Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~Ala
Naprawdę biedni ci lekarze. Aż żal patrzeć jak głodem przymierają.
16 Lutego 2014, godzina 10:16
Oceniono 7 razy -3
~Chojniczanin
Moim zdaniem starosta i dyrektor szpitala powinni wyjaśnić dokładnie co się stało. Skoro już nawet na forum pisze się że udzielano w szpitalu świadczeń dla pacjentów z prywatnych gabinetów to chyba nie jest za ciekawie.

Sprawdzenie tego nie jest chyba trudne, wystarczy przejrzeć dokumentację medyczną z prywatnych gabinetów i monitoring ze szpitala czy te osoby nie pojawiają się na dyżurach tych lekarzy.

Wówczas na pewno wszyscy będą oczyszczeni, o ile nie zginie akurat monitoring.
16 Lutego 2014, godzina 10:16
Oceniono 6 razy 0
~Adam
W dzisiejszych czasach można 10 lat wstecz ustalić kto gdzie był w dany dzień np. po logowaniu komórki. poza tym od czego jest monitoring w szpitalu. Dla chcącego nie ma nic trudnego. 80 pacjentów na dyżurze? Dobre.
16 Lutego 2014, godzina 10:15
Oceniono 5 razy 1
~majka
Ciągła nagonka na jego żonę? Może niech najpierw ją wyleczy. siedzi na wątku obok podszywając się pod różne nicki obraża ciągle publicznie Panią (EDIT), jej córkę, jej męża i inne osoby. Każda wypowiedź tam krytyczna jest oceniana jako Pani (EDIT) lub jej Bogu ducha winnej córki. Przekleństwa, wyzwiska i biedna Pani (EDIT)to toleruje i biorąc w tym udział i podpisuje się pod tym. Dla niej może to zabawa, a praca rozrywka skoro ma męża ordynatora ale innym rujnuje zycie.
16 Lutego 2014, godzina 10:12
Oceniono 18 razy -6
~chojnice
Tam gdzie są środki publiczne powinna być kontrola nad nimi. Starosta nie ma wyboru jeżeli ktoś zgłosił skargę, jako urzędnik musi dochodzić prawdy. Na pewno nic z tego nie będzie.
Ale przenoszenie działań prywatnych do szpitala publicznego jest niedopuszczalne. Świadczy o braku elementarnego nadzoru, nie jest zgodne z prawem.
16 Lutego 2014, godzina 10:10
Oceniono 9 razy 1
~as
zastanawiające jest gdzie podziały się związki zawodowe lekarzy? dlaczego nikt z komisji zdrowia nie wypowie się na ten temat nie stanie w obronie doktora??a dyrektor do spraw medycznych? to jest nasz lekarz i musimy stanąć po jego stronie!
16 Lutego 2014, godzina 10:09
Oceniono 6 razy 2
~rozsądek
Prywatna służba zdrowia oparta na mechanizmie dobrowolnego prywatnego ubezpieczenia i konkurencji działa na korzyść pacjenta. To ja decyduję czy ma mi pomóc krewny, pielęgniarka czy lekarz i czy chcę im za to zapłacić. Celem publicznej służby zdrowia jest odpowiedź na pytanie: "jak maksymalnie obciążyć pacjentów unikając rozruchów społecznych". Zamiast anonimowych donosów będzie działało prawo popytu.
16 Lutego 2014, godzina 10:02
Oceniono 6 razy 4
~gość
nawet gdyby był zarejestrowany w tej poradni, to jak udowodni że tam nie był??!!!!
słowo przeciwko słowu!głupota naszych władz.
starosto, dyrektorze, burmistrzu! jesteśmy już zmęczeni waszymi kłamstwami i mydleniem nam oczu! nie chcemy takiej władzy, gdzie kolesiostwo i poplecznictwo biorą górę!
chcemy prawdy i szczerości, równego dostępu w konkursach,równego traktowania społeczeństwa.
Kiedyś postępowaliście bardziej po ludzku, albo chociaż kryliście się z takim złym postępowaniem. teraz na pierwszym miejscu stawiacie swój własny interes a nasze zdanie i opinie was nie interesują.
mam nadzieje, ze ta sprawa jak i poprzednie z udziałem władz nie zostaną zamiecione pod dywan i że nasi mieszkańcy się obudza!
16 Lutego 2014, godzina 09:56
Oceniono 9 razy 5
~dr Watson
Gość napisał:
nie dam nigdy wiary w to, że do lekarza przyszedł pacjent, ten mu pomógł, dał skierowanie na badanie a potem on sam na niego doniósł!!! nigdy nie uwierzę, ze ktoś może napisać anonim , ze był zarejestrowany w poradni a tam nigdy nie był!
musiałby to udowodnić, ze tam nie był! może amnezja go ogarnęła na specjalne zamówienie?

I tu jest pies pogrzebany. Starosta sie wygłupił. Jeśli to jest donos anonimowy to skąd oni mogą wiedzieć o jakiego pacjenta chodzi? Po prostu beka! Prosty wniosek - kłamią że to był anonim. Doniósł konkretny człowiek którego dane muszą mieć. Przecież musiał podać swój pesel żeby mogli sprawdzić czy był dwa razy w tej poradni czy telko jeden raz. Uważam że powinno się upublicznić dane tej gnidy.
16 Lutego 2014, godzina 09:45
Oceniono 15 razy 7
~chojnice
Z przykrością czytam o sposobie załatwiania pacjentów w poradni chirurgicznej. Dla mnie udzielanie 80 porad przez 8h to uwłaczające dla pacjenta. W 5 min lekarz nie ma możliwości rozmowy z pacjentem, wypełnienia dokumentacji. To jest wizyta hurtowa aby tylko więcej przyjąć i skasować.
Dlatego właśnie pacjenci wybierają gabinety prywatne. Warto może spojrzeć jak się to robi w Tucholi. Tam nie ma takiego ścisku w poradniach. Nie ma również takich wąskich specjalizacji jak w Chojnicach, gdzie funkcjonuje oddzielnie chirurgia i ortopedia, oddział wewnętrzny i pulmonologia. Efekt synergii pewnie byłby bardzo potrzebny.
16 Lutego 2014, godzina 09:33
Oceniono 13 razy 7
~gość
mam nadzieję, że lekarz zostanie oczyszczony z tego pomówienia i z celowej nagonki na niego i jego zonę i że ta cała sprawa to początek końca BONNY i jego SITWY!!!!
może warto się przyjrzeć w jaki sposób są przeprowadzane konkursy na usługi medyczne w szpitalu?
w jaki sposób funkcjonuje nocna i świąteczna opieka po godz. 18.00 która powadzi koleżka dyrektora?
nie dam nigdy wiary w to, że do lekarza przyszedł pacjent, ten mu pomógł, dał skierowanie na badanie a potem on sam na niego doniósł!!! nigdy nie uwierzę, ze ktoś może napisać anonim , ze był zarejestrowany w poradni a tam nigdy nie był!
musiałby to udowodnić, ze tam nie był! może amnezja go ogarnęła na specjalne zamówienie?
16 Lutego 2014, godzina 09:23
Oceniono 20 razy 12
~pacjent
@chirurg

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/NFZ-prezentuje-POZ-w-liczbach,131805,1.html
znowu wprowadzasz internautow w blad, liczna porad poz to 130mln pozostale 80 to specjaliści już to było powiedziane

Wiem ze w poz lekarz dostaje około 9pln na pacjenta miesięcznie. I jakoś sobie radzi, nie ma takich strasznych kolejek.
Dla mnie przyjmowanie 60 pacjentow dziennie to trochę tasmowa robota. Wizyta powinna trwac 20 min. Może czas zatrudnić w poradni drugiego lekarza? Może byłby bardziej potrzebny niż na oddziale.

Statystyka jest nieubłagana-skoro ty w poradni udzielasz szybko 60 porad to znaczy że pracujesz za 10 lekarzy. Statystycznie każdy udziela 7 porad dziennie . 1700 rocznie. Może czas inaczej zorganizować pracę lekarzy w Polsce ?
16 Lutego 2014, godzina 08:57
Oceniono 12 razy 4
odnosnie powyżej
dlatego kto ma mozliwosć robi to w inny sposob omijajac kolejki. smutne ale prawdziwe są równi i .....
16 Lutego 2014, godzina 00:57
Oceniono 10 razy 0
~chirurg
Na koniec do pacjenta teoretyka - brednie które opowiadasz to jedno a życie to drugie. Mam codziennie 60-80 pacjentów i kolejka jest na kilka miesięcy. Będę przyjmował 40 to kolejka wydłuży się do roku. Ty będziesz szczęśliwy a pacjenci pod drzwiami będą zgrzytać zębami a potem pójdą do prywatnych gabinetów. O to ci chodzi? Aha liczba porad (210mln) która podajesz dotyczy też porad udzielonych przez lekarzy rodzinnych, a taki spec od ochrony zdrowia jak ty z pewnością wie, te są rozliczane przez NFZ zupełnie inaczej i nie po 25 złotych. Co do struktury wydatków NFZ wejdź na strone tej instytucji i tam masz wszystko czarno na czarnym
16 Lutego 2014, godzina 00:54
Oceniono 18 razy 6
~pacjent
@chirurg
Skoro praktykuje 120tys lekarzy na 36mln Polaków to jest 3,3 lekarza na 1000pacjentów.

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Forum-Obywatelskiego-Rozwoju-raportuje-za-duzo-lozek-za-malo-lekarzy,121781,14.html

Czytaj lepiej internet zamiast branżowych pism, w internecie jest prawda bardziej obiektywna. Liczbę lekarzy nie wiem jak oszacowali na 2,17. Wówczas musiałoby praktykować tylko 78tys lekarzy. Cóż może reszta w kierownictwie?
16 Lutego 2014, godzina 00:45
Oceniono 16 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij