała sprawa wyjaśniła się pozytywnie a jego żona to fajna dobra kobieta i niech tak zostanie dobro zwycięża
15 Lutego 2014, godzina 13:22
Oceniono 23 razy 9
~oczytany
Wypełnienie ankiety stanowiącej część oficjalnie ustalonej procedury weryfikacji jakości nie jest donosem, chociaż praktyką jest ustosunkowanie się do jakości podejmowanych przez personel czynności i zadań oraz do ogólnych warunków pobytu i leczenia, a nie do nazwisk. Zgadzam się z tezą, że obecny system działa na korzyść środowiska lekarskiego (tak, lekarskiego).
15 Lutego 2014, godzina 13:18
Oceniono 12 razy 6
~z życia wzięte...
Donosiciele to najgorszy sort ludzi! Oto tylko maluteńka garść medialnych informacji:

"Donos zniszczył rodzinę. Jeden tajemniczy donos i medialna nagonka, zniszczyły im życie."

"Donos zniszczył mu życie. Pięć lat temu do ABW trafił donos oskarżający go o korupcję. Mój główny adwersarz powiedział kiedyś: mogę nie zarobić więcej złotówki, ale G... zniszczę. Żeby G... zniszczyć, trzeba wynająć cyngla i ten cyngiel musi mi strzelić w plecy. Bo jeżeli będzie próbował strzelić od przodu, w twarz, to jeszcze skoczę do gardła."

"Młoda kobieta wraz ze swoim partnerem została zatrzymana przez nieumundurowanych policjantów. Powodem był donos do miejscowego GOPS-u o popełnieniu zbrodni. Posądzona o zabicie własnego dziecka kobieta przeżywa piekło na ziemi. Zatrzymana przez policję, poddała się ostatecznie dobrowolnemu badaniu ginekologicznemu, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Badanie potwierdziło, że kobieta jest niewinna. Cóż z tego? Jak sama twierdzi, nie wie jak długo będą się za nią ciągnęły wątpliwości a nawet oskarżenia mieszkańców. Oficer prasowy lęborskiej policji poinformował w rozmowie telefonicznej, że sprawa jest zamknięta. Ze względu na złożoność sytuacji nie ma możliwości ustalenia, czy donos był zwykłą złośliwością z chęcią zaszkodzenia poszkodowanej, czy też wyrazem obywatelskiej czujności. Poszkodowanej pozostaje jedynie dochodzenie swoich praw na drodze postępowania cywilnego."

A to bardzo ładne podsumowanie takich zachowań:

"To jest jeden z tysięcy przykładów, które dokładnie pokazują, że ferowanie wyroków lub różnego rodzaju opinii na bazie "wiarygodnych" i niepodważalnych danych są nie zawsze sprawiedliwe i prawdziwe. Poza tym, w naszym katolickim kraju, niewielu stosuje się do zasady: "Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zbyt dużo tu donosów, pomówień i oszczerstw bezkarnie ciskanych na bliźniego. Może się mylę... Może to tylko innowiercy i niewierzący są w tej grupie "ciskających"... Najgorsze jest to, że państwowe instytucje zajmują się anonimowymi donosami, mówiąc dokładnie coś innego. Ale przecież oni tylko sprawdzają... A jak się okaże, że to nieprawda, że to donos - to już nie ścigają pomawiającego, bo to znacznie trudniejsze do wykrycia. A "łatka" jest już komuś przyczepiona. Ten ochlapany łajnem, niekiedy do końca życia nijak domyć się nie może."
15 Lutego 2014, godzina 13:16
Oceniono 14 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij