Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~filo
Niektórzy tu mieszają trzy różne sprawy:
1. Czy lekarze postępują uczciwie wobec pacjentów i państwa.
2. Czy temu lekarzowi udowodniono nieprawidłowości.
3. Publiczny atak na tego lekarza na podstawie anonimowego donosu.

Anonimowy donos powinien być zawsze traktowany z dużą dozą nieufności dopóki inne dowody nie zwiększą jego wiarygodności. Nie pojmujecie tego? Ta sytuacja przypomina sytuację ucznia, którego ktoś anonimowo posądził o okradanie nauczyciela. W związku z tym, tego samego dnia został on bez dowodów i nawet bez wszczęcia postępowania wyjaśniającego zawieszony w prawach ucznia. Następnego dnia został opisany w lokalnych gazetach jako potencjalny złodziej, z imienia i nazwiska. Czy wy to pojmujecie w waszych makówkach?

Jestem za kontrolą lekarzy i występuję przeciwko wszystkim oszustom, ale najpierw trzeba znaleźć dowody i udowodnić czyjąś winę! Ta nagonka mi nie wygląda na przypadkową. Wiele osób tu pisze o politycznym podłożu tego ataku i w świetle udostępnionych informacji, jest to moim zdaniem uzasadnione przypuszczenie.
14 Lutego 2014, godzina 19:31
Oceniono 14 razy 14
~głupi jak but
Pojawiła się notatka o tym, że osoba była leczona w gabinecie i po weryfikacji w centralnej kartotece zauważył, że jest zarejestrowany, a twierdzi, że nigdy nie był.


Wyjaśnijcie mi ludzie bom zgłupiał do reszty, jak można zweryfikować anonimowe zgłoszenie czyli jak szpital sprawdzi to, czy anonimowy donosiciel napisał prawdę?
14 Lutego 2014, godzina 19:27
Oceniono 14 razy 14
~do aa
Ty co tak nawołujesz na sprawdzanie w EWUSIU świadczeń? Ktoś dopisuje komuś pacjentów i teraz chce coś udowodnić czy jak? Bo nie kumam
14 Lutego 2014, godzina 19:19
Oceniono 7 razy 7
~do powyżej
Wiesz co ci powiem? Bardziej mnie interesuje nieudolność lekarzy i ich obojętność na los pacjenta niż to, czy wziął za mnie kasę podwójnie. Jeżeli zadba o moje bezpieczeństwo to nie ma dla mnie znaczenia, gdyż moje zdrowie jest bezcenne. A niestety w naszym szpitalu pod tym względem jest kiepsko a dobrych lekarzy jest stanowczo za mało.
14 Lutego 2014, godzina 19:17
Oceniono 12 razy 6
~aa
Jeżeli zarzuty okażą się prawdziwe to organy ścigania natychmiast powinny przystąpić do działania, jak to możliwe, że zarabia się tyle kasy i wciąż jest mało, przerażające, pazerność ludzka nie zna granic. Drodzy forumowicze sprawdzajcie swoją historię choroby w EWUSIU, a w razie nieprawidłowości powiadomcie CBA i prokuraturę, czas powiedzieć dość, patrzmy lekarzom na ręce. Dość tej pazerności i krętactwa.
14 Lutego 2014, godzina 19:13
Oceniono 12 razy -2
~zez
No tutaj mamy taki przypadek, najpierw człowieka zawieszono a potem się szuka (czego?). Dziwna kolejność. Mnie zawsze uczono, że najpierw kontrola a potem konsekwencje jak coś wyjdzie nie tak jak trzeba. Ale widocznie jestem nieżyciowy.
14 Lutego 2014, godzina 19:08
Oceniono 12 razy 10
~soria
związek między polasikiem i burmistrzem jest ewidentny. I właśnie żeby utrzymać wrażenie bezstronności w sprawie Ireneusz, którego żona jest silnie skonfliktowana z burmistrzem postępowanie powinno być ostrożne. Ale nie w Chojnicach, lepiej najpierw zgnoić człowieka, a później sprawdzać czy był winny...
14 Lutego 2014, godzina 19:04
Oceniono 14 razy 12
~do powyżej
Na niego też były podobno anonimy...ale co się z nimi stało? Któż to wie?
14 Lutego 2014, godzina 19:03
Oceniono 10 razy 10
~ezra
a cóż jest warte życie ludzkie dla pożal się boże budowlańca zarządzającego szpitalem?
On wie tylko jak napchać kabzę sobie i swoim pociotkom.
14 Lutego 2014, godzina 19:00
Oceniono 12 razy 12
~również pacjent
Jestem szczególnie wyczulony na punkcie równego traktowania ludzi. Dlatego też proszę o wyjaśnienie dlaczego nie zawieszono lekarzy wobec których złożono akt oskarżenia (chyba, że ludzkie zdrowie i życie jest nic warte) a zawieszono lekarza wobec którego toczy się dziwne postępowanie wewnętrzne - a sprawa dotyczy tylko pieniędzy i nie sądzę żeby były one wielkie. Czy nasze zdrowie i życie jest mniej warte niż te parę ewentualnych groszy, od których (jeżeli dobrze rozumiem wypowiedź pana z NFZ) można odstąpić od refundacji?
14 Lutego 2014, godzina 18:56
Oceniono 13 razy 13
~amen
Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala

Czy dobrze rozumiem ze jeżeli nawet szpital probowal 2x wyciagnac kase z nfz a potem po aferze wycofa się z wyciągania kasy to sprawy dla nfz nie ma ?

Chyba to zle rozumiem bo to tak jakby probowac wyciagac 2x kase a jeżeli się cos wyda to najwyżej zrezygnujemy i dalej można robic to samo , najwyżej się zrezygnuje bez konsekwencji
14 Lutego 2014, godzina 18:44
Oceniono 5 razy 3
~der
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą śledztwo w sprawie przekroczenia obowiązku przez zarząd i radnych powiatu chojnickiego. Chodzi o bezprzetargową sprzedaż działki w Charzykowach. niezły jest ten powyższy link, Czyzby starosta znowu zapomniał o przetargu ?

Oj niezły grajdołek te Chojnice,
14 Lutego 2014, godzina 18:07
Oceniono 11 razy 9
~osma
Jeszcze przed wyborami trzeba wycisnąć brukselkę jak idzie, Piskorski sadzil las, a tu się ośrodek buduje, i to wszystko z podatkow, jedno jest pewne, w Polsce jako pielegniarka się nie oplaca pracować, za to jako dyrektor z koneksjami w województwie na pewno,

mam nadzieje ze prokuratura zajmie się procedurami w szpitalu
14 Lutego 2014, godzina 18:00
Oceniono 10 razy 10
~gość, nie gościu
Korwin-Mikke powiedział-zlikwidujcie koryta-nie będzie świń. Pierwszym korytem do likwidacji, obsadzonym w większości przez działaczy NSZZ "S" jest NFZ, dla jasności. Prawda p. Ludwiku?
14 Lutego 2014, godzina 17:57
Oceniono 11 razy 11
~nieźle bonna sie urządza
Ciekawostką jest to, że jedynym prywatnym partnerem w tym projekcie jest spółka Bonamed prowadząca zakład opiekuńczo-leczniczy w Jarcewie, który ma być rozbudowany za 4 mln zł. Należy do Barbary Bonny, żony dyrektora chojnickiego szpitala. Jak to się stało, że wniosek trafił do ZPT?
14 Lutego 2014, godzina 17:01
Oceniono 20 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij